Logo
Logo
40
Okazje

Mączka bazaltowa – 10 zastosowań w ogrodzie!

Mączka bazaltowa to tegoroczny hit w centrach ogrodniczych, ale dla większości ogrodników ten produkt jest zupełnie nieznany. Wiele osób pyta się nas, czym jest, czy warto i jak ją zastosować w ogrodzie. W tym artykule zamieściliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

Mączka bazaltowa ma wszechstronne właściwości, co oznacza, że jej stosowanie przynosi wiele korzyści dla ogrodu i roślin. Przede wszystkim jest w pełni naturalna, co oznacza, że jest bezpieczna dla ludzi, roślin i gleby. Ma same zalety. Dowiedz się o niej więcej!

Czym jest mączka bazaltowa?

Mączka bazaltowa powstaje w wyniku zmielenia na pył naturalnej skały bazaltowej pochodzenia wulkanicznego (która powstała w wyniku zastygnięcia lawy).

Jak wygląda mączka bazaltowa?

Mączka bazaltowa swoim wyglądem i konsystencją i kolorem przypomina cement lub mąkę. Jest bardzo sypka i pylista.

Gdzie kupić mączkę bazaltową? Co wybrać?

Produkty zawierające mączkę bazaltową bez problemu kupisz w naszym sklepie internetowym. Przesyłkę wyślemy do Ciebie w 24 godziny! do centrum ogrodniczego, bo wygodni zakupy zrobisz przez internet.

Możesz wybierać spośród małych opakowań (wygodnych do posypywania) oraz większych worków, które wykorzystasz do pielęgnacji roślin. Możesz także wybrać specjalistyczne nawozy (mieszankę mączki bazaltowej i granulowanego nawozu mineralnego), które wykorzystasz do nawożenia.

Mączka Bazaltowa – 900 g
Mączka Bazaltowa – 900 g
To doskonały sposób na pozbycie się wielu gatunków uciążliwych szkodników (zwłaszcza mszyc) oraz ślimaków
Kup w naszym sklepie!
Mączka bazaltowa – 3 kg
Mączka bazaltowa – 3 kg
Doskonale uzupełnia nawozy organiczne (np. obornik, biohumus czy kompost) (bez ryzyka przenawożenia!)
Kup w naszym sklepie!

Jaki skład ma mączka bazaltowa?

Zawiera ponad 40 różnych pierwiastków: makro i mikroelementów niezbędnych roślinom do wzrostu – m.in. magnez, wapń, sód, potas, mangan, tytan, fosfor, siarkę, bor, chrom, miedź, cynk, molibden, kobalt czy jod.

Mączki bazaltowe, w zależności od rejonu pochodzenia mogą nieco różnić się składem mineralogicznym. Jednak wszystkie tego typu skały zawierają w swoim składzie ponad 40 różnych pierwiastków. Najważniejszym związkiem bazaltu jest tlenek krzemu, czyli tzw. krzemionka, której znajdziemy aż około 50%.  Zawarty w produkcie kwas krzemowy leczy nie tylko glebę, ale w dalszej kolejności również rośliny oraz ludzi. Dzięki krzemionce pędy roślin uzyskują większą twardość, co sprawia, że są odporniejsze na choroby grzybowe oraz atak szkodników. Z tego samego powodu do stosowania w ogrodzie polecane są preparaty ze skrzypu polnego, które także stanowią źródło krzemu. Kolejnym ważnym składnikiem skały bazaltowej jest tlenek glinu (około 20%) oraz tlenek żelaza (5-10%). Ponadto bazalt zawiera wiele cennych makro- i mikroelementów takie jak: magnez, wapń, sód, potas, mangan, tytan, fosfor, siarkę, bor, chrom, miedź, cynk, molibden, kobalt czy jod. Dzięki tym składnikom ma zasadowy odczyn (pH powyżej 7). (Źródło: Target)


Innowacyjne nawozy z mączką bazaltową to połączenie tradycyjnych nawozów mineralnych z naturalną mączką bazaltową, które skomponowane zostały z myślą o konkretnych uprawach. Ich celem jest optymalne odżywienie oraz dostarczenie makro- i mikroelementów dla nawożonych roślin. Zawarta w nich mączka bazaltowa ma niezwykle pozytywny wpływ nie tylko na same rośliny, ale także na życie mikrobiologiczne oraz procesy biochemiczne w glebie.

Jakie unikalne właściwości ma mączka bazaltowa?

Mączka bazaltowa ma wiele zalet i jest niezwykle łatwa w stosowaniu. Możesz ją wykorzystać w ogrodzie do wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

  1. Ochrona przed szkodnikami – opylanie roślin mączką bazaltową ogranicza występowanie szkodników i można je stosować zarówno na roślinach ozdobnych, jak i jadalnych. Jest to przede wszystkim niezwykle skuteczny środek na mszyce.
  2. Ochrona przed chorobami grzybowymi – wystarczy opylić rośliny mączką bazaltową, aby zahamować rozwój chorób grzybowych, ograniczając ich przenoszenie na kolejne rośliny.
  3. Brak ryzyka przenawożenia – nawozy naturalne z mączką bazaltową są w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska, a składniki pokarmowe są stopniowo uwalniane, co oznacza, że nie można go przedawkować.
  4. Poprawa właściwości podłoża – lepsze gromadzenie wody w warstwie próchniczej oraz poprawa gleb ciężkich (lepsze napowietrzenie i nawodnienie, rozwój pozytywnych mikroorganizmów).
  5. Wzbogaca nawozy naturalne – mączkę bazaltową można dodać do kompostu lub obornika, aby dodatkowo je wzbogacić i użyźnić.
  6. Środek na ślimaki – mączka bazaltowa może posłużyć również do ochrony roślin przed ślimakami, wystarczy obsypać grządki dookoła, aby stworzyć barierę.
  7. Zaprawianie nasion – alternatywa dla chemicznych środków, świetnie zabezpiecza nasiona;
  8. Wszechstronne wykorzystanie – mączka bazaltowa może być wykorzystana do wszystkich roślin.
  9. Nawóz startowy – nawozy z dodatkiem mączki bazaltowej są doskonałe do wzbogacenia podłoża podczas przesadzania roślin.
  10. Wysoka wydajność – wysoka zawartość składników pokarmowych sprawia, że tego typu nawozy są bardzo wydajne.


Jak zastosować mączkę bazaltową w ogrodzie? Sprawdź nasze porady

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: MartinaUnbehauen / Depositphotos

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu