Logo
Logo
196
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Kwiecień w ogrodzie – co robić?

Sezon ogrodniczy rozpoczyna się na dobre. Na rabatach kwitną już rośliny cebulowe, a w sadach drzewa owocowe. Budzą się drobne ssaki i owady. Rozmarznięta ziemia pachnie świeżością. Ogrodnicy wreszcie mają co robić – po wiosennych porządkach pora na pierwsze poważne nasadzenia. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić w ogrodzie w kwietniu.

Co zrobić w ogrodzie w kwietniu?

Rośliny ozdobne

 • Usuwamy zimowe osłony roślin wrażliwych na mrozy (włókniny i maty słomiane oczyszczamy, suszymy i składamy; będzie ją można wykorzystać ponownie jesienią) i rozgarniamy kopczyki.
 • Sprzątamy rabaty – wycinamy suche pędy zeszłorocznych bylin, spulchniamy ostrożnie podłoże uważając na delikatne wiosenne rośliny cebulowe i usuwamy wschodzące chwasty.
 • Jeżeli gleba w ogrodzie już porządnie rozmarzła, rozpoczynamy nawożenie roślin. Osoby, które nie mają dużo czasu na pielęgnację roślin powinny sięgnąć po preparaty długodziałające. Nawozy po zastosowaniu mieszamy z podłożem, a potem ziemię podlewamy.
 • Ziemię pod krzewami warto okryć warstwą ściółki, która ogranicza parowanie wody (dzięki temu oszczędzamy na podlewaniu), hamuje rozwój chwastów i poprawia estetykę całego ogrodu. Pamiętajmy, że popularna kora sosnowa zakwasza glebę. Dlatego należy ją wysypywać tylko pod gatunkami tolerujące kwaśne podłoże, takimi jak sosny, różaneczniki, azalie, wrzosy, żywotniki, borówki. Jako materiał do ściółkowania rabat warto też wykorzystywać także drewniane zrębki, drobny żwir oraz powstający w ogrodzie kompost.
 • Po przekwitnięciu przycinamy krzewy ozdobne (forsycje, wczesne tawuły, wierzby).
 • Odpady organiczne powstałe podczas pielęgnacji ogrodu wyrzucamy na kompost. Jeśli do tej pory nie zaczęliśmy kompostować, warto wiosną postawić termokompostownik lub rozpocząć kompostowanie na tradycyjnej pryzmie. Najlepsze miejsce do kompostowania to zacieniony kąt ogrodu. Na kompost wyrzucamy tylko zdrowe części roślin i chwasty, które nie zawiązały jeszcze nasion.
 • Gdy ustąpią mrozy dobrze jest spryskać modrzewie i świerki, aby zapobiec rozwojowi ochojnika świerkowo-modrzewiowego.
 • Przycinamy liściaste zimozielone krzewy ozdobne (np. bukszpany) tworzące żywopłoty oraz te, którym chcemy nadać ciekawe kształty.
 • Stawiamy domki dla owadów pożytecznych, ustawiamy ule dla murarek i trzmieli. Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na walkę ze szkodnikami, jest obecność w ogrodzie ich naturalnych wrogów.

Dowiedz się więcej o uprawie roślin ozdobnych

Fot. Eugene Brennan, Lotta1, MrGajowy3, MabelAmber, GOKALP ISCAN, StockSnap, Hans Braxmeier/Pixabay

Rośliny użytkowe

 • Sadzimy drzewka i krzewy owocowe uprawiane w pojemnikach i z gołym korzeniem (jabłonie, śliwy, grusze, porzeczki, agrest, maliny, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie).
 • Wysiewamy do gruntu nasiona rzodkiewki, pietruszki korzeniowej i naciowej, marchwi, grochu, cebuli, szpinaku i kopru. Kupując nasiona warto zwracać uwagę na to, czy są otoczkowane. Choć są droższe, warto w nie inwestować. Ułatwiają wysiew, szybciej wschodzą i gwarantują równomierny wzrost wschodzących roślin. Otoczka składa się z  może dodatkowo zawierać nawóz wieloskładnikowy oraz środki ochrony roślin.
 • Przeprowadzamy cięcie drzew i krzewów owocowych, usuwamy chore oraz krzyżujące się i nadmiernie zagęszczone gałęzie. Zabieg przeprowadzamy ostrym, czystym sekatorem. Rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą ze środkiem przeciwgrzybiczym. Cięcie przeprowadzamy podczas słonecznej, suchej pogody.
 • Przeglądamy rośliny owocowe pod kątem szkodników, szczególnie zwracamy uwagę na oprzędy gąsienic. W czasie pękania pąków grusz, jabłoni i malin strzepujemy chrząszcze kwieciaków. Opryski przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy szkodników jest dużo. Pamiętajmy, aby je wykonywać pod wieczór, po oblocie pszczół.

Dowiedz się więcej o uprawie warzyw i owoców

Trawnik

 • Na oczyszczonym i wyrównanym podłoży zakładamy trawniki z siewu lub z rolki.
 • Wysiewamy mieszanki nasion przeznaczone na łąki kwietne.
 • Przeprowadzamy regenerację trawnika (aerację, wertykulację).
 • Zaczynamy regularnie kosić i nawozić murawę. W razie potrzeby podlewamy.
 • Wczesna wiosna to dobry moment na wykonanie dosiewek na trawniku (zawsze dobieramy tę samą mieszankę nasion, która została zastosowana na murawie wcześniej).
 • Usuwamy chwasty, najlepiej stosując metody mechaniczne.

√ Dowiedz się więcej o zakładaniu i pielęgnacji trawnika

Oczko wodne

 • Dzielimy i sadzimy rośliny ze strefy przybrzeżnej i podwodnej.
 • Jeśli nie zrobiliśmy tego w ubiegłym miesiącu, czyścimy zbiornik wodny po zimie i uruchamiamy pompę oraz filtr.
 • Jeżeli temperatura wody utrzymuje się powyżej 12ºC zaczynamy karmić żyjące w oczku wodnym ryby.

√ Dowiedz się więcej o oczkach wodnych

Rośliny doniczkowe

 • Przystępujemy do przesadzania roślin doniczkowych, pamiętając o dobraniu dla nich odpowiedniego podłoża. Zbyt mocno rozrośnięte egzemplarze dzielimy.
 • Regularnie kontrolujemy rośliny pod kątem chorób i szkodników i w razie potrzeby wykonujemy opryski.
 • Gatunki, które przechodziły zimą stan spoczynku, podlewamy już regularnie i obficiej, niż dotychczas.

√ Dowiedz się więcej o uprawie roślin doniczkowych w domu i na balkonie

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: kareni/Pixabay

Dowiedz się, co robić w pozostałych miesiącach!

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)

Komentarze

Gość Patryk L.

17-03-2020 14:28

W tym roku, jak i zresztą w poprzednim, wszystko przesunęło się na znacznie wcześniej - wiele z wymienionych na kwiecień rzeczy trzeba robić już teraz - w marcu! Obserwujmy naturę i dostosowujmy się.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Nowe treści
Wieści z branży
Katalog roślin
DZIAŁKA ROD
Na czasie
DZIAŁKA ROD
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Kupując kwiaty na balkon wybieramy rośliny dobrze rozkrzewione, z silnymi sztywnymi pędami i co najmniej kilkoma pąkami kwiatowymi. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie i obficie podlewamy.
Tydzień 22, Sentencja nr:4
Tydzień 22, Sentencja nr:4
W maju siejemy marchew, pietruszkę, buraki (na zbiór jesienny) oraz inne warzywa. Gdy pojawią się siewki – przerywamy je. Zagony należy odchwaszczać i podlewać (w przypadku braku opadów).
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Najbardziej intensywny wzrost trawy ma miejsce od połowy maja do końca czerwca, dlatego w tym czasie najlepiej kosić ją co 3-4 dni lub raz w tygodniu (ale dopuszczalna jest nawet 2-3 tygodniowa przerwa w strzyżeniu).
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost. Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin.
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Jeśli nasz trawnik ma blady, żółtawy kolor może oznaczać to braki w nawożeniu. W takim przypadku zastosujmy nawóz wieloskładnikowy oraz przeciw żółknięciu. Nadmiar nawozu także jest szkodliwy, objawem tego jest pasowe zasychanie trawy. W przypadku przenawożenia murawę trzeba obficie podlać, a nawożenie ograniczyć na około miesiąc.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51646
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-dobrze-ulozyc-bukiet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51140
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => miejskie-tropiki-mieszkanie-w-trendzie-urban-jungle
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu