Bratek lub fiołek ogrodowy (Viola × wittrockiana) to dwuletnia roślina z rodziny fiołkowatych (Violaceae), która powstała ze skrzyżowania Viola tricolor z innymi gatunkami fiołka. Roślina jest znana z bogactwa barw kwiatów i bardzo wszechstronna.
Bratki ogrodowe dorastają do 10–25 cm wysokości. Wytwarzają rozety liści dolnych i liście górne – te pierwsze są szersze i mają kształt jajowato-sercowaty, a drugie są lancetowate o karbowanym brzegu. Na mięsistych, zwykle wzniesionych łodygach wytwarzają się charakterystyczne kwiaty.
Bratki kwitną jesienią w roku wysiewu, a następnie od marca do czerwca następnego roku. Kwiaty na roślinie utrzymują się bardzo długo. Kwiaty cechuje aksamitny połysk i lekki zapach. Ich średnica wynosi ok. 6–7 cm, ale u nie których odmian sięga nawet 10 cm.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa
Bratek ogrodowy wymaga słonecznego stanowiska. Najlepsza gleba dla bratków powinna być żyzna, próchnicza, lekko kwaśna lub obojętna i stale lekko wilgotna – rośliny te źle reagują na suszę.
Z racji tego, że bratki są dość delikatne i podatne na choroby (m.in. grzybowe) powinniśmy podlewać je rano lub wieczorem, starając się aby nie moczyć ich liści czy kwiatów.
Rośliny rozmnaża się z nasion. Wysiewamy je na przełomie czerwca i lipca. Po wzejściu i uzyskaniu przez kiełki ok. 4 listków przepikowywujemy je do rozsadnika – na miejsce stałe wysadzamy we wrześniu lub już wiosną.
Zastosowanie
Roślinę można sadzić na rabatach (odpowiednia jest także do tworzenia obwódek rabat), w skrzynkach i donicach balkonowych (odmiany o zwisających pędach są doskonałe do wiszących donic). Wiosną może zdobić mieszkanie. Nadaje się też na kwiat cięty.
Odmiany i grupy bratków
Wcześnie kwitnące grupy bratków:
- hiemalis – obficie kwitnące, ale o małych kwiatach; odporne na niską temperaturę;
- pirnańskie – o kwiatach z oczkiem;
- vorbote – o bardzo dużych kwiatach;
- holenderskie wielokwiatowe – kwiaty duże, w intensywnych barwach.
Bratki średniowczesne i późne:
- roggli – o bardzo dużych kwiatach;
- szwajcarskie – obficie kwitnące i o silnym wzroście;
- Engelmana – o bardzo dużych kwiatach;
- orchideiflora – bardzo duże kwiaty w pastelowych kolorach; brzegi płatków fryzowane;
- trimardeau – obficie kwitnące, z oczkiem na dolnych płatkach.
Zdjęcia: GLady, Laila_, Manfred Richter, SanduStefan, zoosnow/Pixabay