Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jak i kiedy wysiewać bratki, by szybko i pięknie zakwitły?

Bratki to popularne rośliny, które można wykorzystać na rabatach i doniczkach. Kolorowe kwiaty stanowią piękną ozdobę, a dodatkowo są jadalne i mają duże zastosowanie w ziołolecznictwie. Bratki można zasadzić, kupując młode roślinki w sklepie ogrodniczym, ale więcej satysfakcji daje uprawa roślin od nasionka. Jak i kiedy wysiewać bratki? Jak dbać o bratki po wysiewie, aby ładnie wyrosły?

Kiedy siać bratki?

Bratki zazwyczaj wysiewa się latem na przełomie czerwca i lipca, gdyż te niewielkie, ale bardzo efektowne rośliny potrzebują sporo czasu, aby wykiełkować. Drugim termin, w którym często wysiewa się te kwiaty to przedwiośnie i bardzo wczesna wiosna (luty-marzec).

Należy pamiętać, że bratki to rośliny dwuletnie i potrzebują 2 sezonów, aby zakwitnąć i wydać nasiona.

Bratki nie są bardzo wymagające w uprawie, ale w pierwszych tygodniach wymagają nieco uwagi, aby miały szansę wyrosnąć. Nasiona bratków można kupić w dobrym sklepie ogrodniczym, gdzie dostępne są różne kolory i odmiany, które z łatwością można dopasować do koncepcji ogrodu.

Nasiona bratków
Bratek ogrodowy 'Orchideenblütiger' to roślina dwuletnia, zimotrwała, kwitnie wiosną i jesienią. Niespotykane kwiaty przypominające orchidee, jaskrawe i pomarszczone. Kwitnienie: IX-V, wysokość: 15-25 cm
Kup online

Wysiewanie bratków

Jak długo kiełkują?

Wysiewanie bratków jest bardzo proste, ale trzeba być cierpliwym, gdyż zazwyczaj kiełkują dopiero po 2 tygodniach i tylko jeśli noce są ciepłe, a gleba stale wilgotna. W przeciwnym razie ten proces może potrwać nawet 4 tygodnie. Nasiona należy wysiać na żyzną ziemię, delikatnie przykryć ziemią i przyklepać.

Gdzie wysiewać?

Wysiew można wykonać od razu na przygotowaną grządkę, gdzie ziemia powinna być spulchniona i odchwaszczona lub w kuwecie bądź doniczce. Ogrodnicy polecają ten drugi sposób, gdyż łatwiej zapewnić wschodzącymi roślinom odpowiednie warunki. Po wzejściu siewek, gdy będą miały po 2-3 listki należy je rozsadzić w rozstawie 4-5 cm, aby miały odpowiednio dużo miejsca do prawidłowego wzrostu.

Film poradnikowy

Porady Ogrodnicze / Youtube

 

Jak dbać po wysiewie?

Bratki wymagają żyznego i wilgotnego podłoża, a w trakcie kiełkowania również ciepła – później świetnie radzą sobie z polskimi zimami. Dlatego po wysiewie należy dbać, aby podłoże było stale wilgotne. Najlepiej delikatnie je zraszać, aby nie wypłukiwać nasion.

Po wykonaniu rozsady można zacząć zasilać rośliny nawozem. Najlepszy będzie nawóz płynny, którym co 2 tygodnie można podlać młode bratki.

Po około 6 tygodniach od wysiewu i 4 tygodniach od wykiełkowania bratki można przenieść na docelowe miejsce, sadząc je co 20 cm. Po zasadzeniu bratków należy dbać o regularne odchwaszczanie i spulchnianie gleby. Dzięki temu bratki mogą zakwitnąć jeszcze w tym sezonie, chociaż nie będą miały zbyt wielu kwiatów. Za to w kolejnym sezonie powinny zakwitnąć mocno i obficie, zdobiąc ogród.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Anelka / Pixabay i Elena Zhilenkova / AdobeStock

Autor
Jak i kiedy wysiewać bratki, by szybko i pięknie zakwitły?
Jak i kiedy wysiewać bratki, by szybko i pięknie zakwitły?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl