Bratek czyli fiołek
Bratek to potoczna nazwa fiołka ogrodowego (Viola x wittrockiana). Roślina powstała w XIX wieku w wyniku krzyżowania ze sobą dziko rosnących fiołków – żółtego, trójbarwnego, rogatego i ałtajskiego. Przez 150 lat ogrodnicy stworzyli tysiące odmian bratków, różniących się między sobą kolorem, pokrojem i kształtem płatków.
Bratki nie są wieloletnie! Są roślinami dwuletnimi – w pierwszym roku tworzą tylko liście (i tylko niektóre odmiany potrafią już wtedy zakwitnąć), a w drugim roku obficie kwitną od początku kwietnia (wczesne) lub od maja (późne). Po kwitnieniu zamierają.
Bratki ogromną popularność zawdzięczają przed wszystkim swojemu niezwykłemu urokowi, ale także bardzo łatwej uprawie i niskiej cenie. To jedne z najpopularniejszych wczesnych kwiatów balkonowych. Są bardzo często sadzone w doniczkach, skrzynkach balkonowych, wiszących doniczkach, koszykach... i w najróżniejszych pojemnikach. |
Dolny płatek kwiatu bratków, który jest zawsze największy żartobliwie nazywa się macochą. Mniejsze płatki, po bokach – to córki macochy, zaś górne, najmniejsze, zwane są kopciuszkami. Stąd właśnie pochodzi (niegdyś popularna) nazwa bratków – macoszki.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
FILM: Jak uprawiać bratki? Kompozycje na balkon i do ogrodu
Jak uprawiać bratki w doniczkach?
Bratki to doskonałe kwiaty balkonowe dla każdego – są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnej pielęgnacji!
Miejsce
Bratki lubią słoneczne stanowisko, jednak źle będą rosły na wystawie południowej, gdzie przez cały dzień operuje mocne słońce. Najlepiej rosną na balkonie wschodnim lub zachodnim. W lekkim półcieniu będą kwitły dłużej. Nie mogą jednak rosnąć w cieniu (na balkonie północnym) gdyż ich pędy nadmiernie się wyciągną. Większość bratków jest odpornych na krótkotrwałe spadki temperatury do -4°C, jednak nie lubią wysokiej temperatury i upałów.
Podłoże i doniczki
Bratki sprzedawane są w maleńkich doniczkach, z których musimy je szybko przesadzić do większych pojemników, tak aby jedna roślina miała około 15-20 cm przestrzeni wokół siebie. W zależności od odmiany rośliny dorastają do 10-25 cm wysokości. Mają zazwyczaj zwarty pokrój, choć w okresie kwitnienia nieco się rozrastają.
Jako podłoże może nam posłużyć uniwersalna ziemia do kwiatów balkonowych – powinna być żyzna i przepuszczalna. W dnie doniczek lub skrzynek powinny znajdować się duże otwory, przez które będzie odpływał nadmiar wody. Nie zapomnijmy także o rozsypaniu keramzytu na dnie doniczki, który będzie stanowić doskonałą warstwę drenażu.
Pielęgnacja bratków
Podlewanie
Bratki podlewamy regularnie tak aby podłoże w doniczce było stale lekko wilgotne, ale nie mokre! Źle znoszą także nawet krótkotrwałe przesuszenie podłoża. Rośliny podlewamy rano lub wieczorem, nigdy nie robimy tego w ciągu dnia. Starajmy się nie polewać liści i kwiatów, gdyż bratki są wrażliwe na choroby.
Nawożenie
Bratki nie wymagają nawożenia, w zupełności wystarczą im składniki zawarte w ziemi, w której rosną. Można jednak zastosować granulowany nawóz długodziałający i wymieszać go z podłożem podczas sadzenia roślin.
Jaki przymrozek przetrwają bratki?
Bratki w zależności od gatunku, bratki mogą przetrwać przymrozki o umiarkowanej sile, ale w przypadku bardzo silnych mrozów, mogą ulec uszkodzeniu lub nawet zamarznąć i zginąć.
Najodporniejsze na mróz są bratki wielkokwiatowe (Viola x wittrockiana) oraz bratki dwubarwne (Viola tricolor). Mogą one przetrwać przymrozki o temperaturze nawet do -5°C, ale lepiej, aby nie były narażone na takie warunki.
Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje bratki przetrwały przymrozki, warto zabezpieczyć je przed zbyt niską temperaturą. Możesz to zrobić poprzez przykrycie rośliny agrowłókniną lub materiałem przepuszczającym światło, który zatrzyma ciepło, ale pozwoli na dostęp powietrza.
Rozmnażanie bratków
Kwitnące egzemplarze dostępne w sprzedaży na wiosnę i są łatwo dostępne, dlatego samodzielne rozmnażanie bratków nie jest specjalnie popularne. Ale choć wymaga od nas trochę pracy, warto spróbować swoich sił w uprawie tych wdzięcznych kwiatów.
- Nasiona wysiewamy na rozsadniku od połowy czerwca do lipca.
- Nasiona kiełkują po 1-2 tygodniach w temperaturze 15-18°C.
- We wrześniu, gdy młode siewki mają 2-3 liście, pikujemy rozsadę sadzimy na miejsce stałe.
- Rośliny zimują w gruncie – trzeba je zabezpieczyć przed mrozem przykrywając słomą lub liśćmi.
- W drugim roku od wysiewu będą obficie kwitnąć od kwietnia (wczesne) lub maja (późne).
Co zrobić z bratkami po przekwitnięciu?
Przycinanie przekwitłych kwiatów sprzyja kwitnieniu. Im częściej będziemy usuwać stare kwiaty, tym więcej pojawi się nowych. Czasem bratki tworzą nasiona, ale nie dzieje się to zbyt często.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w tekście i tytułowe: Biuro Kwiatowe Holandia