Logo
Logo

Choroby i szkodniki roślin balkonowych – rozpoznawanie i zwalczanie

Ukwiecone balkony wyglądają niezwykle atrakcyjnie i zapewniają miły relaks w letnie popołudnie. Taki efekt można osiągnąć tylko dzięki zdrowym i zadbanym roślinom, a utrzymanie ich w dobrej kondycji nie jest proste. Kwiaty balkonowe znacznie częściej od innych roślin cierpią z powodu chorób i szkodników.

Spis treści
Jakie są szkodniki roślin balkonowych? MSZYCE Jak zwalczyć mszyce? PRZĘDZIORKI Jak pozbyć się przędziorków? GĄSIENICE Jak pozbyć się gąsienic? Rozpoznaj choroby roślin balkonowych! MĄCZNIAK Zwalczanie mączniaka RDZA Jak zwalczyć rdzę? PLAMISTOŚĆ LIŚCI Jak pozbyć się plamistości liści?

Szkodniki roślin balkonowych

Nieproszeni goście mogą bardzo łatwo pojawić się na naszych roślinach (np. przelecieć z balkonu sąsiada lub pobliskiego parku), jednak źródłem szkodników najczęściej są rośliny ze sklepu! Owady masowo żerujące na kwiatach, liściach czy w korzeniach mogą skutecznie doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia, dlatego ważna jest systematyczna kontrola roślin balkonowych pod kątem obecności szkodników i chorób, a zabiegi zwalczania przeprowadzać już po zauważeniu pierwszych owadów!

Rozpoznane!
MSZYCE

Jedno z pierwszych miejsc wśród szkodników zajmują mszyce, które w sprzyjających warunkach mogą rozmnażać się w ogromnym tempie. Mszyce rozpoczynają żerowanie od najdelikatniejszych części kwiatów (wierzchołków pędu i młodych pąków), a następnie przenoszą się na całą roślinę, o ile w porę nie zostaną dostrzeżone. Wśród roślin balkonowych na ich atak najbardziej narażone są nasturcje, pelargonie, fuksje, werbeny i lobelie, ale szkodniki mogą się też pojawić na wielu innych gatunkach.

Zwalczanie mszyc na roślinach balkonowych

Walka z mszycami nie jest na szczęście zbyt trudna, gdyż istnieje wiele gotowych preparatów ochrony roślin, na które owady są wrażliwe np.: Kaptan 50 WP, Substral Polysect (szeroki zakres owadów), Calypso 0,015 AL lub ekologiczny Agricolle koncentrat, Agricolle Spray i Substral Multi-insekt Naturalny. Skuteczne mogą być też środki wykonane we własnym zakresie jak np. wyciągi lub wywary z roślin (np. pokrzywy, czosnku, cebuli) oraz opryski wodą z dodatkiem szarego mydła.

Szukasz oryginalnej ozdoby do ogrodu i kochasz naturę? Te rzeźby grają i tańczą na wietrze
Przeczytaj także
Szukasz oryginalnej ozdoby do ogrodu i kochasz naturę? Te rzeźby grają i tańczą na wietrze

Rozpoznane!
PRZĘDZIORKI

Znacznie groźniejszym przeciwnikiem od mszycy jest natomiast przędziorek. Szkodnik może atakować wiele roślin balkonowych (min. niecierpki, pelargonie, aksamitki, gazanie), ale trudno go dostrzec, gdyż jest bardzo mały (przyda się szkło powiększające) i żeruje głównie na spodniej stronie liści. Szkodnik pojawia się zwykle podczas ciepłej i suchej pogody, a o jego obecności mogą świadczyć drobne, jasne plamki na liściach oraz delikatna pajęczynka u nasady ogonków liściowych.

Zwalczanie przędziorków na roślinach balkonowych

Niestety, walka z przędziorkami nie jest łatwa, gdyż owady są dość odporne na substancje chemiczne. Dlatego też natychmiast po zauważeniu szkodników, należy usunąć lub dokładnie oczyścić najbardziej porażone części roślin, a następnie opryskać je odpowiednim preparatem chemicznym, np. Substral Polysect, Magus 200 SC, Envidor 240 SC bądź ekologicznym Agricolle Spray. Opryski należy też sukcesywnie powtarzać, w terminach zgodnych z zaleceniami podanymi przez producenta preparatu.

Rozpoznane!
GĄSIENICE

Poza mszycami i przędziorkami, na roślinach balkonowych mogą się także pojawić gąsienice motyli lub larwy innych owadów. Najczęściej można je spotkać na pelargoniach, nasturcjach i heliotropach, ale atakują też inne gatunki roślin. Gąsienice nie zawsze można od razu zauważyć, gdyż w ciągu dnia lubią chować się pod liśćmi i w zakamarkach. Bez trudu można natomiast dostrzec efekty ich żerowania w postaci dziur wygryzionych w liściach.

Zwalczanie gąsienic na roślinach balkonowych

Kiedy zauważymy pierwsze objawy występowania gąsienic, musimy dokładnie obejrzeć roślinę, znaleźć i mechanicznie zniszczyć szkodniki (rozgnieść je lub zdjąć z roślin), a następnie opryskać kwiaty odpowiednim preparatem ochrony roślin np. Fastac 100 EC, Decis Ogród 015 EW, Karate Gold lub Calypso Perfect 0,015 AL.

Choroby roślin balkonowych

Poza licznymi szkodnikami, roślinom balkonowym zagrażają także choroby, których przyczyną mogą być między innymi złe warunki uprawy (nadmierne podlewanie, przenawożenie lub jego brak osłabia roślinę), niesprzyjająca pogoda (najczęściej chłodno i mokro) lub skażone podłoże (w starym podłożu mogą być zarodniki grzybów i bakterie).

Rozpoznany!
MĄCZNIAK

Jedną z chorób, która często atakuje rośliny uprawiane w pojemnikach jest mączniak prawdziwy. Grzyb łatwo daje się rozpoznać, gdyż ma postać białego, mączystego nalotu pojawiającego się na liściach, pędach lub kwiatach. Mączniak prawdziwy atakuje wiele roślin, ale najczęściej występuje na werbenach, begoniach, bratkach i lobeliach.

Grzybem bardzo podobnym do mączniaka prawdziwego jest mączniak rzekomy, który ma jednak postać bardziej utajnioną i trudniej go zauważyć. Mączniak rzekomy rozwija się na spodniej części liści, którą pokrywa szarawym nalotem. Na zewnętrznej stronie liścia widoczne są jedynie żółte plamy, które można pomylić np. z efektem starzenia się rośliny.

Zwalczanie mączniaka na roślinach balkonowych

Do zwalczania mączniaka prawdziwego można wykorzystać między innymi: Amistar 250 SC, Baymat AL. lub Topsin M 500 SC. Preparatami polecanymi do zwalczania mączniaka rzekomego są między innymi: Proplant 722 SL, Ridomil Gold MZ, Pepite 67,8 WG, Mildex 71,1 WG, Aliette.

Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty
Przeczytaj także
Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty

Rozpoznana!
RDZA

Kolejną chorobą często występującą na roślinach ozdobnych jest rdza. Ma ona postać drobnych, żółtych plamek, widocznych za zewnętrznej stronie liścia i pokrytych od spodu brązowymi skupiskami zarodników. Rdza najczęściej pojawia się na pelargoniach, bratkach i goździkach, ale może też zaatakować inne gatunki roślin.

Zwalczanie rdzy na roślinach balkonowych

Można z nią walczyć za pomocą takich preparatów jak: Baymat AL czy Substral Saprol Długo Działający. Rośliny Ozdobne.

Rozpoznana!
PLAMISTOŚĆ LIŚCI

Plamistość liści to kolejna choroba grzybowa, która często pojawia się na roślinach balkonowych. Jej objawem są niewielkie, początkowo wodniste plamki, które w krótkim czasie powiększają się, brązowieją i zasychają. Plamistość dotyka przede wszystkim róże, werbeny, goździki, pelargonie, lobelie, niecierpki, fuksje i werbeny, ale może pojawić się też na innych gatunkach roślin.

Zwalczanie plamistości liści na roślinach balkonowych

Z chorobą można walczyć za pomocą takich preparatów jak: Baymat AL. czy Topsin M 500 SC.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: RainerBerns/Pixabay, zdjęcia w tekście: Pixabay, Paramecium/CC BY-SA 3.0/Wikimedia CommonsScot Nelson/Foter/CC BYScott Nelson Flickr CC BY 2.0

Autor
Choroby i szkodniki roślin balkonowych – rozpoznawanie i zwalczanie
Choroby i szkodniki roślin balkonowych – rozpoznawanie i zwalczanie
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)