Logo
Logo
14
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Nawozy mineralne do ogrodu. Jak wybrać najlepsze?

Aby rośliny przyswoiły optymalną dawkę niezbędnych składników odżywczych, bardzo ważny jest właściwy dobór nawozów i ich zastosowanie. Obecnie w sprzedaży znajdziemy bardzo bogatą ofertę, wśród której znajdziemy głównie nowoczesne, jedno lub wieloskładnikowe, łatwe do stosowania nawozy mineralne.

 

Nawozy mineralne do ogrodu

Nawozy mineralne – nawozy nieorganiczne (potocznie nazywane sztucznymi) produkowane są w drodze przemian chemicznych, fizycznych lub przerobu surowców mineralnych. Zawierają substancje, używane w uprawie roślin w celu wzbogacenia gleby w składniki pokarmowe, niezbędne dla rozwoju roślin i polepszenie jej właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych

Dawniej, aby zapewnić roślinom właściwe zasilanie używano głównie rożnych nawozów jednoskładnikowych, a także wciąż polecanych nawozów organicznych, jak np. różnego rodzaju oborniki lub kompost. Obecnie, w dobie nieustannego rozwoju technologicznego, mamy bardzo szeroką gamę wieloskładnikowych nawozów mineralnych (nazywanych także mieszanymi), o szczegółowo dobranym składzie i zbilansowanej zwartości poszczególnych składników.

Mają one różne, ułatwiające ich stosowanie w ogrodach przydomowych formy, np. płynne, rozpuszczalne w wodzie, granulowane, tzw. otoczkowane: długo działające. Oczywiście znajdziemy także nawozy tradycyjne nawozy jednoskładnikowe, które rzadziej używane są w ogrodach, a częściej w rolnictwie lub w gospodarstwach produkcyjnych.

Dla roślin najistotniejsze jest zasilanie tzw. makroelementami, czyli azotem (N), fosforem (P) i potasem (K), które warunkują ich właściwy wzrost. Nie mniej ważne są inne składniki, jak np. magnez, żelazo, wapń, miedź, cynk, mangan i inne nazywane mikroelementami.

Nawozy mineralne jednoskładnikowe

Nawozy jednoskładnikowe zwykle mają formę sypką lub granulowaną i należy ostrożnie oraz odpowiednio dobierać ich dawki, dostosowane do odpowiedniej powierzchni lub wielkości, aby nie zaszkodzić roślinom w ogrodzie. Dowiedz się więcej o nawozach jednoskładnikowych

Wśród nawozów azotowych znajdziemy między innymi: nawozy przedsiewne, np. nawozy amonowe (zawierają azot w łatwo przyswajalnej formie amonowej), nawozy pogłówne, np. w formie saletry czy nawozy uniwersalne, np. saletry amonowe i mocznik. Dowiedz się więcej o nawozach azotowych

Nawozy fosforowe stosowane w rolnictwie i w produkcyjnych gospodarstwach ogrodniczych to np. fosfat, superfosfat, polifoska czy mączki fosforytowe. Można nimi nawozić także rośliny w ogrodach przydomowych i działkowych, jednak trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią dawkę, by nie zaszkodzić roślinie. Dowiedz się więcej o nawozach fosforowych

Podobnie jest w przypadku potasu, który jest potrzebny roślinom szczególnie w okresie kwitnienia, budowania owoców oraz w czasie przygotowania roślin do zimy. Wśród popularnych nawozów potasowych znajdziemy między innymi popularny i skuteczny siarczan potasu, które można stosować przedsiewnie (także przed posadzeniem roślin). W składzie nawozów tzw. siarczanowych znajduje się około 50% tlenku potasu oraz niemal 20% siarki. Są one cenione także ze względu na małą podatność na zbrylanie, a co za tym idzie dobre przechowywanie i magazynowanie. W innych uprawach, np. warzywnych powszechnie stosowane są też inne nawozy zawierające potas, np. w postaci różnego rodzaju soli potasowych. Dowiedz się więcej o nawozach potasowych

Znajdziemy także nawozy jednoskładnikowe zawierające np. żelazo (tzw. chelat żelaza), magnez czy wapń, które dodatkowo zasilają rośliny w potrzebne składniki wpływające na ich kondycję, czy wybarwienie liści czy igieł.

Ogrodnicy wybierają najczęściej nawozy wieloskładnikowe, uniwersalne, rzadziej nawozy specjalistyczne i jednoskładnikowe.

Nawozy mineralne wieloskładnikowe

Z roku na rok przybywa nowych nawozów, produkowanych w dogodnej do stosowania formie oraz z zbilansowanym składem. Niemal wszystkie firmy ogrodnicze, oferujące nawozy do roślin ogrodowych starają się przyciągnąć uwagę klienta, oferując nawozy do konkretnych grup roślin. Każdy z tych nawozów posiada już wyselekcjonowany, optymalny dla danej grupy roślin skład składników pokarmowych.

Najpopularniejsze są nawozy typy NPK, które oprócz azotu, fosforu i potasu posiadają one dodatek niezbędnych mikroelementów. Są oferowane w opakowaniu oraz formie, jak najprostszej, wygodnej do zastosowania ze szczegółowym opisem dawkowania i częstotliwości stosowania. Dowiedz się więcej o nawozach NPK

Aby, jak najbardziej ułatwić wybór odpowiedniego nawozu, producenci nawozów oferują mineralne nawozy specjalistyczne, dedykowane konkretnym grupom czy nawet gatunkom roślin. Na półkach sklepów ogrodniczych znajdziemy dziś między innymi: nawozy do trawników (granulowane, sypkie lub płynne – rozpuszczalne w wodzie), nawozy do krzewów kwitnących, nawozy do iglaków, nawozy do rododendronów, nawozy do hortensji, nawozy do wrzosów, nawozy do borówek itd.

Dowiedz się więcej z naszych poradników!

Nawozy długo działające

Stosunkowo nową, wygodną i bezpieczną dla roślin formą nawozów mineralnych są tzw. nawozy długo działające. Składniki odżywcze są zwykle umieszczone w tzw. otoczkach i zmieszane z glebą stopniowo, powoli uwalniają je, zasilając roślinę. Popularne są np. nawozy Osmocote, które w zależności od rodzaju mogą działać kilka miesięcy lub nawet cały sezon. Zwykle nawozy te są nieco droższe, jednak ich zastosowanie to duża wygoda, a przede wszystkim przy ich stosowaniu ryzyko przenawożenia i zaszkodzenia roślinom jest minimalne lub nie ma go wcale. Dowiedz się więcej o nawozach Osmocote

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie: weerapat / Depositphotos


Komentarze

Powiązane artykuły
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu