Po co szczepi się rośliny?
Drzewa i krzewy szczepimy z wielu powodów. Dla ogrodników najważniejszym z nich jest to, że szczepienie pozwala zapanować nad ostateczną wielkością rośliny, więc można dobrać odpowiednie drzewo do posiadanej przestrzeni. Dla szkółek istotne jest również, że szczepienie przyspiesza proces rozmnażania roślin.
Szczepienie polega na połączeniu dwóch różnych fragmentów żywego materiału roślinnego – zrazu (górny element) i podkładki – tak, aby powstał jeden organizm. Zraz, pochodzący z jednej z tysięcy odmian uprawnych, łączy się z podkładką wybraną spośród ograniczonej liczby roślin o określonej sile wzrostu. W wyniku zabiegu powstaje roślina, której górna część ma liście, kwiaty i owoce pożądanej odmiany, natomiast jej tempo wzrostu zależy od wigoru podkładki.
Szkółki oferują jabłonie szczepione na różnych podkładkach: od superkarłowych M27, przez karłowe M8 i półkarłowe M26, po bardzo silnie rosnące MM11 lub M25. Powstały na potrzeby komercyjnej produkcji – stąd ich niezbyt fantazyjne nazwy. Dla innych drzew owocowych dostępny jest nieco mniejszy wybór podkładek.
Zdjęcie tytułowe: Calyponte GFDL/Wikimedia Commons