Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) znana także jako kortaderia i okolcz srebrzysty, należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej, występuje m.in. w rejonie Pampa (stąd nazwa). To jedna z najpopularniejszych traw ozdobnych uprawianych w ogrodach.

Tworzy zwarte kępy złożone z szarozielonych liści. Osiąga średnio 60-80 cm przed kwitnieniem i nawet powyżej 200 cm w czasie kwitnienia. Wytwarza puszyste, kremowe wiechy o długości 20-40 cm.

To roślina dwupienna – okazy żeńskie wyróżniają się bardziej okazałymi kwiatostanami. Kwitnie we wrześniu i październiku.

Wymagania i uprawa

Kortaderia powinna być uprawiana na stanowiskach słonecznych. Wymaga gleb żyznych, próchniczych, zasobnych w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnych.

Należy unikać gleb gliniastych i nie można przesadzać z nadmiarem wody – roślina bardzo źle znosi zastoiny wodne. Dobre rezultaty osiągniemy sadząc są w miejscach lekko wzniesionych i dobrze zdrenowanych.

Jest względnie odporna na mrozy, ale przed nadejściem zimy zaleca się ją osłaniać.

Dobrze reaguje na nawozy organiczne. Z nawozów mineralnych warto stosować te o zwiększonej zawartości fosforu i potasu. Na lżejszych glebach przydatny jest zabieg ściółkowania. Rozmnażanie w warunkach amatorskich jest dość trudne (tzn. uzyskanie egzemplarzy o dużych walorach dekoracyjnych). Optymalny termin sadzenia to wiosna.

Zastosowanie

Kortaderia to jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych o uniwersalnym zastosowaniu. Pasuje do praktycznie każdego typu ogrodu – od skalnych do orientalnych.

Nadaje się do tworzenia szpalerów, np.: wzdłuż nawierzchni, murów, ścian budynku lub ogrodzenia. Często uprawia się ją przy oczkach wodnych. Może być sadzona w pojemnikach jako dekoracja balkonów i tarasów. Jest wykorzystywana jako kwiat cięty.

Polecane odmiany

  • 'Pumila' – odmiana karłowa o wys. ok 1 m, pod koniec lata wytwarzająca białe kwiatostany
  • 'Patagonia' – odmiana dorasta do 2 m, wytwarza srebrzyste wiechy
  • 'Rosea' – odmiana dorasta do 2 m, wytwarza wiechy o srebrzystoróżowej barwie
  • 'Rendatleri' – odmiana o srebrzystoróżowym kolorze kwiatostanów. Dorasta do 2 m

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde, "Cortaderia selloana plant7"/Macleay Grass Man/CC BY 2.0, R Smith/Pixabay