Logo
Logo

Uprawa bratków w doniczkach | Jak o nie dbać, by długo kwitły i miały dużo kwiatów?

Bratki to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych sadzonych a balkonach i tarasach. Są łatwe w uprawie i niedrogie. Pojawiają się w sprzedaży już w marcu. Dowiedz się jakie mają wymagania, jak je pielęgnować i rozmnażać, aby cieszyć się kwiatami nawet do lata!

Spis treści
Czy fiołek to bratek? Czy bratki są jednoroczne czy wieloletnie? Co symbolizują kwiaty bratków? Co lubią bratki? Jakie mają wymagania? Gdzie posadzić bratki? Jakiej ziemi i doniczki potrzebują bratki? Jak dbać o bratki w doniczkach, aby długo kwitły? Jak podlewać bratki? Jak nawozić bratki? Jak rozmnażać bratki? Co zrobić z bratkami po przekwitnięciu?

Bratek czyli fiołek

Bratek to potoczna nazwa fiołka ogrodowego (Viola x wittrockiana). Roślina powstała w XIX wieku w wyniku krzyżowania ze sobą dziko rosnących fiołków – żółtego, trójbarwnego, rogatego i ałtajskiego. Przez 150 lat ogrodnicy stworzyli tysiące odmian bratków, różniących się między sobą kolorem, pokrojem i kształtem płatków.

Bratki nie są wieloletnie! Są roślinami dwuletnimi – w pierwszym roku tworzą tylko liście (i tylko niektóre odmiany potrafią już wtedy zakwitnąć), a w drugim roku obficie kwitną od początku kwietnia (wczesne) lub od maja (późne). Po kwitnieniu zamierają. 

bratki na balkonie

Bratki ogromną popularność zawdzięczają przed wszystkim swojemu niezwykłemu urokowi, ale także bardzo łatwej uprawie i niskiej cenie.

To jedne z najpopularniejszych wczesnych kwiatów balkonowych. Są bardzo często sadzone w doniczkach, skrzynkach balkonowych, wiszących doniczkach, koszykach... i w najróżniejszych pojemnikach.

kwiat bratka kwiat bratka kwiat bratka
kwiat bratka kwiat bratka kwiat bratka

Dzisiaj możemy kupić bratki prawie w każdym kolorze – jak do tej pory nie powstały jedynie odmiany o zielonych płatkach.

Większość odmian bratków ma na płatkach charakterystyczne plamki czy kreski. Dla wielu osób to kwiatowe buźki.

Dolny płatek kwiatu bratków, który jest zawsze największy żartobliwie nazywa się macochą. Mniejsze płatki, po bokach – to córki macochy, zaś górne, najmniejsze, zwane są kopciuszkami. Stąd właśnie pochodzi (niegdyś popularna) nazwa bratków – macoszki.

FILM: Jak uprawiać bratki? Kompozycje na balkon i do ogrodu

Źródło: Bricomarché z pasją / Youtube.com


Jak uprawiać bratki w doniczkach?

Bratki to doskonałe kwiaty balkonowe dla każdego – są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnej pielęgnacji!

Miejsce

Bratki lubią słoneczne stanowisko, jednak źle będą rosły na wystawie południowej, gdzie przez cały dzień operuje mocne słońce. Najlepiej rosną na balkonie wschodnim lub zachodnim. W lekkim półcieniu będą kwitły dłużej. Nie mogą jednak rosnąć w cieniu (na balkonie północnym) gdyż ich pędy nadmiernie się wyciągną. Większość bratków jest odpornych na krótkotrwałe spadki temperatury do -4°C, jednak nie lubią wysokiej temperatury i upałów.

Podłoże i doniczki

Bratki sprzedawane są w maleńkich doniczkach, z których musimy je szybko przesadzić do większych pojemników, tak aby jedna roślina miała około 15-20 cm przestrzeni wokół siebie. W zależności od odmiany rośliny dorastają do 10-25 cm wysokości. Mają zazwyczaj zwarty pokrój, choć w okresie kwitnienia nieco się rozrastają.

Jako podłoże może nam posłużyć uniwersalna ziemia do kwiatów balkonowych – powinna być żyzna i przepuszczalna. W dnie doniczek lub skrzynek powinny znajdować się duże otwory, przez które będzie odpływał nadmiar wody. Nie zapomnijmy także o rozsypaniu keramzytu na dnie doniczki, który będzie stanowić doskonałą warstwę drenażu.

Pielęgnacja bratków

Podlewanie

Bratki podlewamy regularnie tak aby podłoże w doniczce było stale lekko wilgotne, ale nie mokre! Źle znoszą także nawet krótkotrwałe przesuszenie podłoża. Rośliny podlewamy rano lub wieczorem, nigdy nie robimy tego w ciągu dnia. Starajmy się nie polewać liści i kwiatów, gdyż bratki są wrażliwe na choroby.

Nawożenie

Bratki nie wymagają nawożenia, w zupełności wystarczą im składniki zawarte w ziemi, w której rosną. Można jednak zastosować granulowany nawóz długodziałający i wymieszać go z podłożem podczas sadzenia roślin.

Nasiona bratków
Nasiona bratków
Bratek ogrodowy 'Orchideenblütiger' to roślina dwuletnia, zimotrwała, kwitnie wiosną i jesienią. Niespotykane kwiaty przypominające orchidee, jaskrawe i pomarszczone. Kwitnienie: IX-V, wysokość: 15-25 cm
KUP W NASZYM SKLEPIE

Rozmnażanie bratków

Kwitnące egzemplarze dostępne w sprzedaży na wiosnę i są łatwo dostępne, dlatego samodzielne rozmnażanie bratków nie jest specjalnie popularne. Ale choć wymaga od nas trochę pracy, warto spróbować swoich sił w uprawie tych wdzięcznych kwiatów.

  • Nasiona wysiewamy na rozsadniku od połowy czerwca do lipca.
  • Nasiona kiełkują po 1-2 tygodniach w temperaturze 15-18°C.
  • We wrześniu, gdy młode siewki mają 2-3 liście, pikujemy rozsadę sadzimy na miejsce stałe.
  • Rośliny zimują w gruncie – trzeba je zabezpieczyć przed mrozem przykrywając słomą lub liśćmi.
  • W drugim roku od wysiewu będą obficie kwitnąć od kwietnia (wczesne) lub maja (późne).

Co zrobić z bratkami po przekwitnięciu?

Przycinanie przekwitłych kwiatów sprzyja kwitnieniu. Im częściej będziemy usuwać stare kwiaty, tym więcej pojawi się nowych. Czasem bratki tworzą nasiona, ale nie dzieje się to zbyt często.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w tekście i tytułowe: Biuro Kwiatowe Holandia

Autor
Uprawa bratków w doniczkach | Jak o nie dbać, by długo kwitły i miały dużo kwiatów?
Uprawa bratków w doniczkach | Jak o nie dbać, by długo kwitły i miały dużo kwiatów?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Jakoona

24-03-2021 12:52

Kocham bratki - nie ma roku, żebym ich nie kupowała ;) Ale natchnęliście mnie - w tym roku pobawię się i spróbuję je wysiać (cały czas natrafiam na ich nasiona w sklepach!) Pozdrawiam!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu