Logo
Logo

Jak używać nawozy z mączką bazaltową w ogrodzie?

Mączka bazaltowa jest świetnym i wszechstronnym nawozem, który ze względu na swój skład i sposób działania może być bezpiecznie używany nawet przez początkujących i niedoświadczonych ogrodników bez żadnych szkód zarówno dla upraw i środowiska. Dowiedz się, kiedy i jak ją stosować oraz dla jakich roślin będzie ona najlepsza!

Spis treści
Kiedy używać mączki bazaltowej?
Pod jakie rośliny można użyć mączkę?
Jak używać mączki bazaltowej?

Stosowanie nawozów z mączką bazaltową w ogrodzie

Przed zakupem nawozów z mączą bazaltową warto wyposażyć się w podstawową wiedzę na temat sposobu ich stosowania, dlatego odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące jej używania w ogrodzie.

ArtPop / YouTube


Kiedy używać mączki bazaltowej?

Mączkę bazaltową z uwagi na jej skład i właściwości można bez obaw stosować właściwie przez cały rok.

Pod jakie rośliny można użyć mączkę?

Mączka bazaltowa jako nawóz jest bardzo uniwersalna. Sprawdzi się przy uprawie drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych a także warzyw czy roślin doniczkowych. Z uwagi na swoje naturalne pochodzenie mączka może być również bezpiecznie stosowana jako nawóz w ekologicznych uprawach.

Mączka ma odczyn lekko zasadowy w związku z tym nie powinno się jej stosować do roślin mocno kwasolubnych (np. wrzosów czy borówki amerykańskiej).

Jak używać mączki bazaltowej?

W zależności od rodzaju uprawy mączkę można zastosować w nieco inny sposób. Planując sadzenie roślin warto wymieszać mączkę z wierzchnią warstwą gleby oraz dodatkowo obsypać taką mieszanką korzenie sadzonych roślin. Przy uprawie warzyw wystarczy rozsypać mączkę na grządkach i lekko przegrabić. Niektóre rośliny można w całości oprószać mączką bazaltową – należą do nich między innymi truskawki.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Zoe Schaeffer/Unsplash

 

 

Autor
Jak używać nawozy z mączką bazaltową w ogrodzie?
Jak używać nawozy z mączką bazaltową w ogrodzie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Zwiń Pokaż więcej (6)
Twoja strona ogrodu