Dlaczego rośliny balkonowe potrzebują nawozów?
Nawożenie roślin balkonowych to jeden z kluczowych elementów odpowiadających za ich prawidłowy rozwój. Powodem jest niewielka przestrzeń, jaką rośliny mają do dyspozycji oraz ich szybki wzrost i obfite kwitnienie. Rosnąc w pojemnikach, szybko wyczerpują znajdujące się podłożu składniki odżywcze i zaczynają "głodować".
Wyświetl ten post na Instagramie
Jakie nawozy wybrać, by rośliny balkonowe długo kwitły?
Do nawożenia kwiatów balkonowych najlepiej wybrać mieszanki nawozowe lub specjalne nawozy dedykowane konkretnym gatunkom (np. pelargonii, petunii). Ich przewaga nad nawozami uniwersalnymi polega na zbilansowanym składzie, dopasowanym do potrzeb tej grupy roślin.
Nawozy do kwitnących roślin balkonowych zawierają dużo potasu i fosforu, które wpływają na obfite kwitnienie i intensywne wybarwienie kwiatów oraz niewiele azotu, który odpowiada za bujny wzrost części zielonych (liści i pędów), na czym w przypadku roślin kwitnących zwykle nam nie zależy (z wyjątkiem surrfinii, tworzących długie pędy). W ich składzie znajdziemy też cenne mikroelementy (min. miedź, żelazo, cynk), wpływające min. na wygląd liści oraz przyswajanie składników odżywczych.
Do nawożenia roślin balkonowych możemy wybrać nawozy mineralne (płynne, granulowane, w pałeczkach) lub organiczne, a także nawozy domowe.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Co wiedzieć wybierając nawozy mineralne i naturalne?
Nawozy mineralne
Najbardziej popularnym sposobem zasilania kwiatów balkonowych są nawozy mineralne w postaci płynu lub żelu, które w odpowiedniej ilości dodaje się do wody i podlewa rośliny 1-2 razy w tygodniu (zgodnie z zleceniami producenta).
Nawozy płynne szybko się jednak wypłukują z podłoża i łatwo je przedawkować, dlatego często lepszym rozwiązaniem są nawozy w postaci pałeczek, które umieszcza się w podłożu zwykle raz na 1-2 m-ce.
Równie popularne i łatwe w dawkowaniu są nawozy w formie granulek, które miesza się z wierzchnią warstwą podłoża (raz na ok. 1-2 miesiące).
Warto też przemyśleć użycie nawozów długodziałających (np. Substral, Osmocote, Florovit), którymi zasila się rośliny jedynie raz w sezonie (wiosną), gdyż stopniowo uwalniają składniki odżywcze przez kilka miesięcy.
Nawozy naturalne
Bezpieczniejszym sposobem zasilania kwiatów balkonowych są nawozy naturalne (np. Biohumus). Nie tylko odżywiają rośliny, ale też poprawiają jakość podłoża, wzbogacając je w cenną materię organiczną. Trudno też jest je przedawkować, dlatego są idealne również dla ziół i warzyw, uprawianych w pojemnikach.
Nawozy naturalne można łatwo przygotować samodzielnie. Najprostszym domowym sposobem nawożenia jest podlewanie kwiatów niegazowaną wodą mineralną, ale możemy też podlewać je roztworem przygotowanym z bananów, łupin cebuli, wody i drożdży piekarskich oraz wielu innych.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Robert Przybysz / AdobeStock i manfredrichter / Pixabay, photographee.eu / Depositphotos