Logo
Logo
16
Do góry

Nawożenie berberysów

Berberysy należą do krzewów o umiarkowanych potrzebach pokarmowych i wymagają jedynie sporadycznego zasilania. Jeśli w czasie sadzenia zapewniliśmy roślinie odpowiednie, żyzne podłoże, nawożenie można zacząć po około 3-4 latach, gdy zauważymy, że słabiej rośnie lub kiepsko wybarwiają się jej liście (u odmian o barwnych liściach). Zobacz, czym i kiedy nawozić berberysy!

Czym i kiedy nawozić berberysy?

Berberysy (Berberis) najprościej nawozić przy użyciu wieloskładnikowych nawozów mineralnych, przeznaczonych dla krzewów ozdobnych. Mają one odpowiednio dobrane i zbilansowane najważniejsze makro i mikroelementy, niezbędne dla właściwego rozwoju roślin – między innymi azot, fosfor, magnez, żelazo, wapń.

Nawozy mineralne, wieloskładnikowe stosujemy głównie w marcu i kwietniu, a także latem w lipcu – najpóźniej do połowy sierpnia (później już tylko nawozy jesienne – bez azotu). Zwykle mieszanki takie mają postać rozpuszczalnych w wodzie emulsji lub granulek, którymi posypujemy glebę wokół krzewów. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy mieć większą pewność, że rośliny są zaopatrzone we niezbędne składniki odżywcze, ale ważne jest ścisłe stosowanie dawek podanych przez producenta, by nie przenawozić i nie uszkodzić roślin.

Możemy także zastosować do berberysów tzw. nawozy długo działające. Są one dostępne pod postacią granulatu, ukrytego w specjalnych otoczkach, które wysiewamy raz lub dwa razy do roku (nawozy działające np. 6 miesięcy lub 3 miesiące).

Wiosną (marzec/kwiecień) po prostu rozsypujemy granulat w dawce podanej przez producenta wokół krzewów. Ukryte w otoczkach składniki odżywcze uwalniają się stopniowo, zapewniając roślinom odpowiednią ilość substancji odżywczych.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe okazan/Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Po 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce, a balkony dekorujemy pelargoniami, surfiniami i innymi kwiatami.
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Regularnie podlewamy trawnik. Najlepiej rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm; gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów, wskazane jest podlewanie.
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia...
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i nienaganny wygląd. W maju można wykonać oprysk 2% roztworem Ogrowitu uniwersalnego – roztwór saletry wapniowo-magnezowej (około 5-10 l/100 m2). Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
 
Twoja strona ogrodu