Logo
Logo

Guzmania (Guzmania)

Guzmania (Guzmania) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: cała roślina
 • Gleba: próchniczna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: kremowe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, różowe, zielonkawe, wielobarwne
 • Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
 • Wysokość: do 30 cm
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: wnętrza
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane gatunki i odmiany

  Guzmania (Guzmania) to gatunek należący do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). Jej ojczyzną są tropikalne lasy Ameryki, ale niektóre gatunki można uprawiać także w mieszkaniu.

  Roślina dorasta do ok. 30 cm. i tworzy dużą rozetę zielonych, sztywnych, szerokich, błyszczących z wierzchu i wygiętych na zewnątrz liści, pomiędzy którymi znajduje się lejkowate zagłębienie, służące do magazynowania wody

  Oprócz liści ozdobą guzmanii są wspaniałe kwiatostany. Pojedyncze kwiaty rośliny są drobne i niepozorne, ale otaczające je duże, barwne przykwiatki wyglądają bardzo efektownie. Kwiatostany mogą być wysokie i smukłe lub niskie i rozłożyste. Mogą mieć też różne kolory (min. żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony). Utrzymują się na guzmanii nawet do kilku tygodni.

  Kiedy kwiatostany zamierają, zamiera wraz z nimi cała roślina. Przed śmiercią rozeta główna wydaje jednak małe rozetki potomne, które można przenieść do osobnej doniczki.

   

  Wymagania i uprawa

  Niestety, uprawa egzotycznej guzmanii w domu nie jest łatwa. W naturalnym środowisku roślina jest epifitem, zasiedlającym zagłębienia w konarach drzew, dlatego najlepiej ustawić ją na jasnym, ale osłoniętym przed bezpośrednim słońcem stanowisku. Najlepiej zapewnić jej próchnicze, bogate w materię organiczną, przepuszczalne podłoże.

  Nie toleruje suszy, ale nie znosi też zalania, dlatego ziemia w jej doniczce powinna być stale lekko wilgotna, ale nigdy mokra (woda nie może też zalegać na podstawce). Należy również pilnować, aby w zagłębieniu miedzy liśćmi zawsze znajdowało się nieco wody. Roślina nie znosi też suchego powietrza, na które reaguje zasuszaniem końcówek lub całych liści.

  Guzmania przez cały rok potrzebuje też dość wysokiej temperatury (ok. 20-24°C). Warto również pamiętać, że nie lubi przeciągów i zmiany stanowiska. Guzmanie dość łatwo się rozmnaża przez oddzielanie od rośliny matecznej młodych przyrostów.

  Zastosowanie

  Guzmanie ze względu na swoje piękne kwiaty mogą być ozdobą każdego wnętrza, ale najlepiej będą się czuły w oknie kwiatowym lub oranżerii, gdzie panują bardziej odpowiednie dla nich warunki.

  Wybrane gatunki i odmiany

  Choć znanych jest ok. 200 gatunków guzmanii, w warunkach domowych może poradzić sobie zaledwie kilka z nich, w tym min.:

  • guzmania języczkowata (Guzmania lingulata) – najczęściej spotykana, o szerokich, błyszczących liściach i dużych kwiatostanach.
   Gatunek posiada też kilka odmian (np. 'Hope Red', 'Tala', 'Candy', 'Soledo') i form uprawnych (min.: G. minor i G. splendens)
  • guzmania jednokłosa (Guzmania monostachya) – o zielonych, błyszczących liściach, tworzących dużą rozetę oraz wielobarwnych, kłosowych kwiatostanach

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Hans Braxmeier, virginie-l/Pixabay, Floradania.dk, Flower Council Holland

  Autor
  Guzmania
  Guzmania
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Marta

  14-03-2023 06:06

  Dzień dobry. Mam Guzmanie języczkowatą. Co zrobić z kwiatostanem który umarł? Wyjąć wtedy całą roślinę, czy zostawić w doniczce a przesadzić tylko małe rozetki?

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl