Logo
Logo

Bromelie w domu – uprawa i pielęgnacja | Co zrobić, by pięknie kwitły?

Radosne, kolorowe, tropikalne i przykuwające wzrok niezwykłym wyglądem rośliny bromeliowate są jednymi z najbardziej egzotycznych gości w naszych domach. Bromelie (m.in. ananas, guzmania, frizea, echmea i oplątwa) wbrew pozorom są bardzo łatwe do uprawy. Dowiedz się, jak je pielęgnować.

Streszczenie artykułu
Bromelie to egzotyczne rośliny, które zdobią nasze domy swoim niezwykłym wyglądem. Są one częścią rodziny bromeliowatych, do której należy również ananas. W naturze bromelie rosną głównie w tropikalnych rejonach Ameryki, często jako epifity na drzewach. W uprawie domowej bromelie są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie stanowisko - jasne, ale nie narażone na bezpośrednie działanie słońca. Podlewanie powinno być umiarkowane, przy czym woda powinna być zawsze obecna w rozecie liści. Bromelie cenią sobie również regularne zraszanie. Nawożenie raz w miesiącu pomoże w zachowaniu ich zdrowia i piękna. Po kwitnieniu roślina kończy swój cykl życia, ale zwykle tworzy młode rośliny, które zakwitną po kilku latach. Warto również zwrócić uwagę na stan rośliny podczas zakupu, unikając tych z blaknącymi kwiatami lub zbyt mokrym podłożem.
Spis treści
Co o bromeliach warto wiedzieć? Najbardziej znane bromelie Na co zwrócić uwagę, kupując bromelie? Pielęgnacja bromelii

Bromeliowate (Bromeliaceae) nazywane czasem ananasowatymi, a potocznie bromeliami, to rodzina bardzo różnorodna i kolorowa. Choć nie od razu ich stożkowate rozety liści i jaskrawo wybarwione przylistki wzbudziły zainteresowanie miłośników kwiatów, bowiem skupiono się na konkretnej roślinie dającej pyszne owoce – ananasie jadalnym.

W naturze występuje ponad 1600 gatunków bromeliowatych: małych i pokaźnych rozmiarów, wyrastających z koncentrycznie ułożonych liści. Z tego lejka wyrasta łodyga, ozdobiona pięknie kolorowymi przylistkami, a wśród nich pojawiają się niezwykłej urody kwiaty.

Pochodzą głównie z tropikalnych rejonów Północnej i Południowej Ameryki, gdzie rosną w zróżnicowanych warunkach. W naturze większość z nich (poza ananasem) rośnie na drzewach jako epifity, nie czerpiąc z nich substancji odżywczych i wody.

Jak uprawiać bromelie w domu

Ananas (ananas) również należy do rodziny bromeliowatych – współcześnie wyhodowano ananas doniczkowy, który jest typową, ozdobną rośliną domową. Np. odmiana 'Pacifico' ma piękne i ciekawe, czerwone owoce.

Najbardziej znane bromelie

Guzmania i frizea

Najbardziej znane gatunki to guzmania (Guzmania) i frizea (Frizea), które często są ze sobą mylone. Kwiat pierwszej przypomina fontannę, kwiatostan frizei jest zaś nieco płaski. Liście obydwu są gładkie i zwykle zielone, ale są też odmiany o wielobarwnym ulistnieniu. Te dwa gatunki spotykamy w różnych rozmiarach i o różnym kolorze kwiatów. Istnieją także botaniczne odmiany frizei, sprzedawane z uwagi na dekoracyjne paski na liściach.

Echmea

Jednym z najstarszych i najbardziej znanych przedstawicieli bromeliowatych jest echmea (Echmea). Ma ząbkowane liście, ale ostatnio jest dostępna całkiem młoda odmiana 'Promera' – o gładkich brzegach i z pięknym, różowym kwiatostanem.

Oprócz klasycznych, różowych roślin w sprzedaży są te o kwiatach białych, czerwonych, pomarańczowych i dwubarwnych.

Oplątwa

Inny przedstawicielem bromeliowatych do uprawy w domu jest oplątwa (Tillandsia). Warto wyróżnić oplątwę modrą (Tillandsia cyanea), która posiada efektowny, różowy kłos, na którym pojawiają się intensywnie niebieskie kwiaty.

Jak uprawiać bromelie w domu Jak uprawiać bromelie w domu
Jak uprawiać bromelie w domu Jak uprawiać bromelie w domu

Na co zwrócić uwagę, kupując bromelie?

 • Nie kupuj rośliny, jeśli kwiat zaczyna tracić kolor – oznacza to, że przekwita.
 • Szkodniki i choroby raczej omijają rośliny bromeliowate.
 • Uszkodzenia liści lub rozety wynikają z niewłaściwych warunków transportu, przechowywania bądź wystawienia na niską temperaturę. Bromeliowate potrzebują minimum 12-15°C podczas transportu, jeśli więc na zewnątrz jest chłodniej, wstaw roślinę, zanim dotrze do domu, np. w pudełko.
 • Sprawdź, czy roślina “nie pływa” w wodzie. Bardzo mokre podłoże albo mokre od wewnątrz foliowe opakowanie może spowodować wystąpienie choroby grzybowej.

 

Pielęgnacja bromelii

 • Stanowisko
  Ustaw roślinę w widnym, ciepłym miejscu, ale nie w pełnym słońcu. W letnie miesiące można ją przenieść na zewnątrz, zapewniając jej cień przez część dnia, by nie została poparzona przez słońce.

 • Podlewanie
  Rozety liści mają włoski i wypustki, którymi roślina pobiera wodę i substancje odżywcze. Dlatego w rozecie powinna być woda; podłoże tylko lekko podlewamy. Wodę w rozecie należy regularnie wymieniać. Roślinę można zraszać podczas kwitnienia.

 • Nawożenie
  By długo i obficie kwitła, zasilaj ją nawozem raz w miesiącu.

 • Po kwitnieniu
  Bromeliowate są monokarpiczne – roślina kończy życie po kwitnieniu. Do tego czasu tworzą się malutkie rośliny, które zakwitną po kilku latach.

Tekst: na podstawie Flower Council Holland, zdjęcia: Flower Council Holland

 

Autor
Bromelie w domu – uprawa i pielęgnacja | Co zrobić, by pięknie kwitły?
Bromelie w domu – uprawa i pielęgnacja | Co zrobić, by pięknie kwitły?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl