Logo
Logo

Ostnica cieniutka (Stipa tenuissima)

Ostnica cieniutka (Stipa tenuissima) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: cała roślina
 • Gleba: żyzna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: kremowe
 • Kwiatostan: wiechowaty, kłos
 • Owoce: niełupka
 • Pokrój: wzniesiony, kępy
 • Wysokość: do 40 cm
 • Okres kwitnienia: VII, VIII
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: skalniaki, rabaty, pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, pojemniki, kwiat cięty
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

  Ostnica cieniutka (Stipa tenuissima) należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowych obszarach Stanów Zjednoczonych, w Meksyku oraz w Argentynie. W Australii jest gatunkiem inwazyjnym zagrażającym rodzimej florze, dlatego traktuje się go jako chwast. W wielu krajach na całym świecie (w tym w Polsce) jest uprawiana jako roślina ozdobna.

  Trawa dorasta do 40 cm wysokości. Wytwarza długie, nitkowate, szczeciniaste liście. Latem (lipiec – sierpień) wytwarza wąskie, czasem przewieszające się wiechowate kwiatostany o barwie kremowej lub beżowej.

  Wymagania i uprawa

  Ostnicę cieniutką powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych osłoniętych od wiatru. Szczególnie niekorzystne są wystawy: północna (zbyt zacieniona) oraz wschodnia (zagrożeniem są silnie mroźne, zimowe wiatry).

  Zaleca się ją sadzić w żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie suchych podłożach. Radzi sobie także na piaszczystych glebach. Kluczowa sprawa – to przepuszczalność gleby – woda nie powinna zalegać w gruncie. W przeciwnym przypadku trawa może być porażana przez choroby grzybowe, a zimą spada jej mrozoodporność.

  Gatunek jest wrażliwy na ujemne temperatury dlatego przed nadejściem zimy powinno się go solidnie okryć. Z cięciem suchych liści należy poczekać do wiosny. Ostnica jest odporna na suszę – z reguły podlewa się okazy młode. Egzemplarze rosnące na żyznych glebach nie wymagają dokarmiania, na słabszych warto raz na kilka lat stosować nawozy organiczne.

  Zastosowanie

  Ostnicę cieniutką warto wykorzystywać do tworzenia dzikich ogrodów traw, urozmaicania rabat oraz ogrodów skalnych. Dobrze wygląda także sadzona wzdłuż nawierzchni. Nadaje ogrodowi dzikiego charakteru. Harmonijnie komponuje się w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i angielskich.

  Kwiatostany mogą posłużyć do tworzenia suchych bukietów. Trawę można uprawiać w pojemnikach jako dekorację balkonów, tarasów i głównych ścieżek (wtedy przed zimą przenosi się je do chłodnego pomieszczenia!).


  Tekst: Michał Mazik, zdjęcia tytułowe: iVerde

  Autor
  Ostnica cieniutka
  Ostnica cieniutka
  Michał Mazik

  Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

  Tagi
  Powiązane tematy
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl