Mączka rogowa do nawożenia | Jak używać nawóz organiczny z wiórów rogowych?

Maczka rogowa do nawozenia ogrodu czy warto

Mączka rogowa do nawożenia to działający przez długi czas i bardzo skuteczny nawóz, który cieszy się sporą popularnością wśród ogrodników ze względu na swoje właściwości oraz fakt, że jest dostępna niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Jak powstaje, kiedy jej używać i co jeszcze warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na jej temat.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
13
Spis treści
Czym jest mączka rogowa? Pod jakie rośliny stosować mączkę rogową? Jak i kiedy stosować mączkę rogową?

Czym jest mączka rogowa?
Pochodzenie i właściwości

Mączka rogowa to organiczny nawóz azotowy, który produkuje się ze zdrowych, rozdrobnionych rogów bydlęcych. Cechuje się wysoką jakością, a w związku z tym uznawana jest za jeden z najlepszych wariantów o długotrwałym rozkładzie.

Rogi wykorzystane w tym wypadku do produkcji zawierają aż 14 procent organicznie związanego azotu, 95 procent substancji organicznej oraz inne istotne składniki odżywcze, takie jak fosfor, potas czy selen niezbędny do zdrowego wzrostu roślin.

W związku z tym, że nawóz ten wolno uwalnia się do gleby, jest w stanie długotrwale odżywiać rośliny i zapobiegać ich stresowi w przypadku nadmiernego nawożenia lub niedostatecznego odżywiania. Systematyczne uwalnianie się ważnych składników w tym wypadku zapewnia optymalne odżywienie, co przekłada się na kondycję oraz wygląd roślin.

Pod jakie rośliny stosować mączkę rogową?
Wióry rogowe do ogrodu

Mączka rogowa należy do nawozów uniwersalnych, które przez cały rok można stosować w przypadku uprawy kwiatów, krzewów, drzew liściastych i iglastych, warzyw czy bylin. Ciekawostką jest fakt, że może ona stanowić również wielkie wsparcie dla roślin wodnych czy roślin balkonowych. W stu procentach naturalny nawóz znajdzie zastosowanie w wielu przypadkach i sprawi, że rośliny będą zadbane, a plony znacznie większe.

Jak i kiedy stosować?
Sposoby i terminy

  • Mączkę rogową stosuje się poprzez bezpośrednie dodanie jej do ziemi na grządkach. Po aplikacji mączki warto podlać glebę, ponieważ wpłynie to na szybkość działania naturalnego nawozu oraz jego skuteczność.
  • Najlepszym terminem na wykonanie tego zabiegu pielęgnacyjnego jest wiosna, a wówczas konieczne jest równomierne rozprowadzenie jej w glebie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby mączka rogowa była używana przez cały rok.
  • Jeden kilogram mączki rogowej wystarczy do wykorzystanie go na powierzchni od 8 do 25 metrów kwadratowych, a wszystko zależy od przeznaczenia uprawy oraz rodzaju odżywianych roślin.
  • Nawóz ten można również wymieszać z kompostem w proporcji 3 kilogramy na 1 metr sześcienny, a dzięki temu otrzyma on dodatkowe źródło azotu.

Za największe zalety mączki rogowej uznaje się fakt, że jest to w pełni naturalny nawóz, który nadaje się do całorocznego nawożenia niemal wszystkich roślin. Mączka rogowa działa długo i jest skuteczne, przyśpieszając zdrowy wzrost roślin, zwiększając plony owoców, a także ułatwiając ich przechowywanie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Martina / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Kwasomierz pH-metr glebowy | Target
Kwasomierz pH-metr glebowy | Target
Dolomit zapewniający obfite plony – odkwasza glebę – 10 kg | Target
Dolomit zapewniający obfite plony – odkwasza glebę – 10 kg | Target
Nawóz do pomidorów Smaczne Owoce – 150 g | Target
Nawóz do pomidorów Smaczne Owoce – 150 g | Target
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści