Logo
Logo

Nawożenie kwiatów balkonowych | Jak często to robić, by ładnie i długo kwitły?

Większość roślin, które uprawiamy na balkonach, to gatunki sezonowe, których zadaniem jest długie i obfite kwitnienie lub rozwijanie licznych, ozdobnych liści. Niestety, jest to zadanie bardzo wyczerpujące, dlatego, aby mu sprostać, rośliny muszą mieć zapewnioną stałą dostawę energii w postaci nawozów.

Spis treści
Czy warto nawozić kwiaty balkonowe? Odpowiedź jest prosta! Czym nawozić kwiaty balkonowe? Jakie nawozy przyśpieszają kwitnienie? Jaki nawóz wybrać? Jak długo działa nawóz? Nawożenie mineralne kwiatów balkonowych Nawozy do roślin balkonowych kwitnących Nawozy dla roślin zielonych Nawozy specjalistyczne Jakie nawozy naturalne można stosować do roślin doniczkowych?

Po co nawozić kwiaty balkonowe?

Kwiaty balkonowe w sezonie upiększają nasze balkony, czyniąc z nich prawdziwe kwiatowe zakątki w betonowej dżungli. Rosną bardzo bujnie i wymagają troskliwej pielęgnacji - od zapewnienia odpowiedniego miejsca, pojemnika i podłoża, przez regularne podlewanie i obfite nawożenie - t.j. zasilanie gleby pierwiastkami niezbędnymi do wzrostu roślin i obfitego kwitnienia.

Systematyczne zasilanie jest ważne również dlatego, że rosnąc w pojemnikach, mają do dyspozycji niewielką ilość podłoża, z którego dość szybko pobierają większość dostępnych substancji odżywczych.

Kwiaty balkonowe wymagają regularnego zasilania, zwłaszcza gatunki obficie kwitnące!

 
 

 

Czym nawozić kwiaty balkonowe?

Zanim jednak sięgniemy po odpowiedni nawóz, musimy poznać ofertę producentów, a jest w czym wybierać. W każdym sklepie ogrodniczym, markecie typu Dom i Ogród, a nawet w popularnych dyskontach, od wczesnej wiosny półki uginają się pod ciężarem preparatów do nawożenia roślin balkonowych.

Postaci nawozów do kwiatów balkonowych

Do dyspozycji mamy szereg mieszanek nawozowych, dostępnych w postaci płynnej (także do nawożenia dolistnego), żelowej, granulowanej, pylistej lub w formie pałeczek i tabletek.

Najszybciej działającymi nawozami są nawozy płynne, natomiast nieco wolniej działają nawozy w postaci granulowanej lub w formie pałeczek.

Nawozy płynne najłatwiej jest też jednak przedawkować i najszybciej wypłukują się z podłoża, dlatego trzeba stosować je częściej i dokładnie według zaleceń producenta. Podobnie należy postąpić z nawozami sypkimi (zwykle przeznaczonymi do sporządzania roztworów wodnych) i granulowanymi.

Najmniejsze ryzyko przenawożenia dotyczy preparatów w postaci pałeczek, których działanie rozciąga się na ok. 1,5-2 miesiące.

Okres działania nawozów do kwiatów balkonowych

Większość nawozów to preparaty działające dość krótko, dlatego trzeba je systematycznie uzupełniać, w terminach podanych na opakowaniu (zwykle raz na 1-2 tygodnie). Istnieją też jednak nawozy długodziałające, które wystarczy podać roślinom raz w sezonie, gdyż ich działanie trwa do 6 miesięcy (Substral Osmocote – burza kwiatów balkon, Substral Osmocote dom i balkon).

Składniki pokarmowe zawarte w takim preparacie uwalniają się do podłoża stopniowo, dlatego ryzyko przenawożenia roślin jest minimalne. Nie musimy też pilnować systematycznego dostarczania roślinom kolejnych dawek nawozu, co jest bardzo wygodne. Wadą takich preparatów jest jednak dość wysoka cena, dlatego bardziej popularne są nawozy krótko działające, uniwersalne lub dedykowane konkretnej grupie roślin.

Fot. Gabriele Maltinti/Fotolia

Nawożenie mineralne kwiatów balkonowych

Najbardziej popularnymi nawozami mineralnymi (sztucznymi) przeznaczonymi do zasilania roślin balkonowych są nawozy uniwersalne, którymi możemy zasilać wszystkie gatunki roślin (np. Substral Dom Balkon, Target balkon i dom, Agrecol nawóz do roślin balkonowych). Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze dostarczają roślinom dokładnie takich składników, jakich najbardziej potrzebują (gdyż ich skład często nie jest dostosowany do specyficznych wymagań konkretnych gatunków).

Z tego względu lepiej wybrać nawozy dedykowane, które zawierają odpowiedni zestaw mikro i makroelementów, przeznaczonych dla konkretnej grupy roślin. Nawozy dedykowane dzielą się głównie na:

  • nawozy dla roślin kwitnących (np. Florovit nawóz do roślin kwitnących, Target - morze kwiatów, Target nawóz do kwiatów balkonowych – eksplozja kolorów, Target lub Substral pałeczki nawozowe do roślin kwitnących, Substral magiczna siła nawóz do kwiatów balkonowych),

  • nawozy dla roślin zielonych lub roślin o dekoracyjnych liściach (Florovit nawóz do roślin zielonych).

 
 

Nawozy do roślin balkonowych kwitnących 

Zawierają więcej potasu i fosforu, niezbędnych do zawiązania pąków kwiatowych, te dla roślin o ozdobnych liściach mają w swoim składzie więcej azotu, odpowiadającego za bujny wzrost części zielonych, natomiast ostatnie zawierają substancje, pomagające utrzymać niski odczyn podłoża (Florovit nawóz do roślin iglastych).

Wśród nawozów dla roślin kwitnących, możemy znaleźć głównie nawozy dla pelargonii (Target nawóz dla pelargonii – intensywne barwy, Planton K nawóz do pelargonii i innych roślin kwitnących, Florovit, Biopon lub Agrecol nawóz dla pelargonii, Biopon plus witaminy – pelargonia) i surfinii (Florovit, Agrecol lub Biopon nawóz do surfinii, Target nawóz do surfinii – obfite kwitnienie).

Nawozy dla roślin zielonych (i tych o ozdobnych liściach)

Są bardziej uniwersalne i przeznaczone zarówno dla roślin pokojowych, jak i balkonowych (Pałeczki nawozowe do roślin zielonych Compo, Biopon rośliny zielone, Agrecol żel nawóz do roślin zielonych, Target nawóz dla paproci – burza liści).

Nawozy specjalistyczne

Przeznaczone są do zasilania konkretnych gatunków roślin jak np. dla lawendy (Target – nawóz do lawendy), datury (Biopon), cytrusów (Substral citrus, Agrecol żel), storczyków (Florovit nawóz do storczyków), róż (Target nawóz do róż – moc pąków), roślin śródziemnomorskich (Compo), ziół (Compo Bio nawóz do ziół), warzyw i ziół (Compo Bio pałeczki nawozowe do warzyw i ziół), kaktusów i sukulentów (Florovit) lub nawozy z hydrożelem (Target Terrra Cottem Universal).

 
 

Nawożenie naturalne kwiatów balkonowych

Jeśli nie lubimy ciągłego odmierzania odpowiedniej ilości nawozu, ale nie chcemy zniszczyć roślin przez ich przenawożenie, powinniśmy wybrać jeden z preparatów naturalnych, np. biohumusów.

W swoim składzie zawierają najczęściej produkty pochodzące z hodowli dżdżownicy kalifornijskiej, dlatego ich stosowanie nie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia roślin. Biohumusy dodatkowo poprawiają jakość podłoża i sprzyjają rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów oraz flory bakteryjnej. Są też idealne do nawożenia owoców, warzyw i ziół uprawianych w doniczkach.

 


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: 7monarda/Pixabay

Autor
Nawożenie kwiatów balkonowych | Jak często to robić, by ładnie i długo kwitły?
Nawożenie kwiatów balkonowych | Jak często to robić, by ładnie i długo kwitły?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_kwiaty_na_balkon