Logo
Logo

Uprawa berberysów w ogrodzie | Jakie posadzić? Jak o nie dbać?

Berberysy należą do kanonu ozdobnych krzewów ogrodowych i mają szerokie zastosowanie. Obecnie możemy wybierać z szerokiej oferty gatunków i odmian, wśród których znajdziemy zarówno krzewy stosowane na obronne żywopłoty, jak i karłowe o różnych kształtach i atrakcyjnych brawach liści.

Dowiedz się, jakich warunków potrzebują berberysy, jak i kiedy je sadzić oraz jak o nie dbać, by zdrowo rosły?

Z artykułu dowiesz się:
 • Jakie są gatunki i odmiany berberysów
 • Na jakim stanowisku sadzić berberysy
 • Jaką berberysy lubią glebę 
 • Kiedy najlepiej sadzić sadzonki
 • Jak dbać o berberysy

Najpopularniejsze berberysy ogrodowe

Pochodzące głównie z Azji oraz Ameryki Południowej berberysy (Berberis), to bardzo często sadzone w ogrodach, a także w zieleni miejskiej cierniste krzewy, które w zależności od gatunku, osiągają wysokość od kilkudziesięciu centymetrów do nawet 4 m.

Istnieje około 50 gatunków berberysów, często mieszańcowego pochodzenia. Zwykle w naszych ogrodach w uprawie najlepiej udają się gatunki o dużej odporności na niskie temperatury, np. berberys zwyczajny (B. vulgaris), berberys Thunberga (B. thunbergii), berberys koreański (B. koreana), berberys ottawski (B. ottawensis) oraz ich dekoracyjne odmiany, a także gatunki o błyszczących i zimozielonych liściach, np. berberys gruczołkowaty (B. verruculosa) i berberys Juliany (B. julianae).

uprawa berberysów w ogrodzie - ciekawe gatunki fot. iVerde
Fot. iVerde
1 – berberys Juliany, 2 – berberys bukszpanolistny, 3 – berberys ottawski 'Superba', 4 – berberys gruczołkowaty

Najczęściej uprawianym i jednym z najpiękniejszych jest berberys Thunberga, a szczególnie jego bardzo liczne odmiany ogrodowe o różnych barwach liści, a także różnej sile wzrostu i kształtach korony. Osiąga około 1,5-2m wysokości, tworząc ładny, regularny i gęsty pokrój, a jego drobne liście bardzo ładnie przebarwiają się jesienią na czerwono lub pomarańczowo-czerwono.

Wyhodowano wiele odmian tego gatunku, np. karłowe lub wolno rosnące i zaokrąglonym kształcie (np. `Atropurpurea Nana`, `Bagatelle`), o wąskim, wyprostowanym pokroju, np. `Erecta`. Często sadzona w żywopłotach, jest bordowolistna `Atropurpurea`.

Bardzo popularny w nasadzeniach żywopłotowych jest także odporny na suszę berberys pospolity (szczególnie jego odmiana purpurowa – `Atropurpurea`).

uprawa berberysów w ogrodzie - berberys Thunberga odmiany fot. iVerde
Fot. iVerde
Ciekawe odmiany berberysu Thunberga: 1 – 'Atropurpurea', 2 – 'Aurea', 3 – 'Atropurpurea Nana', 4 –  'Pink Queen', 5 – 'Coronita'

Jakie stanowisko i glebę wybrać dla berberysów?

Większość berberysów preferuje stanowisko nasłonecznione lub półcieniste – odmiany o barwnych liściach lepiej wybarwiają się w pełnym słońcu. Nasłonecznione miejsca sprzyjają także ładniejszemu wybarwianiu się liści jesienią. Gatunki bardziej wrażliwe na mróz, np. berberys wiązkowy (B. aggregata) oraz gatunki i odmiany zimozielone są zwykle bardziej wrażliwe na mróz i lepiej wybrać dla nich miejsca osłonięte od silnego wiatru oraz półcieniste.

Duża zaletą berberysów są ich niewielkie wymagania glebowe i zwykle wystarczy im przeciętne, gliniasto-piaszczyste, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne lub nawet suche (berberys pospolity) podłoże. Warto przy tym pamiętać, że źle rosną na glebach ciężkich, nadmiernie wilgotnych i zimnych.

Są to także rośliny tolerancyjne w stosunku do pH gleby oraz dobrze sprawdzają się w warunkach miejskich i uprawie pojemnikowej (w donicach, skrzynkach itp.).

Kiedy sadzić berberysy?

Okazy zakupione w donicach (ukorzenione) można sadzić przez cały sezon, przy czym najkorzystniejszą porą sadzenia gatunków zrzucających liście jest jesień.

Gatunki nie zrzucające liści na zimę lepiej posadzić na przełomie lata i jesieni lub wiosną.

Z kolei krzewy sprzedawane z gołym korzeniem, np. gatunki i odmiany żywopłotowe zwykle sadzi się na jesień lub wczesną wiosną.

Jak dbać o berberysy?

 • Młode rośliny lub świeżo posadzone (szczególnie uprawiane w pojemnikach) powinno się regularnie nawadniać, szczególnie w czasie upalnego lata.
 • Odmiany berberysów o żółtej, złocistej lub kremowej barwie liści  – podczas podlewania należy pamiętać, aby nie moczyć liści roślin (ważne latem w czasie upalnych dni), ponieważ mogą ulegać poparzeniom słonecznym.
 • Zbyt duże zagęszczenie krzewów, brak światła i przewiewu oraz nadmierna wilgoć (moczenie liści) mogą też sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych i zamieraniu pędów. Zwykle berberysy nie wymagają zasilania, ale dla lepszego wzrostu można stosować mineralne mieszanki nawozowe przeznaczone dla krzewów ogrodowych. Od końca sierpnia/września nie nawozimy już nawozami zwierającymi azot, a jedynie nawozami fosforowo-potasowymi, czyli tzw. jesiennymi.
 • Gatunki zimozielone (podobnie jak iglaki i inne ogrodowe krzewy nie zrzucające liści) warto jesienią obficie podlać, a jeśli wymagają one przycinania, najlepiej wykonać to po kwitnieniu (wiosna/lato).
 • Przycinanie i skracanie gatunków i odmian zrzucających liście na zimę, najkorzystniej jest przyciąć bardzo wczesną wiosną. Krzewy mocno się rozrastające, dobrze jest co kilak lat odmłodzić i wówczas można przyciąć je na wiosnę nawet na wysokość około 30-50 cm.
 • Przy cięciu, odchwaszczaniu i innych pracach pielęgnacyjnych warto pamiętać o tym, że pędy berberysów są uzbrojone w ostre ciernie i najkorzystniej jest wykonywać te prace w rękawicach ochronnych (np. skórzanych).


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Alina Kuptsova, Markéta Machová, Mouse23/Pixabay 

Autor
Uprawa berberysów w ogrodzie | Jakie posadzić? Jak o nie dbać?
Uprawa berberysów w ogrodzie | Jakie posadzić? Jak o nie dbać?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl