Guzmania Guzmania

Guzmania, fot. Hans Braxmeier - Pixabay
Guzmania (Guzmania) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
55
Dekoracyjność: cała roślina
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, zielonkawe, wielobarwne, kremowe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, czerwone
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: do 30 cm
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane gatunki i odmiany

Guzmania (Guzmania) to gatunek należący do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). Jej ojczyzną są tropikalne lasy Ameryki, ale niektóre gatunki można uprawiać także w mieszkaniu.

Roślina dorasta do ok. 30 cm. i tworzy dużą rozetę zielonych, sztywnych, szerokich, błyszczących z wierzchu i wygiętych na zewnątrz liści, pomiędzy którymi znajduje się lejkowate zagłębienie, służące do magazynowania wody

Oprócz liści ozdobą guzmanii są wspaniałe kwiatostany. Pojedyncze kwiaty rośliny są drobne i niepozorne, ale otaczające je duże, barwne przykwiatki wyglądają bardzo efektownie. Kwiatostany mogą być wysokie i smukłe lub niskie i rozłożyste. Mogą mieć też różne kolory (min. żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony). Utrzymują się na guzmanii nawet do kilku tygodni.

Kiedy kwiatostany zamierają, zamiera wraz z nimi cała roślina. Przed śmiercią rozeta główna wydaje jednak małe rozetki potomne, które można przenieść do osobnej doniczki.

Wymagania i uprawa

Niestety, uprawa egzotycznej guzmanii w domu nie jest łatwa. W naturalnym środowisku roślina jest epifitem, zasiedlającym zagłębienia w konarach drzew, dlatego najlepiej ustawić ją na jasnym, ale osłoniętym przed bezpośrednim słońcem stanowisku. Najlepiej zapewnić jej próchnicze, bogate w materię organiczną, przepuszczalne podłoże.

Nie toleruje suszy, ale nie znosi też zalania, dlatego ziemia w jej doniczce powinna być stale lekko wilgotna, ale nigdy mokra (woda nie może też zalegać na podstawce). Należy również pilnować, aby w zagłębieniu miedzy liśćmi zawsze znajdowało się nieco wody. Roślina nie znosi też suchego powietrza, na które reaguje zasuszaniem końcówek lub całych liści.

Guzmania przez cały rok potrzebuje też dość wysokiej temperatury (ok. 20-24°C). Warto również pamiętać, że nie lubi przeciągów i zmiany stanowiska. Guzmanie dość łatwo się rozmnaża przez oddzielanie od rośliny matecznej młodych przyrostów.

Zastosowanie

Guzmanie ze względu na swoje piękne kwiaty mogą być ozdobą każdego wnętrza, ale najlepiej będą się czuły w oknie kwiatowym lub oranżerii, gdzie panują bardziej odpowiednie dla nich warunki.

Wybrane gatunki i odmiany

Choć znanych jest ok. 200 gatunków guzmanii, w warunkach domowych może poradzić sobie zaledwie kilka z nich, w tym min.:

  • guzmania języczkowata (Guzmania lingulata) – najczęściej spotykana, o szerokich, błyszczących liściach i dużych kwiatostanach.
    Gatunek posiada też kilka odmian (np. 'Hope Red', 'Tala', 'Candy', 'Soledo') i form uprawnych (min.: G. minor i G. splendens)
  • guzmania jednokłosa (Guzmania monostachya) – o zielonych, błyszczących liściach, tworzących dużą rozetę oraz wielobarwnych, kłosowych kwiatostanach

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Hans Braxmeier, virginie-l/Pixabay, Floradania.dk, Flower Council Holland

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Gość Marta
14-03-2023 07:06
Dzień dobry. Mam Guzmanie języczkowatą. Co zrobić z kwiatostanem który umarł? Wyjąć wtedy całą roślinę, czy zostawić w doniczce a przesadzić tylko małe rozetki?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści