Gatunki roślin do uprawy w domu pochodzą z różnych regionów klimatycznych. Możesz więc mieć w domu nawet najbardziej egzotyczne gatunki i uprawiać je przez wiele lat, pod warunkiem że zapewnisz im odpowiednie warunki. Nie ma więc ogólnych zasad pielęgnacji.
Rośliny tropikalne, takie jak np. storczyki i paprocie, lubią ciepło i wysoką wilgotność powietrza, podobnie palmy. Jednak palmy lubią mocne słońce, które mogłoby zaszkodzić delikatnym liściom orchidei i paprotek. Domowe rośliny doniczkowe dzielą się na grupy, które mają podobne wymagania uprawowe. Dowiedz się jak pielęgnować domowe rośliny doniczkowe ozdobne z liści oraz kwiatów, palmy, paprocie, kaktusy i inne sukulenty, rośliny ananasowate, pnącza oraz popularne storczyki.
Uprawa roślin domowych o ozdobnych liściach
Większość roślin o dekoracyjnych liściach nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Może ono doprowadzić do poparzeń liści. Należy przyjąć zasadę: im ciemniejsze liście tym dalej od światła. Rośliny o pstrokatych i jasnych liściach powinny rosnąć bliżej okna – wtedy wybarwienie liści jest bardziej okazałe. Lubią wysoką wilgotność powietrza. Wilgoć należy im zapewnić przez spryskiwanie liści miękką wodą lub ustawienie doniczki na podstawce z wodą.
► Dowiedz się wszystkiego o uprawie i pielęgnacji roślin o ozdobnych liściach z artykułu: Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Fot. Flower Council Holland, Flora Dania Najpopularniejsze doniczkowe rośliny o ozdobnych liściach 1 – aglaonema (Aglaonema), 2 – alokacja (Alocasia), 3 – gwiazda betlejemska (Poinsettia), 4 – wężownica (Sanseveria), 5 – kalatea (Calathea) |
Uprawa kwitnących roślin domowych
To jedna z bardziej popularnych grup roślin uprawianych we wnętrzach. Szukając dla nich odpowiedniego stanowiska, trzeba pamiętać, że roślin domowych kwitnących nie można ustawiać w bezpośrednim słońcu. Takie warunki zniosą tylko niektóre z nich. Nie można także ich często przenosić, gdyż mogą zrzucać pąki i kwiaty. Rośliny kwitnące wymagają często chłodnego i chronionego przed przeciągami miejsca. W ciepłym pokoju ich kwiaty bardzo szybko usychają. Nie można także zapomnieć o regularnym podlewaniu. Jeśli będą miały sucho zrzucają kwiaty.
► Chcesz, by Twoje domowe rośliny pięknie kwitły i zdrowo się rozrastały? Koniecznie przeczytaj artykuł: Uprawa kwiatów domowych | Zobacz wymagania 25 najpopularniejszych gatunków
Fot. Flower Council Holland, kofi2/Pixabay Najpopularniejsze doniczkowe rośliny o ozdobnych kwiatach 1 – fiołek afrykański (Saintpaulia), 2 – hipeastrum, zwartnica (Hippeastrum), 3 – hiacynt (Hyacinthus), 4 – cyklamen perski (Cyclamen persicum), 5 – begonia (Begonia) |
Uprawa domowych paproci
Paprocie to roślin, które w naturze rosną najczęściej w lekko zacienionym miejscu, tam gdzie dla wielu innych światła jest zbyt mało. Uprawiając je w domu nie należy wystawiać ich na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, bo ich liście łatwo przypalają się od słońca.
Podłoże dla paproci powinno byś stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Należy je podlewać regularnie i umiarkowanie, aby nie można dopuścić do przesuszenia rośliny. Bardzo lubią zraszanie liści miękką wodą – lubią wysoką wilgotność powietrza, ponieważ wyparowują ze swoich liści bardzo dużo wody. Najkorzystniejszym stanowiskiem dla paproci jest północne okno.
► Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w artykule: Jak pielęgnować domowe paprocie? Praktyczne wskazówki
Fot. Flower Council Holland, Flora Dania Najpopularniejsze doniczkowe paprocie 1 – nefrolepis (Nephrolepis), 2 – niekropień (Adiantum), 3 – zanokcica (Asplenium), 4 – łosie rogi (Platycerium) |
Uprawa roślin ananasowatych w domu
Cecha charakterystyczną roślin z rodziny ananasowatych jest to, że zakwitają tylko raz, a później powoli obumierają. Ich kwiaty są niepozorne, najczęściej białe lub zielone. Mają jednak kolorową rozetę liści.
Najlepiej czują się w temperaturze pokojowej. Zbyt niska temperatura w połączeniu z nadmiernym podlewaniem powoduje gnicie roślin. W zimie najlepiej czują się w temperaturze 13ºC. Nie lubią zimnych przeciągów. Roślinom ananasowatym szkodzi nadmiar wody – szybko gniją gdy woda stoi w doniczce.
► Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o uprawie gatunków roślin ananasowatych, zobacz artykuł: Popularne rośliny ananasowate do uprawy w domu | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Fot. Flower Council Holland, Flora Dania Najpopularniejsze rośliny ananasowate 1 – ananas (Ananas), 2 – neoregelia (Neoregelia), 3 – oplątwa (Tillandsia), 4 – frizea (Vriesea), 5 – guzmania (Guzmania) |
Uprawa storczyków w domu
Storczyki podlewamy dopiero wtedy, kiedy podłoże przeschnie. Woda powinna być miękka, pozbawiona wapnia i mieć temperaturę pokojową. Nawozimy raz na dwa tygodnie, tylko w okresie wzrostu, nigdy w okresie spoczynku. Storczyki lubią dobrze oświetlone pomieszczenia, jednak bezpośrednie nasłonecznienie nie jest wskazane. Nie powinny stać przy południowym oknie. Najlepiej rosną na oknie wschodnim lub zachodnim. Temperatura powinna wynosić około 25 °C, w nocy kilka stopni mniej. Storczyki lubią powietrze o wysokiej wilgotności.
Dla rozwoju wielu gatunków storczyków niezbędne są okresy spoczynku, kiedy to roślina powinna być odstawiona w chłodne pomieszczenie i nie podlewana wcale lub podlewana bardzo skromnie.
► Wszystko o uprawie i pielęgnacji różnych gatunków storczyków znajdziesz w artykułach, które zebraliśmy w tagu: Storczyki
Fot. Flower Council Holland, Eder Bessa Kiddie/Pixabay Najpopularniejsze storczyki do uprawy w domu 1 – miltonia (Miltonia), 2 – katleja (Cattleya), 3 – dendrobium (Dendrobium), 4 – falenopsis (Phalaenopsis), 5 – Vanda (Vanda), 6 – sabotek ((Paphiopedillum), 7 – cymbidium (Cymbiium) |
Uprawa palm doniczkowych
Przy pielęgnacji palm w doniczkach najważniejsze jest ich regularne i umiarkowane podlewanie. Należy też pilnować, aby w donicy nie stała woda. Ważne jest także utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza oraz częste zraszanie liści i zmywanie kurzu. Większości palm można od czerwca wystawiać na balkon lub taras, dobrze będą się czuły na świeżym powietrzu. Należy tylko pamiętać aby nie stały w pełnym słońcu, gdyż może to spowodować przypalenie liści. W połowie września muszą wrócić do domu. W zimie powinny mieć obniżoną temperaturę.
► Wszystko o uprawie najczęściej spotykanych palm doniczkowych w domu znajdziesz w naszym artykule: Uprawa palm w domu | 8 najpopularniejszych gatunków
Fot. flowersandplants.org.uk, Biuro Kwiatowe Holandia, Flower Council Holland Najpopularniejsze palmy do uprawy w domu 1 – cykas (Cycas), 2 – liwistona (Liwistona), 3 – waszyngtonia (Washingtonia), 4 – howea (Howea), 5 – daktylowiec kanaryjski (Phenix canariensis), 6 – areka (Chrysalidocarpus) |
Uprawa kaktusów i innych sukulentów
Sukulenty to rośliny posiadające zdolność do magazynowania wody w mięsistych liściach lub pędach. Dobrze się czują w mieszkaniach, nawet w gorących i suchych wnętrzach. Na parapecie najlepszą lokalizacją jest okno południowo-wschodnie. Przy pielęgnacji doniczkowych sukulentów warto kierować się jedną zasadą – lepiej roślinę przesuszyć niż zalać wodą. Od wiosny do jesieni rośliny regularnie podlewamy i nieznacznie nawozimy. Częstotliwość podlewania uzależniona jest od stanowiska oraz temperatury. Przed kolejnym podlewaniem podłoże powinno lekko przeschnąć.
► Więcej informacji o pielęgnacji sukulentów i kaktusów poznasz czytając artykuł: Doniczkowe sukulenty | Jak o nie dbać, by zdrowo i długo rosły?
Najpopularniejsze kaktusy i sukulenty do uprawy w domu 1 – aloes (Aloe), 2 – grubosz (Crassula), 3 – wilczomlecz (Euphorbia), 4 – kaktusy (Cactaceae), 5 – żywe kamienie, litopsy (Lithops) |
Uprawa pnączy w domu
Rośliny pnące doskonale sprawdzają się w małych mieszkaniach. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, ale warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nawożenie roślin pnących powinno się odbywać wyłącznie w okresie sezonu wegetacyjnego (od wiosny do jesieni). Pnącza w doniczkach podlewamy regularnie, choć umiarkowanie. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Przed każdym podlaniem należy sprawdzić podłoże czy lekko przeschło. Przesuszone lub przelane pnącza gubią liście. Przycinanie pnączy pozwala na ich formowanie oraz ograniczanie silnego wzrostu.
► Jeśli chcesz wiedzieć więcej o uprawie różnych roślin pnących w domu, zajrzyj do artykułu: Pnącza w domu – rośliny pnące do mieszkania | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Fot. Flower Council Holland, Jan Haerer/Pixabay Najpopularniejsze domowe pnącza 1 – bluszcz (Hedera), 2 – zroślicha (Syngonium), 3 – monstera (Monstera), 4 – filodendron (Philodendron) |
Zdjęcia tytułowe: ArtSys, DimaBerlin, Pixel-Shot, Yura Yarema / AdobeStock; Flower Council Holland