Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
81
Do góry

Uprawa domowych roślin doniczkowych

W naszych domach możemy mieć niezliczoną liczbę najróżniejszych roślin doniczkowych. Dowiedz się jak pielęgnować domowe rośliny doniczkowe ozdobne z liści oraz kwiatów, palmy, paprocie, kaktusy i inne sukulenty, rośliny ananasowate, pnącza oraz popularne storczyki.

Uprawa roślin w domu

Gatunki roślin do uprawy w domu pochodzą z różnych regionów klimatycznych. Możesz więc mieć w domu nawet najbardziej egzotyczne gatunki i uprawiać je przez wiele lat, pod warunkiem że zapewnisz im  odpowiednie warunki. Nie ma więc ogólnych zasad pielęgnacji.

Rośliny tropikalne, takie jak np. storczyki i paprocie, lubią ciepło i wysoką wilgotność powietrza, podobnie palmy. Jednak palmy lubią mocne słońce, które mogłoby zaszkodzić delikatnym liściom orchidei i paprotek. Domowe rośliny doniczkowe dzielą się na grupy, które mają podobne wymagania uprawowe. Dowiedz się jak pielęgnować domowe rośliny doniczkowe ozdobne z liści oraz kwiatów, palmy, paprocie, kaktusy i inne sukulenty, rośliny ananasowate, pnącza oraz popularne storczyki.

Zanim kupisz rośliny do domu, poznaj warunki w nim panujące - nasłonecznienie, temperaturę i wilgotność. Rośliny dobierz do warunków! Pomoże Ci w tym poniższy poradnik.

uprawa domowych roslin doniczkowych

Fot. Flower Council Holland, Flora Dania

Najpopularniejsze doniczkowe rośliny o ozdobnych liściach

1 – aglaonema (Aglaonema), 2 – alokacja (Alocasia), 3 – gwiazda betlejemska (Poinsettia), 4 – wężownica (Sanseveria), 5 – kalatea (Calathea)

Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach

Większość roślin doniczkowych o dekoracyjnych liściach nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Może ono doprowadzić do poparzeń liści. Należy przyjąć zasadę: im ciemniejsze liście tym dalej od światła. Rośliny o pstrokatych i jasnych liściach powinny rosnąć bliżej okna – wtedy wybarwienie liści jest bardziej okazałe. Lubią wysoką wilgotność powietrza. Wilgoć należy im zapewnić przez spryskiwanie liści miękką wodą lub ustawienie doniczki na podstawce z wodą.

Suche powietrze powoduje, że liście zaczynają zasychać i kruszyć się na brzegach. W cieniu natomiast nadmiernie zielenieją, czasem opadają lub pokrywają się brązowymi plamami.

uprawa domowych roslin doniczkowych

Fot. Flower Council Holland, kofi2/Pixabay

Najpopularniejsze doniczkowe rośliny o ozdobnych kwiatach

1 – fiołek afrykański (Saintpaulia), 2 – hipeastrum, zwartnica (Hippeastrum), 3 – hiacynt (Hyacinthus), 4 – cyklamen perski (Cyclamen persicum), 5 – begonia (Begonia)

Kwitnące rośliny doniczkowe

To jedna z bardziej popularnych grup roślin uprawianych we wnętrzach. Szukając dla nich odpowiedniego stanowiska, trzeba pamiętać, że roślin kwitnących nie można ustawiać  w bezpośrednim słońcu. Takie warunki zniosą tylko niektóre z nich. Nie można także ich często przenosić, gdyż mogą zrzucać pąki i kwiaty. Rośliny kwitnące wymagają często chłodnego i chronionego przed przeciągami miejsca. W ciepłym pokoju ich kwiaty bardzo szybko usychają. Nie można także zapomnieć o regularnym podlewaniu. Jeśli będą miały sucho zrzucają kwiaty.

Rośliny kwitnące wymagają częstego nawożenia, gdyż potrzebują wiele energii do wytwarzania nowych kwiatów. Najlepiej nawozić je specjalnym nawozem do roślin kwitnących.

uprawa domowych roslin doniczkowych

Fot. Flower Council Holland, Flora Dania

Najpopularniejsze doniczkowe paprocie

1 – nefrolepis (Nephrolepis), 2 – niekropień (Adiantum), 3 – zanokcica (Asplenium), 4 – łosie rogi (Platycerium)

Paprocie do uprawy w domu

Paprocie, poprzez swoje drobne liście, wyparowują bardzo dużo wody. Rośliny te rosną najczęściej w lekko zacienionym miejscu, tam gdzie dla wielu innych roślin doniczkowych światła jest zbyt mało. Nie należy wystawiać ich na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, bo ich liście łatwo przypalają się od słońca.

Paprocie poprzez swoje drobne liście wyparowują bardzo dużo wody.  Podłoże w doniczkach z paprociami powinno byś stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Należy je podlewać regularnie i umiarkowanie, aby nie można dopuścić do przesuszenia rośliny. Bardzo lubią zraszanie liści miękką wodą – lubią wysoką wilgotność powietrza. Najkorzystniejszym stanowiskiem dla paproci jest północne okno.

Paprocie dobrze rosną w temperaturze pokojowej – nie lubią jednak przeciągów, ani stanowisk przy źródle ciepła.

uprawa domowych roslin doniczkowych

Fot. Flower Council Holland, Flora Dania

Najpopularniejsze rośliny ananasowate

1 – ananas (Ananas), 2 – neoregelia (Neoregelia), 3 – oplątwa (Tillandsia), 4 – frizea (Vriesea), 5 – guzmania (Guzmania)

Rośliny ananasowate do uprawy w domu

Cecha charakterystyczną roślin z rodziny ananasowatych jest to, że zakwitają tylko raz, a później powoli obumierają. Ich kwiaty są niepozorne, najczęściej białe lub zielone. Mają jednak kolorową rozetę liści. Najlepiej czują się w temperaturze pokojowej. Zbyt niska temperatura w połączeniu z nadmiernym podlewaniem powoduje gnicie roślin. W zimie najlepiej czują się w temperaturze 13ºC. Nie lubią zimnych przeciągów. Roślinom ananasowatym szkodzi nadmiar wody - szybko gniją gdy woda stoi w doniczce.

Szczególną właściwością roślin ananasowatych jest zdolność gromadzenia i zatrzymywania wody u nasady liści. Zalecane jest umiarkowane podlewanie odwapnioną wodą.

uprawa domowych roslin doniczkowych

Fot.  Flower Council Holland, Eder Bessa Kiddie/Pixabay

Najpopularniejsze storczyki do uprawy w domu

1 – miltonia (Miltonia), 2 – katleja (Cattleya), 3 – dendrobium (Dendrobium), 4 – falenopsis (Phalaenopsis), 5 – Vanda (Vanda), 6 – sabotek ((Paphiopedillum), 7 – cymbidium (Cymbiium)

Storczyki

Storczyki podlewamy dopiero wtedy, kiedy podłoże przeschnie. Woda powinna być miękka, pozbawiona wapnia i mieć temperaturę pokojową. Nawozimy raz na dwa tygodnie, tylko w okresie wzrostu, nigdy w okresie spoczynku. Storczyki lubią dobrze oświetlone pomieszczenia, jednak bezpośrednie nasłonecznienie nie jest wskazane. Nie powinny stać przy południowym oknie. Najlepiej rosną na oknie wschodnim lub zachodnim. Temperatura powinna wynosić około 25ºC, w nocy kilka stopni mniej. Storczyki lubią powietrze o wysokiej wilgotności. Dla rozwoju wielu gatunków storczyków niezbędne są okresy spoczynku, kiedy to roślina powinna być odstawiona w chłodne pomieszczenie i nie podlewana wcale lub podlewana bardzo skromnie.

uprawa domowych roslin doniczkowych

Fot. flowersandplants.org.uk, Biuro Kwiatowe Holandia, Flower Council Holland 

Najpopularniejsze palmy do uprawy w domu

1 – cykas (Cycas), 2 – liwistona (Liwistona), 3 – waszyngtonia (Washingtonia), 4 – howea (Howea), 5 – daktylowiec kanaryjski (Phenix canariensis), 6 – areka (Chrysalidocarpus)

Palmy doniczkowe

Przy pielęgnacji palm najważniejsze jest ich regularne i umiarkowane podlewanie. Należy też pilnować, aby w donicy nie stała woda. Ważne jest także utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza oraz częste zraszanie liści i zmywanie kurzu. Większości palm można od czerwca wynosić na balkon lub taras, dobrze będą się czuły na świeżym powietrzu. Należy tylko pamiętać aby nie stały w pełnym słońcu, gdyż może to spowodować przypalenie liści. W połowie września muszą wrócić do domu. W zimie powinny mieć obniżoną temperaturę.

Palmy to rośliny, które nawet w warunkach domowych mogą dorastać do sporych rozmiarów, dlatego pojemniki, w których rosną powinny być stabilne. Przesadzając duże okazy należy wesprzeć je podpórką.

uprawa domowych roslin doniczkowych

Fot. Flower Council Holland

Najpopularniejsze kaktusy i sukulenty do uprawy w domu

1 – aloes (Aloe), 2 – grubosz (Crassula), 3 – wilczomlecz (Euphorbia), 4 – kaktusy (Cactaceae), 5 – żywe kamienie, litopsy (Lithops)

Kaktusy i inne sukulenty

Sukulenty to rośliny posiadające zdolność do magazynowania wody w mięsistych liściach lub pędach. Dobrze się czują w mieszkaniach, nawet w gorących i suchych wnętrzach. Na parapecie najlepszą lokalizacją jest okno południowo-wschodnie. Przy pielęgnacji sukulentów warto kierować się jedną zasadą – lepiej roślinę przesuszyć niż zalać wodą. Od wiosny do jesieni rośliny regularnie podlewamy i nawozimy. Częstotliwość podlewania uzależniona jest od stanowiska oraz temperatury. Przed kolejnym podlewaniem podłoże powinno lekko przeschnąć.

W zimie sukulenty muszą przejść okres spoczynku. Podlewamy je bardzo skromnie lub w ogóle i przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia.

uprawa domowych roslin doniczkowych

Fot. Flower Council Holland, Jan Haerer/Pixabay

Najpopularniejsze domowe pnącza

1 – bluszcz (Hedera), 2 – zroślicha (Syngonium), 3 – monstera (Monstera), 4 – filodendron (Philodendron)

Pnącza do uprawy w domu

Rośliny pnące doskonale sprawdzają się w małych mieszkaniach. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, ale warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nawożenie roślin pnących powinno się odbywać wyłącznie w okresie sezonu wegetacyjnego (od wiosny do jesieni). Pnącza podlewamy regularnie, choć umiarkowanie. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Przed każdym podlaniem należy sprawdzić podłoże czy lekko przeschło. Przesuszone lub przelane pnącza gubią liście. Przycinanie pnączy pozwala na ich formowanie oraz ograniczanie silnego wzrostu.

Warto pamiętać, że silnie rozrastające się pnącza mogą być bardzo ciężkie. Większość z nich pnie się tak wysoko, jak tylko pozwalają warunki, wymagają więc podpory. Może nią być kratka, palik pokryty mchem, lub obręcz.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Flower Council Holland


Komentarze

Gość Krzysztof Domagalski

17-09-2019 09:03

Mam zakupione w Czerwcu b.r. Fittonię i Calathee. Jak zabezpieczyć je przed zimą ? ( Mam w domu centralne ogrzewanie, a nie chciałbym kupować drogich nawilżaczy powietrza)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Nie stosujmy już nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów, co może stać się przyczyną ich przemarznięcia.
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Porażone chorobami lub pleśnią resztki owoców, pędy drzew i krzewów usuwamy po czym palimy. Nie wyrzucamy ich na kompost, gdyż mogą być źródłem chorób roślin.
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Możemy jeszcze sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną (krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty itp.). Jest to ostateczny termin ich sadzenia przed zimą.
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Wykopmy z ogrodu rośliny niezimujące w gruncie, np. dalie i begonie. Część nadziemną wykopanych roślin należy usunąć, zaś podziemną – lekko przesuszyć, dokładnie oczyścić i przechowywać zimą w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 5-10°C.
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu