Trawa pampasowa / Kortaderia pampasowa Cortaderia selloana

Trawa pampasowa, fot. iVerde
Trawa pampasowa / Kortaderia pampasowa (Cortaderia selloana) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
170
Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
Gleba: żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: kremowe
Kwiatostan: kłos
Owoce: kłosy
Pokrój: kępy, wzniesiony
Wysokość: od 0,7 do 2 m
Okres kwitnienia: IX, X
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: szpalery, pojedynczo, w grupie, małe ogrody, duże ogrody, pojemniki, kwiat cięty, skalniaki, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) znana także jako kortaderia i okolcz srebrzysty, należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej, występuje m.in. w rejonie Pampa (stąd nazwa). To jedna z najpopularniejszych traw ozdobnych uprawianych w ogrodach.

Wygląd trawy pampasowej

Trawa ta tworzy zwarte i duże kępy złożone z szarozielonych liści. Osiąga średnio 60-80 cm przed kwitnieniem i nawet powyżej 200 cm w czasie kwitnienia!

Trawa pampasowa kwitnie we wrześniu i październiku. Wytwarza puszyste, kremowe wiechy o długości 20-40 cm. To roślina dwupienna – okazy żeńskie wyróżniają się bardziej okazałymi kwiatostanami.

Wymagania i uprawa trawy pampasowej

Uprawa trawy pampasowej w ogrodzie nie jest bardzo trudna ale wymaga pamiętania o kilku rzeczach. Roślina powinna być uprawiana na stanowiskach słonecznych. Wymaga gleb żyznych, próchniczych, zasobnych w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnych. Należy unikać gleb gliniastych. Dobre rezultaty osiągniemy sadząc są w miejscach lekko wzniesionych i dobrze zdrenowanych. Jest względnie odporna na mrozy.

Optymalny termin sadzenia traw ozdobnych to wiosna. Z racji, że trawa pampasowa to duża roślina, sadzimy ją w dużych odstępach – nawet 120 cm!

Rozmnażanie w warunkach amatorskich jest dość trudne (tzn. uzyskanie egzemplarzy o dużych walorach dekoracyjnych). Robi się to wiosną przez podział karpy.

Pielęgnacja trawy pampasowej

Dbając o kortaderię nie można przesadzać z podlewaniem – roślina bardzo źle znosi zastoiny wodne. Dobrze reaguje na nawozy organiczne. Z nawozów mineralnych warto stosować te o zwiększonej zawartości fosforu i potasu. Na lżejszych glebach przydatny jest zabieg ściółkowania.

Przycinanie trawy pampasowej to zabieg konieczny. Najlepiej go wykonywać wczesną wiosną ścinając zaschnięte części rośliny ale niektórzy wolą robić to późną jesienią przed nadejściem mrozów.

Trawy pampasowe są proste w zimowaniu i łatwo je pielęgnować w zimie. Przed nadejściem zimy zaleca się ją osłaniać.

Szkodniki i choroby trawy pampasowej

Trawa pampasowa jest odporna na szkodniki i choroby. Jedynie jej nadmierne podlewanie może doprowadzić do osłabienia i porażenia przez chorobę grzybową.

Zastosowanie trawy pampasowej

Kortaderia to jedna z efektowniejszych traw ozdobnych o uniwersalnym zastosowaniu. Należy to TOP 10 najpopularniejszych gatunków traw. Jest jedną z traw najpiękniejszych jesienią. Pasuje do każdego typu i stylu ogrodu – od ogrodów skalnych do orientalnych.

Nadaje się do tworzenia szpalerów, np.: wzdłuż nawierzchni, murów, ścian budynku lub ogrodzenia. Często uprawia się ją przy oczkach wodnych. Może być sadzona w pojemnikach jako dekoracja balkonów i tarasów. Jest wykorzystywana jako kwiat cięty.

Polecane odmiany trawy pampasowej

  • 'Pumila' – do ok. 1 m wysokości (karłowa), wytwarzająca białe kwiatostany
  • 'Patagonia' – do 2 m wysokości, srebrzyste wiechy
  • 'Rosea' – do 2 m wysokości, wiechy srebrzysto-różowe

Gdzie kupić sadzonki trawy pampasowej?

Trawę pampasową kupuje się w formie ukorzenionych sadzonek w doniczkach o różnej wielkości. W sklepach internetowych można znaleźć różne odmiany traw ozdobnych, które są dostępne przez cały sezon. Wśród tych sklepów można wymienić np.:

 

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde, "Cortaderia selloana plant7" / Macleay Grass Man / CC BY 2.0, R Smith / Pixabay

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści