Logo
Logo
17
Okazje

Nawożenie berberysów

Berberysy należą do krzewów o umiarkowanych potrzebach pokarmowych i wymagają jedynie sporadycznego zasilania. Jeśli w czasie sadzenia zapewniliśmy roślinie odpowiednie, żyzne podłoże, nawożenie można zacząć po około 3-4 latach, gdy zauważymy, że słabiej rośnie lub kiepsko wybarwiają się jej liście (u odmian o barwnych liściach). Zobacz, czym i kiedy nawozić berberysy!

 

Czym i kiedy nawozić berberysy?

Berberysy (Berberis) najprościej nawozić przy użyciu wieloskładnikowych nawozów mineralnych, przeznaczonych dla krzewów ozdobnych. Mają one odpowiednio dobrane i zbilansowane najważniejsze makro i mikroelementy, niezbędne dla właściwego rozwoju roślin – między innymi azot, fosfor, magnez, żelazo, wapń.

Nawozy mineralne, wieloskładnikowe stosujemy głównie w marcu i kwietniu, a także latem w lipcu – najpóźniej do połowy sierpnia (później już tylko nawozy jesienne – bez azotu). Zwykle mieszanki takie mają postać rozpuszczalnych w wodzie emulsji lub granulek, którymi posypujemy glebę wokół krzewów. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy mieć większą pewność, że rośliny są zaopatrzone we niezbędne składniki odżywcze, ale ważne jest ścisłe stosowanie dawek podanych przez producenta, by nie przenawozić i nie uszkodzić roślin.

Możemy także zastosować do berberysów tzw. nawozy długo działające. Są one dostępne pod postacią granulatu, ukrytego w specjalnych otoczkach, które wysiewamy raz lub dwa razy do roku (nawozy działające np. 6 miesięcy lub 3 miesiące).

Wiosną (marzec/kwiecień) po prostu rozsypujemy granulat w dawce podanej przez producenta wokół krzewów. Ukryte w otoczkach składniki odżywcze uwalniają się stopniowo, zapewniając roślinom odpowiednią ilość substancji odżywczych.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe okazan/Depositphotos

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu