Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
4
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Nawożenie kwiatów balkonowych

Większość roślin, które uprawiamy na balkonach, to gatunki sezonowe, których zadaniem jest długie i obfite kwitnienie lub rozwijanie licznych, ozdobnych liści. Niestety, jest to zadanie bardzo wyczerpujące, dlatego aby mu sprostać, rośliny muszą mieć zapewnioną stałą dostawę energii w postaci nawozów.

Przeczytaj także
100 pomysłów na świąteczne prezenty dla ogrodników
Przeczytaj także
100 pomysłów na świąteczne prezenty dla ogrodników
Każdy ogrodnik marzy o czym innym, ale prawie każdy kocha naturalne materiały i prezenty, które kojarzą się z roślinami, naturą, ogrodem,...

Kwiaty balkonowe w sezonie upiększają nasze balkony, czyniąc z nich prawdziwe kwiatowe zakątki w betonowej dżungli. Rosną bardzo bujnie i wymagają troskliwej pielęgnacji - od zapewnienia odpowiedniego miejsca, pojemnika i podłoża, przez regularne podlewanie i obfite nawożenie - t.j. zasilanie gleby pierwiastkami niezbędnymi do wzrostu roślin i obfitego kwitnienia.

Nawożenie kwiatów balkonowych: Jaki nawóz wybrać?

Zanim jednak sięgniemy po odpowiedni nawóz, musimy poznać ofertę producentów, a jest w czym wybierać. W każdym sklepie ogrodniczym, markecie typu Dom i Ogród, a nawet w popularnych dyskontach, od wczesnej wiosny półki uginają się pod ciężarem preparatów do nawożenia roślin balkonowych.

   
kwiaty balkonowe wymagają nawożenia fot.  Gabriele Maltinti - Fotolia.com
fot.  Gabriele Maltinti - Fotolia.com
 

Po co nawozić kwiaty balkonowe?

Systematyczne zasilanie jest ważne również dlatego, że rosnąc w pojemnikach mają do dyspozycji niewielką ilość podłoża, z którego dość szybko pobierają większość dostępnych substancji odżywczych.
 
   

Postaci nawozów
Do dyspozycji mamy cały szereg mieszanek nawozowych, dostępnych w postaci płynnej (także do nawożenia dolistnego), żelowej, granulowanej, pylistej lub w formie pałeczek i tabletek.

Najszybciej działającymi nawozami są nawozy płynne, natomiast nieco wolniej działają nawozy w postaci granulowanej lub w formie pałeczek.


Nawozy płynne najłatwiej jest też jednak przedawkować i najszybciej wypłukują się z podłoża, dlatego trzeba stosować je częściej i dokładnie według zaleceń producenta. Podobnie należy postąpić z nawozami sypkimi (zwykle przeznaczonymi do sporządzania roztworów wodnych) i granulowanymi.

Najmniejsze ryzyko przenawożenia dotyczy preparatów w postaci pałeczek, których działanie rozciąga się na ok. 1,5-2 miesiące.

Okres działania
Większość nawozów to preparaty działające dość krótko, dlatego trzeba je systematycznie uzupełniać, w terminach podanych na opakowaniu (zwykle raz na 1-2 tygodnie). Istnieją też jednak nawozy długodziałające, które wystarczy podać roślinom raz w sezonie, gdyż ich działanie trwa do 6 miesięcy (Substral Osmocote – burza kwiatów balkon, Substral Osmocote dom i balkon).

Składniki pokarmowe zawarte w takim preparacie uwalniają się do podłoża stopniowo, dlatego ryzyko przenawożenia roślin jest minimalne. Nie musimy też pilnować systematycznego dostarczania roślinom kolejnych dawek nawozu, co jest bardzo wygodne. Wadą takich preparatów jest jednak dość wysoka cena, dlatego bardziej popularne są nawozy krótko działające, uniwersalne lub dedykowane konkretnej grupie roślin.

Nawozy mineralne do kwiatów balkonowych: Uniwersalne, do roślin kwitnących czy zielonych?

Najbardziej popularnymi nawozami mineralnymi (sztucznymi) przeznaczonymi do zasilania roślin balkonowych są nawozy uniwersalne, którymi możemy zasilać wszystkie gatunki roślin (np. Substral Dom Balkon, Target balkon i dom, Agrecol nawóz do roślin balkonowych). Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze dostarczają roślinom dokładnie takich składników, jakich najbardziej potrzebują (gdyż ich skład często nie jest dostosowany do specyficznych wymagań konkretnych gatunków).

Z tego względu lepiej wybrać nawozy dedykowane, które zawierają odpowiedni zestaw mikro i makroelementów, przeznaczonych dla konkretnej grupy roślin. Nawozy dedykowane dzielą się głównie na:

  • nawozy dla roślin kwitnących (np. Florovit nawóz do roślin kwitnących, Target - morze kwiatów, Target nawóz do kwiatów balkonowych – eksplozja kolorów, Target lub Substral pałeczki nawozowe do roślin kwitnących, Substral magiczna siła nawóz do kwiatów balkonowych),
  • nawozy dla roślin zielonych lub roślin o dekoracyjnych liściach (Florovit nawóz do roślin zielonych).

 

   
  rośliny balkonowe fot. Flower Council Holland
fot. Flower Council Holland
  Kwiaty balkonowe wymagają regularnego zasilania, zwłaszcza gatunki obficie kwitnące!
   

 

Nawozy do roślin kwitnących zawierają więcej potasu i fosforu, niezbędnych do zawiązania pąków kwiatowych, te dla roślin o ozdobnych liściach mają w swoim składzie więcej azotu, odpowiadającego za bujny wzrost części zielonych, natomiast ostatnie zawierają substancje, pomagające utrzymać niski odczyn podłoża (Florovit nawóz do roślin iglastych).

Wśród nawozów dla roślin kwitnących, możemy znaleźć głównie nawozy dla pelargonii (Target nawóz dla pelargonii – intensywne barwy, Planton K nawóz do pelargonii i innych roślin kwitnących, Florovit, Biopon lub Agrecol nawóz dla pelargonii, Biopon plus witaminy - pelargonia) i surfinii (Florovit, Agrecol lub Biopon nawóz do surfinii, Target nawóz do surfinii – obfite kwitnienie).

Nawozy dla roślin zielonych (i tych o ozdobnych liściach) są bardziej uniwersalne i przeznaczone zarówno dla roślin pokojowych jak i balkonowych (Pałeczki nawozowe do roślin zielonych Compo, Biopon rośliny zielone, Agrecol żel nawóz do roślin zielonych, Target nawóz dla paproci – burza liści).

Nawozy specjalistyczne
przeznaczone są do zasilania konkretnych gatunków roślin jak np. dla lawendy (Target – nawóz do lawendy), datury (Biopon), cytrusów (Substral citrus, Agrecol żel), storczyków (Florovit nawóz do storczyków), róż (Target nawóz do róż – moc pąków), roślin śródziemnomorskich (Compo), ziół (Compo Bio nawóz do ziół), warzyw i ziół (Compo Bio pałeczki nawozowe do warzyw i ziół), kaktusów i sukulentów (Florovit) lub nawozy z hydrożelem (Target Terrra Cottem Universal).

Nawozy naturalne


Jeśli nie lubimy ciągłego odmierzania odpowiedniej ilości nawozu, ale nie chcemy zniszczyć roślin przez ich przenawożenie, powinniśmy wybrać jeden z preparatów naturalnych (np. Biohumus czy Humvit-Eko Uniwersalny).

W swoim składzie zawierają najczęściej produkty pochodzące z hodowli dżdżownicy kalifornijskiej, dlatego ich stosowanie nie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia roślin. Biohumusy dodatkowo poprawiają jakość podłoża i sprzyjają rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów oraz flory bakteryjnej. Są też idealne do nawożenia owoców, warzyw i ziół uprawianych w doniczkach.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: 7monarda - Pixabay.com


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu