Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Werbena ogrodowa (Verbena hybrida) to bylina (w Polsce ze względu na klimat uprawiana jako roślina jednoroczna) należąca do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Roślina nie występuje w środowisku naturalnym, jest za to popularna w uprawie.

W zależności od odmiany, może mieć pokrój wzniesiony lub płożący i osiąga wysokość 20-45 cm. Liście są podłużne lub jajowate, a łodygi owłosione. Werbena tworzy duże, pachnące grona o barwie białej, żółtej, różowej, czerwonej lub fioletowej. Pojawiają się w czerwcu i dekorują roślinę nawet do października.

Wymagania i uprawa

Roślina preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione, ale z powodzeniem znosi również mniej korzystne warunki (chłody, deszcze i nieosłonięte miejsca).

Jest tolerancyjna względem podłoża, chociaż lubi gleby przepuszczalne, lekkie, bogate w składniki pokarmowe. Roślina powinna być regularnie podlewania i nawożona. Kwitnienie można przedłużyć uszczykując, czyli usuwając przekwitłe kwiatostany.

Nasiona można wysiewać w lutym lub marcu do inspektu, zaś sadzonki na miejsce stałe wysadza się w maju.

Zastosowanie

Werbena jest chętnie sadzona zarówno w pojemnikach (na balkony i tarasy) jak i w gruncie na rabaty oraz obwódki. W pierwszym przypadku warto zastosować większe pojemniki, ponieważ roślina mając dużo miejsca szybko się rozrośnie i będzie silniejsza.


Zdjęcie tytułowe: "Verbena"/Rino Porrovecchio/CC BY-SA 2.0, Jwitos/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, Beverly Buckley/Pixabay, Goran Horvat/Pixabay