Jak wykorzystać jesienne bratki w ogrodzie i na balkonie?
Rabaty, donice, skrzynki balkonowe i pojemniki na tarasach – gdziekolwiek je posadzimy, bratki będą radośnie kwitnąć miesiącami. Nic dziwnego, że są tak lubianymi roślinami. Niestraszna im gorsza pogoda – dają kolor i radość nawet w ponury jesienny czas.
Producenci nasion i sadzonek stworzyli piękne odmiany o kwiatach w odcieniach żółtego, bieli, różu, niebieskiego, pomarańczowego i czerwieni. „Oczka”, „buźki” i inne plamki robią jeszcze większe wrażenie. Możemy kupić bratki wielkokwiatowe i te o drobnych kwiatach, a ostatnio nawet o podwójnych. Są także bratki zwieszające się – wyglądają bajecznie w donicach mocowanych do ściany lub wiszących kieszeniach uprawowych, np. z filcu.
Holandia, Aalsmeer albo Swiss Giant to znane bratki wielkokwiatowe, zaś fiołek rogaty (Viola cornuta) [bratki to mieszańce fiołków] jest ceniony wśród gatunków o drobnych kwiatach. Mamy więc ogromny wybór, by rozjaśnić ogród jesienią. Bratki pasują do innych jesiennych roślin, takich jak wrzos (Calluna), golteria (Gaultheria) i skimia (Skimmia).
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Uprawa i pielęgnacja
Bratki są wyjątkowo łatwe w uprawie. Poradzą sobie wszędzie: i w glebie, i w doniczkach. Będą rosły zdrowo i atrakcyjnie kwitły, jeśli będziemy przestrzegać paru prostych wskazówek.
Odpowiednie miejsce to od półcienia do pełnego słońca. Posadź je w glebie bogatej w substancje odżywcze i regularnie podlewaj.
Jeśli temperatura będzie na plusie, będą nadal rosły i kwitły, potrzebując nawozu raz na dwa tygodnie. Usuwanie przekwitłych kwiatów także pobudza roślinę do obfitszego kwitnienia.
Tekst i zdjęcia: źródło – Flower Council Holland