Logo
Logo

Werbena ogrodowa (Verbena × hybrida)

Werbena ogrodowa (Verbena × hybrida) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: każda ogrodowa
 • Kolor kwiatów: białe, żółte, czerwone, różowe, fioletowe
 • Kwiatostan: grono
 • Kwiaty: drobne
 • Pokrój: wzniesiony, płożący, kępy
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: 20 - 45 cm
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: rabaty, obwódki rabat, balkony
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Popularne odmiany i gatunki Gdzie kupić?

  Werbena ogrodowa (Verbena × hybrida) to roślina z licznej rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Roślina nie występuje w środowisku naturalnym. Jest bardzo popularna w uprawie doniczkowej oraz często spotykana na rabatach kwietnych.

  Wygląd werbeny ogrodowej

  To bylina, która w Polsce ze względu na klimat uprawiana jako roślina jednoroczna. W zależności od odmiany, może mieć pokrój wzniesiony lub płożący i osiąga wysokość 20-45 cm. Liście są podłużne lub jajowate, a łodygi owłosione.

  Werbena ogrodowa kwitnie od czerwca, a kwiaty mogą utrzymywać się nawet do października. Roślina tworzy duże, pachnące grona kwiatów o barwie białej, żółtej, różowej, czerwonej lub fioletowej.

  Wymagania i uprawa werbeny ogrodowej

  Roślina preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione, ale z powodzeniem znosi również mniej korzystne warunki (chłody, deszcze i nieosłonięte miejsca) o ile nie są długotrwałe. Werbena jest tolerancyjna względem gleby i podłoża, chociaż najlepiej rośnie, gdy są one przepuszczalne, lekkie, próchnicze, bogate w składniki pokarmowe, o odczynie pH od obojętnego do lekko kwaśnego. Nie jest mrozoodporna.

  Werbenę ogrodową sadzi się od maja. Najlepsza jest rozstawa 20-30 cm. W przypadku sadzenia w pojemnikach warto zastosować większe donice, co sprawi, ze roślina szybko się rozrośnie i będzie mogła obficiej rosnąć.

  Werbenę rozmnaża się przez wysiew nasion. Należy je wysiewać w lutym lub marcu do inspektu, zaś sadzonki na miejsce stałe wysadza się po ostatnich wiosennych przymrozkach. W dobrych warunkach roślina może dawać samosiew.

  Pielęgnacja werbeny ogrodowej

  Tak jak większość roślin, które zdobią balkony i tarasy, werbena ogrodowa musi być regularnie podlewania i nawożona. Dla roślin kwitnących wybieramy nawozy bogate w fosfor i potas.

  Kwitnienie można przedłużyć odcinając, czyli usuwając obumarłe kwiaty werbeny.

  Szkodniki i choroby werbeny ogrodowej

  Werbeny są chętnie zjadane przez ślimaki i należy je przed nimi chronić. Z chorób najczęściej występującą jest szara pleśń pojawiająca się początkowo u podstawy łodyg i nie usunięta w porę może szybko rozprzestrzenić się i mocno osłabić roślinę.

  Zastosowanie werbeny ogrodowej

  Werbena ogrodowa ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Należy do TOP 10 najpopularniejszych kwiatów na rabaty oraz jest chętnie sadzona w pojemnikach na balkonach i tarasach. Roślina doskonale sprawdza się na skalniakach i jest jedną z podstaw słonecznych ogrodów preriowych.

  Popularne odmiany i gatunki werbeny

  Werbena ogrodowa posiada wiele odmian podzielonych na grupy. Trzy główne to:

  • Grandiflora – grupa, do której należą rośliny wysokie (do 50 cm) oraz posiadające duże kwiatostany. Przykładowe odmiany: 'Bampton' (fioletowo-różowe kwiaty);
  • Compacta – odmiany karłowe, osiągające maksymalnie 30 cm wys.. Przykładowe odmiany: 'Magda' (amarantowe kwiaty), 'Wiesia' (jasno fioletowe kwiaty), 'Bicolor Rose' (w dwóch odcieniach różu), 'Lime' (limonowo-białe kwiay), 'Peaches & Cream' (pastelowe koralowo-kremowe);
  • Compacta Nana – najniższe rośliny z werben, dorastające do 15 cm. wysokości. Przykładowe odmiany: 'Scarlet' (czerwone kwiaty).

  Oprócz werbeny ogrodowej, która jest wynikiem krzyżowania różnych roślin, warto znać kilka innych znanych i lubianych werben. Są to np.:

  • werbena patagońska (Verbena bonariensis) – do 1,5 wysokości, lawendowe kwiaty zdobią roślinę od połowy lata do przymrozków;
  • werbena kanadyjska (Verbena canadensis) – 20-40 cm wysokości, typowe kwiaty są koloru amarantowego i kwitną od czerwca do września;
  • Werbena krzaczasta (Verbena hastata) – osiągająca wysokość do 120 cm, kwitnie od lipca aż do września, dobre zimuje;
  • werbena pospolita (Verbena officinalis) – ten gatunek nie ma dużych walorów ozdobnych ale warto go znać, ponieważ to jedyna werbena występująca w Polsce w stanie dzikim.

  Gdzie kupić werbenę ogrodową?

  Werbenę ogrodową w formie wyrośniętej rośliny można kupić w wielu punktach sprzedających kwiaty sezonowe. Jeśli jednak chcemy wyhodować własne rośliny, warto kupić nasiona. Są one dostępne również w sklepach internetowych, np.:

   

  Zdjęcie tytułowe: "Verbena"/Rino Porrovecchio/CC BY-SA 2.0, Jwitos/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, Beverly Buckley/Pixabay, Goran Horvat/Pixabay

  Autor
  Werbena ogrodowa
  Werbena ogrodowa
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (2)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl