Czereśnie można spotkać na każdej działce. Drzewo to wcześnie owocuje i rzadko jest atakowane przez szkodniki i choroby.

Czereśnia należy do rodziny różowatych (Rosaceae), podrodziny śliwowych (Prunoideae), rodzaju śliwa (Prunus), podrodzaju wiśnia (Cerasus).

Czereśnia dorasta do 20 m wysokości. Do przydomowego sadu najlepiej wybierać odmiany szczepione na podkładkach skarlających - wtedy drzewa osiągną 3-5 metrów.

Pień ma strzelisty, koronę stożkowata, wąska lub rozrośniętą i regularną. Kora o barwie czerwonobrązowej, z przetchlinkami, błyszcząca. Liście o długości 9 - 15 cm, o eliptycznym kształcie, zaostrzone, częściowo piłkowane, owłosione na spodniej części. Kwiaty o długości około 5 cm, na jednej szypułce występuje od 2 do 6 kwiatów. Kwitnie od kwietnia do maja. Owoce mają kształt kulisty, wielkość około 10 - 20 mm średnicy. Barwa czerwono-bordowa. Niektóre odmiany mają barwę żółtą, a nawet czarną. Skórka jest błyszcząca.

Czereśnia lubi gleby o dużej miąższości, ale nie lubi gleb o wysokim poziomie wód gruntowych. Najlepiej rośnie na piaszczystych glebach gliniastych i na glebach wapiennych. Drzewa te nie udają się na glebach ani zbyt suchych ani zbyt ciężkich i zimnych.

Czereśnie należy sadzić w okresie spoczynku - w październiku i listopadzie lub w marcu. Nie należy sadzić w dni mroźne, podczas ulewnych deszczów i na glebie pokrytej śniegiem. Czereśnia po posadzeniu nie wymaga formowania korony. Tworzy ona sama naturalną koronę piętrową.

Zdjęcia: Couleur, Hans Braxmeier - Pixabay