Logo
Logo
15
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Nawozy mineralne do ogrodu. Jak wybrać najlepsze?

Aby rośliny przyswoiły optymalną dawkę niezbędnych składników odżywczych, bardzo ważny jest właściwy dobór nawozów i ich zastosowanie. Obecnie w sprzedaży znajdziemy bardzo bogatą ofertę, wśród której znajdziemy głównie nowoczesne, jedno lub wieloskładnikowe, łatwe do stosowania nawozy mineralne.

 

Nawozy mineralne do ogrodu

Nawozy mineralne – nawozy nieorganiczne (potocznie nazywane sztucznymi) produkowane są w drodze przemian chemicznych, fizycznych lub przerobu surowców mineralnych. Zawierają substancje, używane w uprawie roślin w celu wzbogacenia gleby w składniki pokarmowe, niezbędne dla rozwoju roślin i polepszenie jej właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych

Dawniej, aby zapewnić roślinom właściwe zasilanie używano głównie rożnych nawozów jednoskładnikowych, a także wciąż polecanych nawozów organicznych, jak np. różnego rodzaju oborniki lub kompost. Obecnie, w dobie nieustannego rozwoju technologicznego, mamy bardzo szeroką gamę wieloskładnikowych nawozów mineralnych (nazywanych także mieszanymi), o szczegółowo dobranym składzie i zbilansowanej zwartości poszczególnych składników.

Mają one różne, ułatwiające ich stosowanie w ogrodach przydomowych formy, np. płynne, rozpuszczalne w wodzie, granulowane, tzw. otoczkowane: długo działające. Oczywiście znajdziemy także nawozy tradycyjne nawozy jednoskładnikowe, które rzadziej używane są w ogrodach, a częściej w rolnictwie lub w gospodarstwach produkcyjnych.

Dla roślin najistotniejsze jest zasilanie tzw. makroelementami, czyli azotem (N), fosforem (P) i potasem (K), które warunkują ich właściwy wzrost. Nie mniej ważne są inne składniki, jak np. magnez, żelazo, wapń, miedź, cynk, mangan i inne nazywane mikroelementami.

Nawozy mineralne jednoskładnikowe

Nawozy jednoskładnikowe zwykle mają formę sypką lub granulowaną i należy ostrożnie oraz odpowiednio dobierać ich dawki, dostosowane do odpowiedniej powierzchni lub wielkości, aby nie zaszkodzić roślinom w ogrodzie. Dowiedz się więcej o nawozach jednoskładnikowych

Wśród nawozów azotowych znajdziemy między innymi: nawozy przedsiewne, np. nawozy amonowe (zawierają azot w łatwo przyswajalnej formie amonowej), nawozy pogłówne, np. w formie saletry czy nawozy uniwersalne, np. saletry amonowe i mocznik. Dowiedz się więcej o nawozach azotowych

Nawozy fosforowe stosowane w rolnictwie i w produkcyjnych gospodarstwach ogrodniczych to np. fosfat, superfosfat, polifoska czy mączki fosforytowe. Można nimi nawozić także rośliny w ogrodach przydomowych i działkowych, jednak trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią dawkę, by nie zaszkodzić roślinie. Dowiedz się więcej o nawozach fosforowych

Podobnie jest w przypadku potasu, który jest potrzebny roślinom szczególnie w okresie kwitnienia, budowania owoców oraz w czasie przygotowania roślin do zimy. Wśród popularnych nawozów potasowych znajdziemy między innymi popularny i skuteczny siarczan potasu, które można stosować przedsiewnie (także przed posadzeniem roślin). W składzie nawozów tzw. siarczanowych znajduje się około 50% tlenku potasu oraz niemal 20% siarki. Są one cenione także ze względu na małą podatność na zbrylanie, a co za tym idzie dobre przechowywanie i magazynowanie. W innych uprawach, np. warzywnych powszechnie stosowane są też inne nawozy zawierające potas, np. w postaci różnego rodzaju soli potasowych. Dowiedz się więcej o nawozach potasowych

Znajdziemy także nawozy jednoskładnikowe zawierające np. żelazo (tzw. chelat żelaza), magnez czy wapń, które dodatkowo zasilają rośliny w potrzebne składniki wpływające na ich kondycję, czy wybarwienie liści czy igieł.

Ogrodnicy wybierają najczęściej nawozy wieloskładnikowe, uniwersalne, rzadziej nawozy specjalistyczne i jednoskładnikowe.

Nawozy mineralne wieloskładnikowe

Z roku na rok przybywa nowych nawozów, produkowanych w dogodnej do stosowania formie oraz z zbilansowanym składem. Niemal wszystkie firmy ogrodnicze, oferujące nawozy do roślin ogrodowych starają się przyciągnąć uwagę klienta, oferując nawozy do konkretnych grup roślin. Każdy z tych nawozów posiada już wyselekcjonowany, optymalny dla danej grupy roślin skład składników pokarmowych.

Najpopularniejsze są nawozy typy NPK, które oprócz azotu, fosforu i potasu posiadają one dodatek niezbędnych mikroelementów. Są oferowane w opakowaniu oraz formie, jak najprostszej, wygodnej do zastosowania ze szczegółowym opisem dawkowania i częstotliwości stosowania. Dowiedz się więcej o nawozach NPK

Aby, jak najbardziej ułatwić wybór odpowiedniego nawozu, producenci nawozów oferują mineralne nawozy specjalistyczne, dedykowane konkretnym grupom czy nawet gatunkom roślin. Na półkach sklepów ogrodniczych znajdziemy dziś między innymi: nawozy do trawników (granulowane, sypkie lub płynne – rozpuszczalne w wodzie), nawozy do krzewów kwitnących, nawozy do iglaków, nawozy do rododendronów, nawozy do hortensji, nawozy do wrzosów, nawozy do borówek itd.

Dowiedz się więcej z naszych poradników!

Nawozy długo działające

Stosunkowo nową, wygodną i bezpieczną dla roślin formą nawozów mineralnych są tzw. nawozy długo działające. Składniki odżywcze są zwykle umieszczone w tzw. otoczkach i zmieszane z glebą stopniowo, powoli uwalniają je, zasilając roślinę. Popularne są np. nawozy Osmocote, które w zależności od rodzaju mogą działać kilka miesięcy lub nawet cały sezon. Zwykle nawozy te są nieco droższe, jednak ich zastosowanie to duża wygoda, a przede wszystkim przy ich stosowaniu ryzyko przenawożenia i zaszkodzenia roślinom jest minimalne lub nie ma go wcale. Dowiedz się więcej o nawozach Osmocote

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie: weerapat / Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu