Bromeliowate (łac. Bromeliaceae) nazywane czasem ananasowatymi, a potocznie bromeliami, to rodzina bardzo różnorodna i kolorowa. Nie od razu ich stożkowate rozety liści i jaskrawo wybarwione przylistki wzbudziły zainteresowanie miłośników kwiatów, ponieważ skupiono się na konkretnej użytkowej roślinie z tej grupy, która daje pyszne owoce przypominające skorupę żółwia. Mowa oczywiście o ananasie jadalnym, który niedługo po odkryciu (został sprowadzony do Europy pod koniec XV w. podczas drugiej wyprawy Krzysztofa Kolumba do Ameryki) zyskał rzeszę fanów. Jego popularność wynika również z łatwości transportu i długiego okresu przechowywania, co czyni go dostępnym przez cały rok.
W naturze występuje ponad 1600 gatunków bromeliowatych: małych i pokaźnych rozmiarów, wyrastających z koncentrycznie ułożonych liści. Z tego lejka wyrasta łodyga, ozdobiona pięknie kolorowymi przylistkami, a wśród nich pojawiają się niezwykłej urody kwiaty.
Pochodzą głównie z tropikalnych rejonów Północnej i Południowej Ameryki, gdzie rosną w zróżnicowanych warunkach. W naturze większość z nich (poza ananasem) rośnie na drzewach jako epifity, nie czerpiąc z nich substancji odżywczych i wody.
Decydując się na uprawę roślin bromeliowatych w mieszkaniu, warto mieć ich kilka gatunków o różnych kolorach liści i kwiatów. Zestawienie ich razem stworzy niezwykle efektowny, tropikalny akcent ozdobny w domu, na który zwróci uwagę każdy gość! |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Najbardziej znane bromelie uprawiane w domach
Roślin bromeliowatych jest niezwykle dużo i na razie tylko kilka z nich znalazło się na stałe w kanonie roślin doniczkowych, które łatwo kupić i uprawiać w naszych domach. Są to m.in.:
Guzmania i frizea
Najbardziej znane gatunki to guzmania (łac. Guzmania) i frizea (łac. Frizea), które często są ze sobą mylone. Kwiat pierwszej przypomina fontannę, kwiatostan frizei jest zaś nieco płaski. Liście obydwu są gładkie i zwykle zielone, ale są też odmiany o wielobarwnym ulistnieniu. Te dwa gatunki spotykamy w różnych rozmiarach i o różnym kolorze kwiatów. Istnieją także botaniczne odmiany frizei, sprzedawane z uwagi na dekoracyjne paski na liściach.
Echmea
Jednym z najstarszych i najbardziej znanych przedstawicieli bromeliowatych jest echmea (łac. Echmea). Ma ząbkowane liście, ale ostatnio jest dostępna całkiem młoda odmiana 'Promera' – o gładkich brzegach i z pięknym, różowym kwiatostanem. Oprócz klasycznych, różowych roślin w sprzedaży są te o kwiatach białych, czerwonych, pomarańczowych i dwubarwnych.
Oplątwa
Inny przedstawicielem bromeliowatych do uprawy w domu jest oplątwa (Tillandsia). Warto wyróżnić oplątwę modrą (łac. Tillandsia cyanea), która posiada efektowny, różowy kłos, na którym pojawiają się intensywnie niebieskie kwiaty.
Ananas
W ostatnich czasach wyhodowano małe i ładne odmiany ananasa jadalnego (łac. Ananas comosus) do uprawy w doniczkach w celach ozdobnych. Wśród nich najbardziej znane to 'Corona' i 'Pacifico' (ma ciekawe czerwone owoce).
Na co zwrócić uwagę, kupując bromelie? 4 zasady
- Nie kupuj rośliny, jeśli kwiat zaczyna tracić kolor – oznacza to, że przekwita.
- Szkodniki i choroby raczej omijają rośliny bromeliowate.
- Uszkodzenia liści lub rozety wynikają z niewłaściwych warunków transportu, przechowywania bądź wystawienia na niską temperaturę. Bromeliowate potrzebują minimum 12-15°C podczas transportu, jeśli więc na zewnątrz jest chłodniej, wstaw roślinę, zanim dotrze do domu, np. w pudełko.
- Sprawdź, czy roślina “nie pływa” w wodzie. Bardzo mokre podłoże albo mokre od wewnątrz foliowe opakowanie może spowodować wystąpienie choroby grzybowej.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Pielęgnacja bromelii
- Stanowisko
Ustaw roślinę w widnym, ciepłym miejscu, ale nie w pełnym słońcu. W letnie miesiące można ją przenieść na zewnątrz, zapewniając jej cień przez część dnia, by nie została poparzona przez słońce. - Podlewanie
Rozety liści mają włoski i wypustki, którymi roślina pobiera wodę i substancje odżywcze. Dlatego w rozecie powinna być woda; podłoże tylko lekko podlewamy. Wodę w rozecie należy regularnie wymieniać. Roślinę można zraszać podczas kwitnienia. - Nawożenie
By długo i obficie kwitła, zasilaj ją nawozem raz w miesiącu. - Po kwitnieniu
Bromeliowate są monokarpiczne – roślina kończy życie po kwitnieniu. Do tego czasu tworzą się malutkie rośliny, które zakwitną po kilku latach.
Tekst: na podstawie Flower Council Holland, zdjęcia tytułowe i w tekście: Thejoyofplants.co.uk.