Nawozy do roślin na balkon | Które zapewnią długie kwitnienie?

Nawozy do kwiatów balkonowych

Kwiaty balkonowe pozwalają na niewielkiej przestrzeni stworzyć piękny miniogród. Jeśli jednak mają dobrze rosnąć i pięknie kwitnąć, muszą być troskliwie pielęgnowane, a w tym właściwie nawożone. Obecnie na rynku możemy spotkać bardzo wiele firm oferujących nawozy przeznaczone niemal do każdego rodzaju kwiatów balkonowych. Dowiedz się czym powinniśmy się kierować przy ich wyborze.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
36
Spis treści
Dlaczego rośliny balkonowe potrzebują nawozów? Jakie nawozy wybrać? Jak stosować nawozy mineralne? Jak stosować nawozy naturalne?

Dlaczego rośliny balkonowe potrzebują nawozów?

Nawożenie roślin balkonowych to jeden z kluczowych elementów odpowiadających za ich prawidłowy rozwój. Powodem jest niewielka przestrzeń, jaką rośliny mają do dyspozycji oraz ich szybki wzrost i obfite kwitnienie. Rosnąc w pojemnikach, szybko wyczerpują znajdujące się podłożu składniki odżywcze i zaczynają "głodować".

Brak dostatecznej ilości pożywienia powoduje ich karlenie i powstawanie przebarwień na liściach, a także ogranicza kwitnienie, dlatego rośliny należy nawozić systematycznie przez cały sezon.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Agnieszka - Renowacje wnętrz (@zycie.w.plycie)

Jakie nawozy wybrać, by rośliny balkonowe długo kwitły?

Do nawożenia kwiatów balkonowych najlepiej wybrać mieszanki nawozowe lub specjalne nawozy dedykowane konkretnym gatunkom (np. pelargonii, petunii). Ich przewaga nad nawozami uniwersalnymi polega na zbilansowanym składzie, dopasowanym do potrzeb tej grupy roślin.

Nawozy do kwitnących roślin balkonowych zawierają dużo potasu i fosforu, które wpływają na obfite kwitnienie i intensywne wybarwienie kwiatów oraz niewiele azotu, który odpowiada za bujny wzrost części zielonych (liści i pędów), na czym w przypadku roślin kwitnących zwykle nam nie zależy (z wyjątkiem surrfinii, tworzących długie pędy). W ich składzie znajdziemy też cenne mikroelementy (min. miedź, żelazo, cynk), wpływające min. na wygląd liści oraz przyswajanie składników odżywczych.

Do nawożenia roślin balkonowych możemy wybrać nawozy mineralne (płynne, granulowane, w pałeczkach) lub organiczne, a także nawozy domowe.

Co wiedzieć wybierając nawozy mineralne i naturalne?

Nawozy mineralne

Najbardziej popularnym sposobem zasilania kwiatów balkonowych są nawozy mineralne w postaci płynu lub żelu, które w odpowiedniej ilości dodaje się do wody i podlewa rośliny 1-2 razy w tygodniu (zgodnie z zleceniami producenta).

Nawozy płynne szybko się jednak wypłukują z podłoża i łatwo je przedawkować, dlatego często lepszym rozwiązaniem są nawozy w postaci pałeczek, które umieszcza się w podłożu zwykle raz na 1-2 m-ce.

Równie popularne i łatwe w dawkowaniu są nawozy w formie granulek, które miesza się z wierzchnią warstwą podłoża (raz na ok. 1-2 miesiące).

Warto też przemyśleć użycie nawozów długodziałających (np. Substral, Osmocote, Florovit), którymi zasila się rośliny jedynie raz w sezonie (wiosną), gdyż stopniowo uwalniają składniki odżywcze przez kilka miesięcy.

Nawozy naturalne

Bezpieczniejszym sposobem zasilania kwiatów balkonowych są nawozy naturalne (np. Biohumus). Nie tylko odżywiają rośliny, ale też poprawiają jakość podłoża, wzbogacając je w cenną materię organiczną. Trudno też jest je przedawkować, dlatego są idealne również dla ziół i warzyw, uprawianych w pojemnikach.

Nawozy naturalne można łatwo przygotować samodzielnie. Najprostszym domowym sposobem nawożenia jest podlewanie kwiatów niegazowaną wodą mineralną, ale możemy też podlewać je roztworem przygotowanym z bananów, łupin cebuli, wody i drożdży piekarskich oraz wielu innych.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Robert Przybysz / AdobeStock i manfredrichter / Pixabay, photographee.eu / Depositphotos

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Miedź w ogrodzie – rola, niedobory i jak stosować nawozy miedziowe
Więcej na ten temat
Komentarze

Gość mammka
23-11-2020 09:45
DO kwiatów balkonowych ale i też tych w domu używam nawozu fructus, po nim kwiaty rosną bujne , kwitną obficie.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
To się przyda
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Nawóz jesienny uniwersalny – 10 kg Sumin
Nawóz jesienny uniwersalny – 10 kg Sumin
Tagi
Najnowsze treści
Jak gęsto sadzić nowe rośliny w ogrodzie? Tak unikniesz błędów 8 zaskakujących zalet nie koszenia trawnika Dalia zmienną jest | Ulubione odmiany Bożki Piotrowskiej Te rośliny kwitną, gdy Ty śpisz Krzaki pomidorów zimują u mnie co roku. Dzięki tej 1 metodzie mam zbiory znacznie szybciej Zbieram truskawki nawet do października. Wystarczy pamiętać o tej 1 metodzie Jesienią ściółkuję borówkę tylko tak. Zapomnijcie o popularnej rzeczy, która hamuje jej rozwój Jak rozpoznać, że nadszedł czas, aby przestać kosić trawnik? Patrz na "znaki" Co ile montuje się lampy ogrodowe? To istotne z 2 powodów