Które trawy ozdobne będą piękne jesienią? Jak o nie dbać?

Gdy ostatnie kwiaty tracą swój blask na pierwszy plan wysuwają się kolorowe trawy ozdobne, a gdy ich źdźbła i wiechy pokryją się szronem, zyskają tylko na dekoracyjności. Dowiedz się, które gatunki są najbardziej popularne i jak je pielęgnować.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
67

Jakie trawy warto mieć w ogrodzie?

Trawy ozdobne są efektowne, nieco dzikie i egzotyczne zarazem... i zupełnie inne od większości znanych roślin ogrodowych. Widok imponujących pióropuszy muskanych przez podmuchy wiatru przywodzi na myśl morskie fale. Trawy dosłownie tańczą na wietrze i wszędzie gdzie się pojawią wprowadzają charakterystyczną lekkość, stając się dynamicznym elementem każdej kompozycji. Na rabatach łamią monotonię, stanowiąc zwiewny szkielet kompozycji i doskonałe tło dla innych roślin, podkreślając ich kształty i urodę.

Wśród traw ozdobnych są zarówno miniaturki, jak i olbrzymy. Stroją się w różne odcienie zieleni, słoneczne żółcie, chłodne błękity, a nawet płomienne czerwienie, a gdy ich źdźbła i wiechy pokryją się śnieżnobiałym szronem, zyskają tylko na dekoracyjności.

Doskonałym towarzystwem są dla nich późnoletnie i jesienne kwiaty – np. werbena patagońska (Verbena bonariensis), dalie (Dahlia), chryzantemy (Chrysanthemum), jeżówki (Echinacea), rudbekie (Rudbeckia), marcinki (Aster) oraz wrzosy (Calluna).

Trawy dobrze wyglądają też jako solitery lub w sąsiedztwie innych traw, bo w łanach wyglądają najpiękniej. Doskonale pasują zarówno do ogrodu kwiatowego, jak i do nowoczesnej, minimalistycznej kompozycji.

Które trawy będą piękne jesienią?

Choć jeszcze kilka lat temu wybór gatunków traw ozdobnych był bardzo ubogi, to dzisiaj centra ogrodnicze oferują w sprzedaży kilkanaście gatunków i setki kolorowych odmian różnych wielkości i kształtów. Zdecydowana większość traw ozdobnych to byliny, czyli gatunki wieloletnie, które raz posadzone będą rosły przez wiele lat.

Najpopularniejsze są miskanty (Miscanthus), trzęślice (Molinia), rozplenice (Pennisetum), imperaty (Imperata), hakonechloa (Hakonechloa), sesleria (Sesleria), trzcinnik (Calamagrostis), śmiałek (Deschampsia), kostrzewa (Festuca), ostnica (Stipa) oraz trawa pampasowa (Cortaderia) – jedna z najpopularniejszych na świecie traw, niestety dość wrażliwa na mróz.
Dowiedz się więcej

trawa ozdobna - rozplenica japońska fot. iVerde
Rozplenica japońska
(Pennisetum alopecuroides)

trawa ozdobna - miskant chiński fot. iVerde
Miskant chiński
(Miscanthus sinensis)

trawa ozdobna - kortaderia fot. iVerde
Trawa pampasowa
(Cortaderia selloana)

trawa ozdobna - imperata Red Baron fot. iVerde
Imperata ‘Red Baron’
(Imperata cylindrica)

Jak pielęgnować trawy ozdobne?

Sadzenie

Choć jesienią trawy są najpiękniejsze i właśnie wtedy jest ich najwięcej w sklepach, to najlepiej je kupować i sadzić dopiero wiosną, mimo iż wtedy nie prezentują się już tak okazale. Posadzone jesienią mogłyby nie zdążyć się dobrze ukorzenić, co niosłoby duże ryzyko przemarznięcia. Termin wiosenny jest bezpieczniejszy, gdyż temperatura jest już wyższa i wyrównana, co sprzyja rozwojowi traw. Wczesną wiosną pojawią się liście, ale najintensywniejszy wzrost nastąpi w połowie lata, kiedy to pojawiają się ich pióropuszowate kwiatostany (wiechy).
Dowiedz się więcej

Przycinanie

Trawy wyglądają pięknie na długo po zakończeniu sezonu. Nawet gdy nadejdą przymrozki, a intensywnie zielone źdźbła przyjmą złote, bursztynowe lub ogniste barwy, dostojne kwiatostany wciąż pozostają dekoracyjne, dumnie stercząc nad suchym listowiem. Jeśli zima nie będzie deszczowa i śnieżna to wiechy utrzymają się nawet do wiosny, dlatego z ich przycinaniem warto wstrzymać się aż do początku sezonu. Suche źdźbła doskonale chronią korzenie przed przymrozkami. Najlepiej przyciąć je na wysokości 10–15 cm jeszcze zanim pojawią się młode pędy – zwykle pod koniec lutego lub na początku marca. Nieprzycięte trawy w kolejnym sezonie będą wyglądać bardzo nieestetycznie!
Dowiedz się więcej

Ogród z trawami ozdobnymi | 15 inspirujących pomysłów na aranżacje
Zobacz galerię (15 zdjęć)
15 zdjęć
Zobacz galerię

logo BudujemyDom.pl

Źródło: Magazyn Budujemy Dom 10/2017. Tekst: Paweł Romanowski, zdjęcia w tekście: iVerde, zdjęcie tytułowe: prigarci/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Obiedka szerokolistna Chasmanthium latifolium

Aster Aster

Werbena ogrodowa Verbena × hybrida

Rudbekia błyskotliwa Rudbeckia fulgida

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Gość Magda
08-10-2021 12:59
Właśnie kupiłam miskanta w pełni kwitnienia. Pani w ogrodniczym powiedziała, że jeśli mieszkam na osiedlu to bez problemu przetrwa on mrozy (bo ma dużą bryłę korzeniową). Ale na wszelki wypadek i tak go jakoś spróbuję okryć na zimę ;)
Gość Paulina Kot
08-10-2020 18:02
Dwa lata temu posadziliśmy miskanty wzdłuż ogrodzenia z sąsiadami i wyglądają wspaniale. Jest ich w sumie 7 już dużych kęp. Sąsiedzi od swojej posadzili powojniki i wszystko razem pięknie ze sobą wygląda. Polecam trawy na "żywopłoty" ;)
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści