Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

TOP 3 kwitnące rośliny na obwódkę rabaty

Wybierając rośliny na rabaty można się łatwo pomylić i wybrać nieodpowiednie gatunki do wykańczania ich obwódek. To ważne, by były one dopasowane do nasadzenia i warunków panujących w danym miejscu. Zobacz nasze porady i poznaj top 3 rośliny, które polecamy na obwódki rabat.

Spis treści
Bodziszki Przywrotnik ostroklapowy Zawciąg nadmorski

Kwiaty na brzeg rabaty – czym powinny się charakteryzować?

Główną zasadą jest to, że rośliny rosnące z brzegu rabaty nie powinny zasłaniać dalszej części nasadzeń. Mogą to być specjalnie dobrane, niskie gatunki lub krzewy, które będziemy prowadzić (ciąć) w formę mini-żywopłotu. Najbardziej popularnym w tym celu krzewem jest bukszpan, trzmielina i berberys. Sprawdzają się one w klasycznych, geometrycznych układach.

Ważne jest też to, że rośliny na obwódki powinny być długo ozdobne. Ich liście powinny szybko rosnąć wiosną i długo utrzymywać się zieone jesienią. Dodatkowym atutem jest kwitnienie – dobrze jak kwitną przez długi czas. Do takich gatunków zaliczyć możemy bodziszki, przywrotnik ostroklapowy i zawciąg morski. Poznaj je bliżej w dalszej części artykułu.

TOP 3 kwitnące rośliny na obwódki


Bodziszek

  Bodziszki na obwódki rabat (fot. ivusakzkrabice - Depositphotos) Fot. ivusakzkrabice / Depositphotos

Bodziszki (łac. Geranium) to wyjątkowo łatwe w uprawie rośliny, które tworzą zwarte kępy. Zależnie od gatunku mogą być niższe lub wyższe (do 35 cm wysokości). Są tolerancyjne w stosunku do stanowiska – nie mają dużych wymagań co do podłoża oraz dobrze się czują w pełnym słońcu jak i półcieniu. Kwiaty na długich szypułkach utrzymują się między majem a wrześniem.


Przywrotnik ostroklapowy

  Przywrotnik na obwódki rabat (fot. PantherMediaSeller - Depositphotos)
Fot. PantherMediaSeller / Depositphotos

Przywrotnik ostroklapowy (łac. Alchemilla mollis) jest bardzo mało wymagającą byliną okrywową dorastającą do 60 cm. Nie ma dużych wymagań ani w stosunku do słońca, ani podłoża. Drobne żółte kwiaty pojawiają się w czerwcu, a przekwitają w sierpniu.


Zawciąg nadmorski

  Zawciąg na obwódki rabat (fot. ionescu.cristina@gmail.com - Depositphotos)
Fot. [email protected] / Depositphotos

Kolejną kwitnącą rośliną pasującą niemal do każdej rabaty jest zawciąg nadmorski (łac. Armeria maritima). Rośnie kępkowo do 10-20 cm wysokości, na stanowiskach słonecznych o piaszczystym, przepuszczalnym podłożu. Jest to bylina zimozielona, która wyjątkowo długo kwitnie; V–IX (fioletowy kolor kwiatów).

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: PeopleImages.com / Depositphotos, akvalsk / Pixabay

Autor
TOP 3 kwitnące rośliny na obwódkę rabaty
TOP 3 kwitnące rośliny na obwódkę rabaty
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl