Logo
Logo
9
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Krzewy ozdobne szczepione na pniu. Które warto posadzić?

Odmiany krzewów ogrodowych o różnych pokrojach i kształtach koron oraz ciekawych barwach liści są bardzo popularne ze względu na walory ozdobne oraz swoją uniwersalność – można uprawiać je zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach, w ogrodzie, w zieleni miejskiej oraz na tarasach i balkonach.

 

Dobór krzewów szczepionych na pniu

W niewielkim ogrodzie lub na działce możemy posadzić gatunki drzew i krzewów o efektownych liściach lub kwiatach np. magnolie (niskie odmiany o dekoracyjnych kwiatach), róże oraz ozdobne odmiany jabłoni, wierzb, wiśni i śliw. Szczepione krzewy osiągają (w zależności od rodzaju i miejsca szczepienia) od 1 do 2-3 metrów i w tej grupie na uwagę zasługują między innymi:

 • Magnolia purpurowa (Magnolia liliiflora) 'Nigra'
 • Magnolia 'Susan'
 • Magnolia gwiaździsta (M. stellata) 'Rosea'
 • Śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) 'Pissardii', 'Woodii' – dekoracyjne, bordowe liście
 • Jabłoń (Malus) 'Royalty', 'Profusion' – ozdobne odmiany jabłoni o efektownym kwitnieniu
 • Wierzby (Salix), np. 'Hakuro Nishiki', 'Kilmarnock', 'Argentea'
 • Róże (Rosa) szczepione na pniu – wiele odmian o kulistej lub zaokrąglonej koronie
 • Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) – zachwyca różowymi kwiatami wiosną; dzięki szczepieniu uzyskujemy zaokrągloną koronę i nieduże rozmiary
 • Klony palmowe (Acer palmatum) – wiele odmian; polecane na zaciszne, półcieniste stanowiska
 • Kruszyna pospolita (Frangula alnus) 'Asplenifolia' – szczepiony lub prowadzony w formie małego drzewka oryginalny krzew; uwagę zwracają bardzo wąskie liście z nieregularnie pofalowanym brzegiem, co nadaje tej roślinie oryginalny, bambusowaty wygląd
 • Bzy (Syringa) – lilaki oraz lilak Meyera – miniaturowy gatunek o drobnych liściach i kwiatach oraz zaokrąglonej koronie

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe coramueller/Depositphotos 

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Powiązane rośliny

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 24, Sentencja nr:5
Tydzień 24, Sentencja nr:5
Prężnie usuwamy chwasty wyrywając je dokładnie z korzeniami. W drugim roku od założenia trawnika, można zastosować oprysk herbicydem aby oczyścić go z chwastów.
Tydzień 24, Sentencja nr:4
Tydzień 24, Sentencja nr:4
Kwiatom balkonowym może być bardzo gorąco, zwłaszcza gdy okna wychodzą na południowy zachód dlatego przestawmy je jeśli możemy. 
Tydzień 24, Sentencja nr:3
Tydzień 24, Sentencja nr:3
Rośliny domowe należy regularnie podlewać. Bardzo ważne jest także zasilanie roślin roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 24, Sentencja nr:2
Tydzień 24, Sentencja nr:2
Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych należy rozpocząć ich nawożenie (aksamitki, pelargonie, surfinie). Nie można także zapomnieć o ich systematycznym podlewaniu.
Tydzień 24, Sentencja nr:1
Tydzień 24, Sentencja nr:1
Rośliny wrażliwe na zimno można teraz wystawić na taras lub balkon (agawy, cytrusy, palmy, oleandry, itd). Rośliny trzeba chronić przed ostrym słońcem i podlewać jedynie rano lub wieczorem.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu