Ałycza / Śliwa wiśniowa Prunus cerasifera

Ałycza Śliwa wiśniowa Pissardii
Ałycza / Śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) | To roślina, która łączy walory ozdobne i praktyczne, doskonale nadająca się do ogrodów i parków. Początkowo zachwyca kwiatami, później jej liście – zależnie od odmiany – zdobią barwami od zielonej po odcienie purpury, a wraz z kończącym się sezonem, możemy korzystać z jej jadalnych owoców. Odporna na mróz i suszę, ałycza świetnie sprawdza się na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Idealna na żywopłoty, szpalery oraz solitery, jest łatwa w uprawie i wymaga niewielkiej pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
3
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, każda ogrodowa, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, białe
Kwiaty: pojedyncze, pachnące
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: kuliste, jagody, jadalne
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, krzaczkowaty
Przydatność do spożycia: owoce
Zapach: kwiaty
Wysokość: 2-3 m
Okres kwitnienia: III, IV
Kolor owoców: żółte, czerwone
Trwałość liści: sezonowe
Korona: zaokrąglona, luźna, regularna
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: żywopłoty, roślina dekoracyjna, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, parki, zieleń miejska, roślina jadalna, ogrody wiejskie
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

Ałycza, znana także jako śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera), należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest gatunkiem wywodzącym się z Azji Zachodniej i Kaukazu, a także częściowo z południowo-wschodniej Europy. Obecnie jest szeroko rozprzestrzeniona na całym świecie. W Polsce często spotyka się ją jako roślinę ozdobną w ogrodach, parkach oraz na terenach miejskich, a także jako gatunek dziko rosnący.

Jak wygląda ałycza? Rozpoznaj śliwę wiśniową

Ałycza to niewielkie drzewo, które może przybrać formę dużego krzewu. Odmiany śliwy wiśniowej uprawiane w celach ozdobnych dorastają zwykle do około 4 m wysokości. Warto jednak wiedzieć, że w naturze i w sprzyjających warunkach, roślina może osiągnąć nawet 10 metrów. Korona drzewa jest nieregularna i dość luźna. Pień jest smukły, a młode pędy często błyszczące. Charakterystyczne są jej liście, które zależnie od odmiany mogą mieć barwy od zielonej po purpurową (najbardziej znane są właśnie czerwono-listne odmiany ałyczy). Są eliptyczne, piłkowane i mniejsze od innych śliw.

Ałycza kwitnie na początku wiosny (III-IV), często przed rozwojem liści. Kwiaty są białe lub delikatnie różowe, mają około 2-2,5 cm średnicy. Są niezwykle atrakcyjne dla owadów zapylających (miododajne).

Owoce ałyczy to małe (o średnicy 2-3 cm), typowe pestkowce. Mają żółtą lub czerwoną barwę i są kuliste. Dojrzewają w sierpniu i wrześniu. Są znane z obfitego owocowania. Owoce śliwy wiśniowej są jadalne, cenione zarówno jako surowiec do przetworów, jak i ozdoba.

Co lubi ałycza? Wymagania uprawowe śliwy wiśniowej

Śliwa wiśniowa powinna być sadzona na stanowiskach słonecznych lub lekko półcienistych. Jest tolerancyjna na różne rodzaje gleb, choć najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych. Preferuje pH od lekko kwaśnego do obojętnego. Dzięki dużej mrozoodporności (do -32°C), jest idealną rośliną do polskich warunków klimatycznych.

Bardzo dobrze radzi sobie w miejskich warunkach, gdzie panuje suche i zanieczyszczone powietrze.

Roślinę najlepiej rozmnażać przez sadzonki ukorzeniane, szczepienie lub okulizację, choć można próbować hodować ją z wysiewu, czyli poprzez rozmnażanie generatywne (zwykle nie będzie wtedy powielać cech odmianowych).

Pielęgnacja

Ałycza nie wymaga intensywnej pielęgnacji, co czyni ją łatwą w uprawie. W przypadku młodych drzew zaleca się regularne podlewanie, szczególnie w okresach suszy, ale starsze rośliny są bardzo odporne na suszę. Warto również stosować nawozy mineralne w okresie wegetacji, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu.

Cięcie nie jest konieczne, ale jeśli jest wymagane, najlepiej wykonywać je wiosną lub po kwitnieniu, aby nadać roślinie pożądany kształt.

Redakcja poleca
0 Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
1 Nawóz jesienny do tui – 8 kg | Target
Nawóz jesienny do tui – 8 kg | Target
2 Termometr Do Kompostu | Victory's Garden
Termometr Do Kompostu | Victory's Garden
3 Mydło ogrodnicze potasowe z czosnkiem  500 ml - Himal
Mydło ogrodnicze potasowe z czosnkiem 500 ml - Himal
4 Osłonka doniczka misa Ø330 mm Roma – biała – Lamela
Osłonka doniczka misa Ø330 mm Roma – biała – Lamela
5 Stacja pogodowa elektroniczna – czarna
Stacja pogodowa elektroniczna – czarna

Choroby i szkodniki

Śliwa wiśniowa jest dość odporna na większość chorób i szkodników, choć czasem może być atakowana przez mszyce lub przędziorki, które mogą osłabić roślinę. Warto regularnie kontrolować stan zdrowia drzewa, aby w porę zareagować na ewentualne zagrożenia.

Zastosowanie ałyczy w ogrodzie i nie tylko. Gdzie pasuje śliwa wiśniowa?

Ałycza ma szerokie zastosowanie zarówno jako roślina ozdobna, jak i owocowa. Jej piękne kwiaty i dekoracyjne liście sprawiają, że jest idealna do nasadzeń w ogrodach przydomowych, parkach oraz na terenach zielonych w miastach. Nadaje się do sadzenia jako soliter (pojedynczo), w grupach oraz w formie szpalerów i żywopłotów.

Często wykorzystywana jest również jako podkładka dla innych odmian śliw.

Z owoców śliwy wiśniowej można przygotowywać przetwory, takie jak soki, kompoty, marmolady oraz nalewki, a dzięki wysokiej zawartości pektyn, sok ałyczy ma zdolność do tworzenia galaretek.

Ciekawe odmiany ałyczy

  • 'Pissardii' – (zdj. 1, 2) liście purpurowe, z białymi lub różowymi kwiatami. Odkryta w XIX wieku przez ogrodnika szacha Persji
  • 'Atropurpurea' – (zdj. 3) duże drzewo (do 5 m) o rozłożystej koronie i ciemnoczerwonych liściach
  • 'Nigra' – o ciemnopurpurowych liściach, które utrzymują swój kolor przez cały sezon
  • 'Elvins' – (zdj. 4) odmiana o białych kwiatach z różowym odcieniem na łukowato zwieszających się gałęziach

Ciekawostki o ałyczy

W Polsce często myli się ałyczę ze śliwą mirabelką, choć to dwa różne gatunki. Charakterystyczną cechą ałyczy jest to, że jej pestka jest zrośnięta z miąższem, co odróżnia ją od mirabelki, której pestka łatwo odchodzi. Większość drzew uznawanych w Polsce za mirabelki to w rzeczywistości dziko rosnące ałycze, a prawdziwe mirabelki są rzadko spotykane.


Zdjęcia: Anna, sunday_morning, Marc, kostik2photo / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Co będzie królować w ogrodach w sezonie 2025? Poznaj nowe trendy roślinne
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Co będzie królować w ogrodach w sezonie 2025? Poznaj nowe trendy roślinne
To się przyda
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Lawenda - 30 szt. pakiet
Lawenda - 30 szt. pakiet
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Tagi
Najnowsze treści
Co będzie królować w ogrodach w sezonie 2025? Poznaj nowe trendy roślinne Szczepionki na wściekliznę w lasach – jak poznać i co robić jak zje ją nasz pupil? Wkładam te kartki do doniczek. Szkodniki nie mają szans. Kilka zł i po problemie Czym jest mała architektura ogrodowa? Jakie funkcjonalne obiekty warto dodać do swojego ogrodu? Nawierzchnie przepuszczalne | Jak pozwalają unikać podtopień i suszy w ogrodzie? Płyn na ziemiórki. 3 naturalne sposoby na czarne muszki i białe robaki w doniczce Kwiaty ziół na stół | Dwa przepisy na dania Zbieram z ogrodu i kiszę na nawóz do grubosza. Zrezygnowałam z płynnych odżywek To przez to ucieka wilgoć z każdej paproci w domu. Wcale nie chodzi o ogrzewanie