Logo
Logo

Nawozy organiczne – jak i kiedy je stosować?

Czy nawożenie jest potrzebne? Naturalnie! Najlepiej do tego zastosować nawozy organiczne. Zanim jednak wybierzemy najlepszy sposób na organiczne dokarmianie roślin, powinniśmy poznać rodzaje nawozów naturalnych oraz dowiedzieć się, jak należy je stosować.

Spis treści
Po co stosować nawozy organiczne? Co zalicza się do nawozów organicznych? Jak stosować nawóz? Co to kompost i jak go stosować? Co to biohumus i jak go stosować? Co to obornik i jak go stosować? Co to nawozy zielone i jak je stosować? Co to organizmy pożyteczne i jak je stosować? Kiedy nie wolno stosować nawozów organicznych?

Na czym polega nawożenie organiczne?

Dlaczego warto wybrać nawozy organiczne?

Nawożenie to ważny zabieg pielęgnacyjny, zapewniający roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Ze względów praktycznych, przeprowadzamy go najczęściej za pomocą wygodnych i łatwych w użyciu nawozów mineralnych (sztucznych), co jednak nie jest rozwiązaniem idealnym. W każdym ogrodzie podstawą nawożenia powinny być nawozy organiczne, a gotowe mieszanki mineralne powinny stanowić jedynie ich uzupełnienie.

  • Nawozów organicznych praktycznie nie da się przez przypadek przedawkować.
  • Nawozy organiczne mają w swoim składzie szereg innych cennych substancji, a często też pożytecznych organizmów glebowych.
  • Nawozy organiczne możemy produkować w prosty i bardzo tani (lub darmowy!) sposób sami.

Czym różnią się nawozy organiczne od mineralnych?

Główną różnicą jest to, że stosowanie nawozów naturalnych nie przynosi tak szybkich efektów, jak w przypadku nawozów sztucznych. Z drugiej jednak strony, kiedy zawarte w nich składniki zaczną już działać, trwa to znacznie dłużej i przynosi dużo lepszy skutek!

Co zaliczamy do nawozów organicznych?

  • Nawozy organiczne to nawozy naturalne uzyskane z substancji organicznej. Wśród najbardziej popularnych nawozów organicznych znajdują się przede wszystkim: kompostobornik i nawozy zielone.

  • Oprócz nich wartościowymi nawozami są też przekompostowana kora lub trawa, biohumus, pomiot ptasi (czyli ptasie odchody – zwykle kurze), gnojówki roślinne czy popiół drzewny.

  • Poza nawozami organicznymi, w ekologicznych uprawach mają również zastosowanie nawozy mineralne naturalnego pochodzenia takie jak np.: mączka kostna, tzw. polepszacze glebowe, zawierające pożyteczne mikroorganizmy, szczepionki mikoryzowe, zawierające symbiotyczne grzyby.

Jak działa nawóz organiczny?

Znajdujące się w nawozach naturalnych mikroorganizmy, polepszają jakość gleby, spulchniają ją i poprawiają jej strukturę oraz właściwości chłonne. Aby jednak nawożenie organiczne przyniosło pożądany efekt, należy przeprowadzać je we właściwy sposób i za pomocą odpowiedniego rodzaju nawozu.

KOMPOST

Najbardziej uniwersalnym i odpowiednim dla wszystkich roślin nawozem jest kompost. Będzie on skuteczny jednak tylko wtedy, gdy zostanie dokładnie rozłożony i nie będzie zawierał substancji szkodliwych (np. środków ochrony roślin, detergentów) oraz silnie porażonych chorobami i szkodnikami szczątków roślinnych.

Na pryzmie kompost dojrzewa zwykle ok. 1-2 lat, nieco szybciej, bo już niespełna po roku możemy uzyskać kompost w zamkniętym kompostowniku.

Dowiedz się więcej o samodzielnym wyprodukowaniu i stosowaniu kompostu w ogrodzie z artykułu: Kompost – co, jak i gdzie kompostować?

Hałda kompostu
Fot. Sten/Wikimedia Commons ↓

BIOHUMUS

Podobne zastosowanie jak kompost, ma także biohumus (zwany wermikompostem), powstały z odchodów kompostowej dżdżownicy kalifornijskiej. Trudno go przedawkować, a zawarte w nim składniki są bardzo wartościowe i łatwo przyswajalne, dlatego można je stosować pod wszystkie gatunki roślin przez cały sezon.

Dowiedz się więcej o stosowaniu biohumusu z artykułu: Biohumus – czym jest, jak i czy warto go stosować?

Wermikompost
Fot. SuSanA Secretariat/Flickr ↓

OBORNIK

Kolejnym ważnym nawozem organicznym jest obornik. W przeciwieństwie do kompostu i biohumusu, jest on silniejszy i znacznie bardziej skoncentrowany, dlatego wystarczy zastosować go raz na kilka lat.

W zależności od gatunku zwierząt, od których pochodzi, może mieć różną zawartość składników pokarmowych, ale zawsze będzie zawierał komplet najważniejszych pierwiastków chemicznych.

Najbardziej popularny jest obornik krowi. W świeżej postaci stosowany jest bardzo rzadko (z uwagi na trudny dostęp i przechowywanie oraz wysoką zawartość azotu amonowego). Obecnie nawóz dostępny jest też w wygodniejszej postaci – t.j. przekompostowany, skoncentrowany - suszony i granulowany. Stosuje się jesienią, przekopując go z wierzchnią warstwą gleby, co zapobiega stratom składników pokarmowych.

Dowiedz się więcej o oborniku i jego zastosowaniu z artykułu: Obornik świeży i suszony. Czy warto stosować go w ogrodzie?

Obornik
Fot. Kondor83/Fotolia

NAWOZY ZIELONE

Najbardziej wymagającą postacią (pracochłonną i długotrwała w stosowaniu) nawozów organicznych są nawozy zielone. Aby móc z nich skorzystać, należy o właściwej porze (jako plon główny lub poplon) wysiać nasiona roślin szybko tworzących dużą masę zieloną (np. facelia, wyka, łubin, gorczyca), a następnie przekopać je z wierzchnią warstwą gleby, zanim wydadzą nasiona, po to aby rozłożyły się w glebie, wzbogacając ją o cenne składniki pokarmowe i materię organiczną.

Dowiedz się więcej o rodzajach i stosowaniu nawozów zielonych z artykułu: Nawozy zielone – gatunki, zastosowanie i uprawa roślin na zielony nawóz

Nawozy zielone - gorczyca
Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

POŻYTECZNE MIKROORGANIZMY

W ogrodzie ważną rolę mogą też pełnić pożyteczne mikroorganizmy takie jak grzyby czy bakterie (np. EM-y, mikoryza). Ich obecność poprawia strukturę i właściwości wodno-powietrzne podłoża, a także ułatwia roślinom przyswajanie składników pokarmowych i wzmacnia ich odporność.

Dowiedz się więcej o pożytecznych mikroorganizmach i ich stosowaniu w ogrodzie z artykułu: Ekologia w ogrodzie: Efektywne Mkroorganizmy (EM-y) – mali pomocnicy ogrodnika

Pożyteczne mikroorganizmy
Fot. Gerd Altmann/Pixabay

Pamiętajmy! Naturalne, nie zawsze bezpieczne

Nie wszystkie nawozy organiczne są jednak całkiem bezpieczne, gdyż niektóre z nich są na tyle silne, że mogą doprowadzić np. do poparzenia roślin, dlatego należy stosować je ostrożnie i po odpowiednim rozcieńczeniu (np. odchody ptasie, gnojówki roślinne).


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Markus Spiske / Unsplash, hikdaigaku86 / Fotolia, zdjęcia w tekście: Sten / CC BY-SA 3.0 / LinkSuSanA Secretariat / Flickr / CC BY 2.0 / Link

Autor
Nawozy organiczne – jak i kiedy je stosować?
Nawozy organiczne – jak i kiedy je stosować?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl