Logo
Logo
Okazje

Jak używać nawozy z mączką bazaltową w ogrodzie?

Mączka bazaltowa jest świetnym i wszechstronnym nawozem, który ze względu na swój skład i sposób działania może być bezpiecznie używany nawet przez początkujących i niedoświadczonych ogrodników bez żadnych szkód zarówno dla upraw i środowiska.
Dowiedz się, kiedy i jak ją stosować oraz dla jakich roślin będzie ona najlepsza!

 

Przed zakupem nawozów z mączą bazaltową warto wyposażyć się w podstawową wiedzę na temat sposobu ich stosowania, dlatego odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące jej używania w ogrodzie.

Używanie nawozów z mączką bazaltową w ogrodzie

• Kiedy używać mączki bazaltowej?

Mączkę bazaltową z uwagi na jej skład i właściwości można bez obaw stosować właściwie przez cały rok.

• Pod jakie rośliny można użyć mączkę?

Mączka bazaltowa jako nawóz jest bardzo uniwersalna. Sprawdzi się przy uprawie drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych a także warzyw czy roślin doniczkowych. Z uwagi na swoje naturalne pochodzenie mączka może być również bezpiecznie stosowana jako nawóz w ekologicznych uprawach.

Mączka ma odczyn lekko zasadowy w związku z tym nie powinno się jej stosować do roślin mocno kwasolubnych (np. wrzosów czy borówki amerykańskiej).

• Jak używać mączki bazaltowej?

W zależności od rodzaju uprawy mączkę można zastosować w nieco inny sposób. Planując sadzenie roślin warto wymieszać mączkę z wierzchnią warstwą gleby oraz dodatkowo obsypać taką mieszanką korzenie sadzonych roślin. Przy uprawie warzyw wystarczy rozsypać mączkę na grządkach i lekko przegrabić. Niektóre rośliny można w całości oprószać mączką bazaltową – należą do nich między innymi truskawki.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Zoe Schaeffer/Unsplash

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!