Czereśnia czyli wiśnia ptasia (Prunus avium), nazywana też czereśnią ptasią, trześnią lub dziką wiśnią, należy do rodziny różowatych (Rosaceae) rodzaju śliwa (Prunus), podrodzaju wiśnia (Cerasus). Drzewo to występuje w lasach, w północno-zachodniej Afryce, południowej i środkowej Europie oraz południowo-zachodniej Azji.

Czereśnia dorasta do 20 m wysokości. Do przydomowego sadu najlepiej wybierać odmiany szczepione na podkładkach skarlających – wtedy drzewa osiągną 3-5 metrów. Pień ma strzelisty, a koronę stożkowatą, wąską lub rozrośniętą i regularną. Kora o barwie czerwonobrązowej, z przetchlinkami jest błyszcząca (niekiedy nazywa się ją polerowaną). U starszych drzew łuszczy się pasami wokół pnia.

Liście o długości 9-15 cm, o eliptycznym kształcie są zaostrzone i częściowo piłkowane. Od spodu posiadają włoski. Kwiaty czereśni są zebrane od 2 do 6 i mają długie (5 cm) szypułki. Czereśnia kwitnie w kwietniu i maju.

Owoce mają kształt kulisty, wielkość około 10-20 mm średnicy. Barwa czerwono-bordowa. Niektóre odmiany mają barwę żółtą, a nawet czarną. Skórka jest błyszcząca.

Wymagania i uprawa

Czereśnia lubi gleby o dużej miąższości, ale nie lubi gleb o wysokim poziomie wód gruntowych. Najlepiej rośnie na piaszczystych glebach gliniastych i na glebach wapiennych. Drzewa te nie udają się na glebach ani zbyt suchych ani zbyt ciężkich i zimnych.

Drzewo to wcześnie owocuje i rzadko jest atakowane przez szkodniki i choroby.

Czereśnie należy sadzić w okresie spoczynku – w październiku i listopadzie lub w marcu. Nie należy sadzić w dni mroźne, podczas ulewnych deszczów i na glebie pokrytej śniegiem. Czereśnia po posadzeniu nie wymaga formowania korony. Tworzy ona sama naturalną koronę piętrową.

Zastosowanie

Czereśnie można spotkać na każdej działce. Ich owoce są bardzo cenione i wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Odmiany owocowe czereśni można podzielić na chrząstki (o zwięzłym, niesmacznym miąższu owoców) oraz sercówki (o kolorze owoców żółtym, czerwonym lub wiśniowym i miękkim miąższu).

Drewno czereśni jest cenione m.in. w produkcji mebli.

Interesujące odmiany ozdobne

  • 'Plena' – jedna z klasycznych odmian o kwiatach pełnych
  • 'Pendula' – roślina o zwisających pędach

Zdjęcia: Couleur, Hans Braxmeier/Pixabay