Na czym polega nawożenie organiczne?
Dlaczego warto wybrać nawozy organiczne?
Nawożenie to ważny zabieg pielęgnacyjny, zapewniający roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Ze względów praktycznych, przeprowadzamy go najczęściej za pomocą wygodnych i łatwych w użyciu nawozów mineralnych (sztucznych), co jednak nie jest rozwiązaniem idealnym. W każdym ogrodzie podstawą nawożenia powinny być nawozy organiczne, a gotowe mieszanki mineralne powinny stanowić jedynie ich uzupełnienie.
- Nawozów organicznych praktycznie nie da się przez przypadek przedawkować.
- Nawozy organiczne mają w swoim składzie szereg innych cennych substancji, a często też pożytecznych organizmów glebowych.
- Nawozy organiczne możemy produkować w prosty i bardzo tani (lub darmowy!) sposób sami.
Czym różnią się nawozy organiczne od mineralnych?
Główną różnicą jest to, że stosowanie nawozów naturalnych nie przynosi tak szybkich efektów, jak w przypadku nawozów sztucznych. Z drugiej jednak strony, kiedy zawarte w nich składniki zaczną już działać, trwa to znacznie dłużej i przynosi dużo lepszy skutek!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Co zaliczamy do nawozów organicznych?
- Nawozy organiczne to nawozy naturalne uzyskane z substancji organicznej. Wśród najbardziej popularnych nawozów organicznych znajdują się przede wszystkim: kompost, obornik i nawozy zielone.
- Oprócz nich wartościowymi nawozami są też przekompostowana kora lub trawa, biohumus, pomiot ptasi (czyli ptasie odchody – zwykle kurze), gnojówki roślinne czy popiół drzewny.
- Poza nawozami organicznymi, w ekologicznych uprawach mają również zastosowanie nawozy mineralne naturalnego pochodzenia takie jak np.: mączka kostna, tzw. polepszacze glebowe, zawierające pożyteczne mikroorganizmy, szczepionki mikoryzowe, zawierające symbiotyczne grzyby.
Jak działa nawóz organiczny?
Znajdujące się w nawozach naturalnych mikroorganizmy, polepszają jakość gleby, spulchniają ją i poprawiają jej strukturę oraz właściwości chłonne. Aby jednak nawożenie organiczne przyniosło pożądany efekt, należy przeprowadzać je we właściwy sposób i za pomocą odpowiedniego rodzaju nawozu.
KOMPOST
Najbardziej uniwersalnym i odpowiednim dla wszystkich roślin nawozem jest kompost. Będzie on skuteczny jednak tylko wtedy, gdy zostanie dokładnie rozłożony i nie będzie zawierał substancji szkodliwych (np. środków ochrony roślin, detergentów) oraz silnie porażonych chorobami i szkodnikami szczątków roślinnych.
Na pryzmie kompost dojrzewa zwykle ok. 1-2 lat, nieco szybciej, bo już niespełna po roku możemy uzyskać kompost w zamkniętym kompostowniku.
Dowiedz się więcej o samodzielnym wyprodukowaniu i stosowaniu kompostu w ogrodzie z artykułu: Kompost – co, jak i gdzie kompostować?
Fot. Sten/Wikimedia Commons ↓ |
BIOHUMUS
Podobne zastosowanie jak kompost, ma także biohumus (zwany wermikompostem), powstały z odchodów kompostowej dżdżownicy kalifornijskiej. Trudno go przedawkować, a zawarte w nim składniki są bardzo wartościowe i łatwo przyswajalne, dlatego można je stosować pod wszystkie gatunki roślin przez cały sezon.
Dowiedz się więcej o stosowaniu biohumusu z artykułu: Biohumus – czym jest, jak i czy warto go stosować?
Fot. SuSanA Secretariat/Flickr ↓ |
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
OBORNIK
Kolejnym ważnym nawozem organicznym jest obornik. W przeciwieństwie do kompostu i biohumusu, jest on silniejszy i znacznie bardziej skoncentrowany, dlatego wystarczy zastosować go raz na kilka lat.
W zależności od gatunku zwierząt, od których pochodzi, może mieć różną zawartość składników pokarmowych, ale zawsze będzie zawierał komplet najważniejszych pierwiastków chemicznych.
Najbardziej popularny jest obornik krowi. W świeżej postaci stosowany jest bardzo rzadko (z uwagi na trudny dostęp i przechowywanie oraz wysoką zawartość azotu amonowego). Obecnie nawóz dostępny jest też w wygodniejszej postaci – t.j. przekompostowany, skoncentrowany - suszony i granulowany. Stosuje się jesienią, przekopując go z wierzchnią warstwą gleby, co zapobiega stratom składników pokarmowych.
Dowiedz się więcej o oborniku i jego zastosowaniu z artykułu: Obornik świeży i suszony. Czy warto stosować go w ogrodzie?
Fot. Kondor83/Fotolia |
NAWOZY ZIELONE
Najbardziej wymagającą postacią (pracochłonną i długotrwała w stosowaniu) nawozów organicznych są nawozy zielone. Aby móc z nich skorzystać, należy o właściwej porze (jako plon główny lub poplon) wysiać nasiona roślin szybko tworzących dużą masę zieloną (np. facelia, wyka, łubin, gorczyca), a następnie przekopać je z wierzchnią warstwą gleby, zanim wydadzą nasiona, po to aby rozłożyły się w glebie, wzbogacając ją o cenne składniki pokarmowe i materię organiczną.
Dowiedz się więcej o rodzajach i stosowaniu nawozów zielonych z artykułu: Nawozy zielone – gatunki, zastosowanie i uprawa roślin na zielony nawóz
Fot. Hans Braxmeier/Pixabay |
POŻYTECZNE MIKROORGANIZMY
W ogrodzie ważną rolę mogą też pełnić pożyteczne mikroorganizmy takie jak grzyby czy bakterie (np. EM-y, mikoryza). Ich obecność poprawia strukturę i właściwości wodno-powietrzne podłoża, a także ułatwia roślinom przyswajanie składników pokarmowych i wzmacnia ich odporność.
Dowiedz się więcej o pożytecznych mikroorganizmach i ich stosowaniu w ogrodzie z artykułu: Ekologia w ogrodzie: Efektywne Mkroorganizmy (EM-y) – mali pomocnicy ogrodnika
Fot. Gerd Altmann/Pixabay |
Pamiętajmy! Naturalne, nie zawsze bezpieczne
Nie wszystkie nawozy organiczne są jednak całkiem bezpieczne, gdyż niektóre z nich są na tyle silne, że mogą doprowadzić np. do poparzenia roślin, dlatego należy stosować je ostrożnie i po odpowiednim rozcieńczeniu (np. odchody ptasie, gnojówki roślinne).
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Markus Spiske / Unsplash, hikdaigaku86 / Fotolia, zdjęcia w tekście: Sten / CC BY-SA 3.0 / Link, SuSanA Secretariat / Flickr / CC BY 2.0 / Link