Logo
Logo

Nawożenie berberysów | Kiedy i jak to robić?

Berberysy należą do krzewów o umiarkowanych potrzebach pokarmowych i wymagają jedynie sporadycznego zasilania. Jeśli w czasie sadzenia zapewniliśmy roślinie odpowiednie, żyzne podłoże, nawożenie można zacząć po około 3-4 latach, gdy zauważymy, że słabiej rośnie lub kiepsko wybarwiają się jej liście (u odmian o barwnych liściach). Zobacz, czym i kiedy nawozić berberysy!

Czym i kiedy nawozić berberysy?

Berberysy (Berberis) najprościej nawozić przy użyciu wieloskładnikowych nawozów mineralnych, przeznaczonych dla krzewów ozdobnych. Mają one odpowiednio dobrane i zbilansowane najważniejsze makro i mikroelementy, niezbędne dla właściwego rozwoju roślin – między innymi azot, fosfor, magnez, żelazo, wapń.

Nawozy mineralne, wieloskładnikowe stosujemy głównie w marcu i kwietniu, a także latem w lipcu – najpóźniej do połowy sierpnia (później już tylko nawozy jesienne – bez azotu). Zwykle mieszanki takie mają postać rozpuszczalnych w wodzie emulsji lub granulek, którymi posypujemy glebę wokół krzewów. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy mieć większą pewność, że rośliny są zaopatrzone we niezbędne składniki odżywcze, ale ważne jest ścisłe stosowanie dawek podanych przez producenta, by nie przenawozić i nie uszkodzić roślin.

Możemy także zastosować do berberysów tzw. nawozy długo działające. Są one dostępne pod postacią granulatu, ukrytego w specjalnych otoczkach, które wysiewamy raz lub dwa razy do roku (nawozy działające np. 6 miesięcy lub 3 miesiące).

Wiosną (marzec/kwiecień) po prostu rozsypujemy granulat w dawce podanej przez producenta wokół krzewów. Ukryte w otoczkach składniki odżywcze uwalniają się stopniowo, zapewniając roślinom odpowiednią ilość substancji odżywczych.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: okazan / Depositphotos

Autor
Nawożenie berberysów | Kiedy i jak to robić?
Nawożenie berberysów | Kiedy i jak to robić?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Twoja strona ogrodu