Brzoskwinia zwyczajna jest rośliną bardzo wrażliwą na mrozy. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia więc jej kwiaty są często uszkadzane przez przymrozki. Z tych powodów brzoskwinie uprawia się głównie w południowo-zachodniej i środkowo-zachodniej Polsce, gdzie klimat jest najbardziej łagodny.

Brzoskwinia zwyczajna należy do podrodziny śliwowych (Prunoideae), rodziny różowatych (Rosacea), rzędu różowców (Rosales).

Jest drzewem osiągającym od 3 do 8 m wysokości. Kora ma brunatnoszarą barwę (u dołu nieraz prawie czarną) i jest podłużnie spękana. Liście są lancetowate, faliście ząbkowane, błyszczące, a kwiaty różowe, pięciokrotne, o licznych słupkach i pręcikach, samopłodne. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia. Owocem jest brzoskwinia - jadalny pestkowiec o aksamitnym owłosieniu,średnicy około 6 cm, skórka barwy zółtopomarańczowej. Owoce pojawiają się już w kwietniu, można je zbierać aż do końca lata.

Brzoskwinia dobrze rośnie na glebach żyznych, systematycznie wapnowanych. Lubi ciepłe, osłonięte przed wiatrem stanowisko – od południowej strony ogrodu lub przy ścianie domu. Jest wrażliwa na mróz. Temperatury poniżej -15–20 ºC powodują jej wymarzanie.

Przy formowaniu brzoskwini nadajemy jej najczęściej formę korony kotłowej.

Zdjęcia: flockine, krzys16 - Pixabay