Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Mączka bazaltowa – wyjątkowy skład i 10 sposobów na wykorzystanie w ogrodzie

Mączka bazaltowa to tegoroczny hit w centrach ogrodniczych, ale dla większości ogrodników ten produkt jest zupełnie nieznany. Wiele osób pyta się nas, czym jest, czy warto i jak ją zastosować w ogrodzie. W tym artykule zamieściliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Spis treści
Co warto wiedzieć o mączce bazaltowej?
Jaki skład ma mączka bazaltowa?
Jakie unikalne właściwości ma mączka bazaltowa?
Jak zastosować mączkę bazaltową w ogrodzie?

Czym jest mączka bazaltowa i jak wygląda?

Mączka bazaltowa ma wszechstronne właściwości, co oznacza, że jej stosowanie przynosi wiele korzyści dla ogrodu i roślin. Przede wszystkim jest w pełni naturalna, co oznacza, że jest bezpieczna dla ludzi, roślin i gleby.

Mączka bazaltowa powstaje w wyniku zmielenia na pył naturalnej skały bazaltowej pochodzenia wulkanicznego (która powstała w wyniku zastygnięcia lawy). Swoim wyglądem i konsystencją i kolorem przypomina cement lub mąkę. Jest bardzo sypka i pylista.

Gdzie kupić mączkę bazaltową? Co wybrać?

Produkty zawierające mączkę bazaltową bez problemu kupisz w naszym sklepie internetowym. Przesyłkę wyślemy do Ciebie w 24 godziny! do centrum ogrodniczego, bo wygodni zakupy zrobisz przez internet. Możesz wybierać spośród małych opakowań (wygodnych do posypywania) oraz większych worków, które wykorzystasz do pielęgnacji roślin. Możesz także wybrać specjalistyczne nawozy (mieszankę mączki bazaltowej i granulowanego nawozu mineralnego), które wykorzystasz do nawożenia.

Mączka Bazaltowa – 900 g
Mączka Bazaltowa – 900 g
To doskonały sposób na pozbycie się wielu gatunków uciążliwych szkodników (zwłaszcza mszyc) oraz ślimaków
Kup w naszym sklepie!
Mączka bazaltowa – 3 kg
Mączka bazaltowa – 3 kg
Doskonale uzupełnia nawozy organiczne (np. obornik, biohumus czy kompost) (bez ryzyka przenawożenia!)
Kup w naszym sklepie!

Jaki skład ma mączka bazaltowa? Co zawiera?

Zawiera ponad 40 różnych pierwiastków: makro i mikroelementów niezbędnych roślinom do wzrostu – m.in. magnez, wapń, sód, potas, mangan, tytan, fosfor, siarkę, bor, chrom, miedź, cynk, molibden, kobalt czy jod.

Mączki bazaltowe, w zależności od rejonu pochodzenia mogą nieco różnić się składem mineralogicznym. Jednak wszystkie tego typu skały zawierają w swoim składzie ponad 40 różnych pierwiastków. Najważniejszym związkiem bazaltu jest tlenek krzemu, czyli tzw. krzemionka, której znajdziemy aż około 50%.  Zawarty w produkcie kwas krzemowy leczy nie tylko glebę, ale w dalszej kolejności również rośliny oraz ludzi.

Dzięki krzemionce pędy roślin uzyskują większą twardość, co sprawia, że są odporniejsze na choroby grzybowe oraz atak szkodników. Z tego samego powodu do stosowania w ogrodzie polecane są preparaty ze skrzypu polnego, które także stanowią źródło krzemu. Kolejnym ważnym składnikiem skały bazaltowej jest tlenek glinu (około 20%) oraz tlenek żelaza (5-10%).

Ponadto bazalt zawiera wiele cennych makro- i mikroelementów takie jak: magnez, wapń, sód, potas, mangan, tytan, fosfor, siarkę, bor, chrom, miedź, cynk, molibden, kobalt czy jod. Dzięki tym składnikom ma zasadowy odczyn (pH powyżej 7). (Źródło: Target)

Jakie unikalne właściwości ma mączka bazaltowa?

  1. Ochrona przed szkodnikami – opylanie roślin mączką bazaltową ogranicza występowanie szkodników i można je stosować zarówno na roślinach ozdobnych, jak i jadalnych. Jest to przede wszystkim niezwykle skuteczny środek na mszyce.
  2. Ochrona przed chorobami grzybowymi – wystarczy opylić rośliny mączką bazaltową, aby zahamować rozwój chorób grzybowych, ograniczając ich przenoszenie na kolejne rośliny.
  3. Brak ryzyka przenawożenia – nawozy naturalne z mączką bazaltową są w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska, a składniki pokarmowe są stopniowo uwalniane, co oznacza, że nie można go przedawkować.
  4. Poprawa właściwości podłoża – lepsze gromadzenie wody w warstwie próchniczej oraz poprawa gleb ciężkich (lepsze napowietrzenie i nawodnienie, rozwój pozytywnych mikroorganizmów).
  5. Wzbogaca nawozy naturalne – mączkę bazaltową można dodać do kompostu lub obornika, aby dodatkowo je wzbogacić i użyźnić.
  6. Środek na ślimaki – mączka bazaltowa może posłużyć również do ochrony roślin przed ślimakami, wystarczy obsypać grządki dookoła, aby stworzyć barierę.
  7. Zaprawianie nasion – alternatywa dla chemicznych środków, świetnie zabezpiecza nasiona;
  8. Wszechstronne wykorzystanie – mączka bazaltowa może być wykorzystana do wszystkich roślin.
  9. Nawóz startowy – nawozy z dodatkiem mączki bazaltowej są doskonałe do wzbogacenia podłoża podczas przesadzania roślin.
  10. Wysoka wydajność – wysoka zawartość składników pokarmowych sprawia, że tego typu nawozy są bardzo wydajne.
Mączka bazaltowa ma wiele zalet i jest niezwykle łatwa w stosowaniu. Możesz ją wykorzystać w ogrodzie do wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak zastosować mączkę bazaltową w ogrodzie? Sprawdź nasze porady

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: MartinaUnbehauen / Depositphotos

Autor
Mączka bazaltowa – wyjątkowy skład i 10 sposobów na wykorzystanie w ogrodzie
Mączka bazaltowa – wyjątkowy skład i 10 sposobów na wykorzystanie w ogrodzie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Twoja strona ogrodu