Jak zwalczać przędziorki? Skuteczny preparat

Pytanie czytelnika: Jak wyglądają przędziorki i jakie powodują objawy na roślinach? Jak już je rozpoznam, to czym najlepiej opryskać rośliny?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
27
Spis treści
Jak wyglądają przędziorki? Jakie powodują uszkodzenia na roślinach? Jaki chemiczny preparat będzie skutecznie zwalczał przędziorki?

Jak wyglądają przędziorki? Jakie powodują uszkodzenia na roślinach?

Te czerwone pajączki ciężko zauważyć (są wyjątkowo małe) i tym samym rozpoznać. Dla roślin szkodliwe są wszystkie stadia rozwoju przędziorków – zarówno larwy, nimfy i owady dorosłe posiadają specjalny aparat gębowy, który pozwala im łatwo wysysać soki roślinne.

Atakują rośliny od spodniej strony ich liści. W wyniku żerowania, na górnej stronie blaszki liściowej widoczne są drobne, jasne plamki, a na dolnej stronie liścia pojawia się delikatna pajęczynka, która chroni żerujące przędziorki. Silnie uszkodzone liście zasychają i przedwcześnie opadają. Sucha i słoneczna pogoda bardzo sprzyja przędziorkom.

Przędziorki to gatunek roztocza bardzo niebezpieczny dla naszych domowych roślin ozdobnych. Systematycznie sprawdzajmy też nasze sadownicze uprawy – przędziorki lubią rośliny takie jak papryka, truskawka, fasola czy kukurydza!

Make Your Life Greener / YouTube


Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Chemiczne zwalczanie przędziorków

Jednym z bardziej znanych i często stosowanych preparatów jest Karate Zeon 050 CS. Typowym roztworem stosowanym na rośliny ozdobne, jest taki o stężeniu 0,04%. Producent może jednak podawać inne dawki dla produktów przeznaczonych dla konkretnej grupy roślin – dokładnie zapoznajmy się z ulotką środka ochrony roślin przed zastosowaniem.

Istnieją też specjalne akarycydy – środki chemiczne zwalczające roztocza, których jest obecnie na rynku bardzo dużo. Przy dużych problemach z przędziorkami warto stosować różne preparaty naprzemiennie, aby roztocza miały trudność z dostosowaniem do nich swojej odporności (co niestety zdarza się coraz częściej).

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów od Syngenta Crop Protection, zdjęcie tytułowe: Gilles San Martin/Wikimedia Commons


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
 Limocide 3w1 – All in 1 – 30 ml Protect Garden
Limocide 3w1 – All in 1 – 30 ml Protect Garden
Maść Ogrodnicza 125 g preparat w formie pasty zabezpieczający rany drzew i krzewów | Target
Maść Ogrodnicza 125 g preparat w formie pasty zabezpieczający rany drzew i krzewów | Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Gość Janusz
15-01-2021 20:14
to co pokazujecie na zdjęciu to dobroczynek Szklarniowy a nie przędziorek!!
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści