|
Pierwsze bratki ogrodowe zostały zaprezentowane na wystawie ogrodniczej przez Lady Mary Elizabeth Bennet i jej ogrodnika Williama Richardsona w 1812 roku. Nieco później, w 1839 roku, Lord James Gambier z ogrodnikiem Williamem Thompsonem zaprezentowali odmianę z czarnym wzorem na płatkach korony.
Bratki (Viola ×wittrockiana) są mieszańcami fiołka trójbarwnego (V. tricolor), fiołka żółtego (V. lutea) i fiołka ałtajskiego (V. altaica), a swoją nazwę otrzymały w XX wieku po szwedzkim botaniku Veicie Brecherze Wittrocku. Fiołki rogate (V. cornuta) pochodzą z Pirenejów, jednak popularne wielobarwne odmiany nazywane miniaturowymi bratkami (Viola ×williamsii) są współczesnymi mieszańcami fiołków rogatych i bratków.
Bratki na talerzu
Bratki doskonale sprawdzają się jako jadalna i olśniewająco piękna dekoracja dań wytrawnych i słodkich. Warto zwrócić uwagę na to, że smak płatków oraz bratków i ich miniaturek zależy od koloru płatków i zapachu kwiatów. Fiołki rogate często pachną i ten kwiatowy aromat w potrawach przyjemnie łaskocze podniebienie. Fioletowe i granatowe bratki są ostrzejsze w smaku, nawet lekko piekące; te żółte i czerwone z czarnymi twarzami smakują w zasadzie jak sałata, a pomarańczowe i żółte odmiany są słodkawe, czasem z wyraźnym miodowym aromatem.
Ja w daniach słodkich preferuję fiołki rogate – są delikatniejsze, podczas gdy w daniach wytrawnych chętnie wykorzystuję zarówno minibratki, jak i bratki, których kwiaty mogą osiągać średnicę nawet 11 cm. Bratki i fiołki rogate są niezmiernie łatwe w uprawie, ale jeżeli kupujesz kwitnące młode rośliny, które prawdopodobnie były traktowane środkami ochrony roślin, zerwij z nich wszystkie kwiaty i poczekaj przynajmniej dwa tygodnie zanim zbierzesz kwiaty w celach kulinarnych.
Kolorowe kwiaty bratków są bogate we flawonoidy, głównie antocyjany: delfinidynę, wiolaninę, mirycetynę i kwercetynę, a także karotenoidy: wiolaksantynę, zeaksantynę i anteraksantynę. Te barwniki roślinne mają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, moczopędne i odtruwające.
Tekst: Małgorzata Kalemba Drożdż – dr biochemii, autorka kulinarnego bloga „Trochę Inna Cukiernia”. Laureatka AIG Prix Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej. Autorka kulinarno-botanicznych książek: „Jadalne kwiaty”, "Pyszne chwasty", "Skarby ogrodu", "Smakowite drzewa". |
Artykuł pochodzi z magazynu |