Czereśnia / Wiśnia ptasia Prunus avium

Czereśnia drzewo, fot. Couleur - Pixabay
Czereśnia / Wiśnia ptasia (Prunus avium) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
88
Gleba: gliniasta, bogata w wapń, żyzna
Kolor kwiatów: białe
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: kuliste
Przydatność do spożycia: owoce
Kolor owoców: żółte, czerwone, czarne
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: duże ogrody, roślina jadalna

Czereśnia czyli wiśnia ptasia (Prunus avium), nazywana też czereśnią ptasią, trześnią lub dziką wiśnią, należy do rodziny różowatych (Rosaceae) rodzaju śliwa (Prunus), podrodzaju wiśnia (Cerasus). Drzewo to występuje w lasach, w północno-zachodniej Afryce, południowej i środkowej Europie oraz południowo-zachodniej Azji.

Czereśnia dorasta do 20 m wysokości. Do przydomowego sadu najlepiej wybierać odmiany szczepione na podkładkach skarlających – wtedy drzewa osiągną 3-5 metrów. Pień ma strzelisty, a koronę stożkowatą, wąską lub rozrośniętą i regularną. Kora o barwie czerwonobrązowej, z przetchlinkami jest błyszcząca (niekiedy nazywa się ją polerowaną). U starszych drzew łuszczy się pasami wokół pnia.

Liście o długości 9-15 cm, o eliptycznym kształcie są zaostrzone i częściowo piłkowane. Od spodu posiadają włoski. Kwiaty czereśni są zebrane od 2 do 6 i mają długie (5 cm) szypułki. Czereśnia kwitnie w kwietniu i maju.

Owoce mają kształt kulisty, wielkość około 10-20 mm średnicy. Barwa czerwono-bordowa. Niektóre odmiany mają barwę żółtą, a nawet czarną. Skórka jest błyszcząca.

Wymagania i uprawa

Czereśnia lubi gleby o dużej miąższości, ale nie lubi gleb o wysokim poziomie wód gruntowych. Najlepiej rośnie na piaszczystych glebach gliniastych i na glebach wapiennych. Drzewa te nie udają się na glebach ani zbyt suchych ani zbyt ciężkich i zimnych.

Drzewo to wcześnie owocuje i rzadko jest atakowane przez szkodniki i choroby.

Czereśnie należy sadzić w okresie spoczynku – w październiku i listopadzie lub w marcu. Nie należy sadzić w dni mroźne, podczas ulewnych deszczów i na glebie pokrytej śniegiem. Czereśnia po posadzeniu nie wymaga formowania korony. Tworzy ona sama naturalną koronę piętrową.

Zastosowanie

Czereśnie można spotkać na każdej działce. Ich owoce są bardzo cenione i wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Odmiany owocowe czereśni można podzielić na chrząstki (o zwięzłym, niesmacznym miąższu owoców) oraz sercówki (o kolorze owoców żółtym, czerwonym lub wiśniowym i miękkim miąższu).

Drewno czereśni jest cenione m.in. w produkcji mebli.

Interesujące odmiany ozdobne

  • 'Plena' – jedna z klasycznych odmian o kwiatach pełnych
  • 'Pendula' – roślina o zwisających pędach

Zdjęcia: Couleur, Hans Braxmeier/Pixabay

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści