Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
27
Do góry

Jak uprawiać bromelie w domu?

Radosne, kolorowe, tropikalne i przykuwające wzrok niezwykłym wyglądem rośliny bromeliowate są jednymi z najbardziej egzotycznych gości w naszych domach. Bromelie (m.in. ananas, guzmania, frizea, echmea i oplątwa) wbrew pozorom są bardzo łatwe do uprawy. Dowiedz się, jak je pielęgnować.

Bromeliowate (Bromeliaceae) zwane potocznie bromeliami to rodzina różnorodna i kolorowa. Początkowo ich stożkowate rozety liści i jaskrawo wybarwione przylistki nie budziły takiego zachwytu jak smak najlepiej znanego przedstawiciela rodziny bromeliowatych – ananasa jadalnego.

W naturze występuje ponad 1600 gatunków bromeliowatych: małych i pokaźnych rozmiarów, wyrastających z koncentrycznie ułożonych liści. Z tego lejka wyrasta łodyga, ozdobiona pięknie kolorowymi przylistkami, a wśród nich pojawiają się niezwykłej urody kwiaty. Pochodzą głównie z tropikalnych rejonów Północnej i Południowej Ameryki, gdzie rosną w zróżnicowanych warunkach. W naturze większość z nich (poza ananasem) rośnie na drzewach (jako epifity), nie czerpiąc z nich substancji odżywczych i wody.

bromelie fot. Flower Council Holland
   

Najbardziej znane gatunki to guzmania (Guzmania) i frizea (Frizea) – kwiat pierwszej przypomina fontannę, kwiatostan frizei jest zaś nieco płaski. Liście obydwu są gładkie i zwykle zielone, ale są też odmiany o wielobarwnym ulistnieniu. Te dwa gatunki spotykamy w różnych rozmiarach i o różnym kolorze kwiatów. Są także botaniczne odmiany frizei, sprzedawane z uwagi na dekoracyjne paski na liściach.

Ananas (ananas) również należy do rodziny bromeliowatych – ten sprzedawany jako roślina domowa to ananas doniczkowy. Przyciąga wzrok ozdobnym owocem wybijającym się z rozety liści; ten u odmiany ‘Pacifico’ ma ładny, czerwony owoc.


Jednym z najstarszych i najbardziej znanych przedstawicieli bromeliowatych jest echmea (Echmea). Ma ząbkowane liście, ale ostatnio jest dostępna odmiana o gładkich brzegach i z pięknym, różowym kwiatostanem: echmea ‘Primera’. Oprócz klasycznych, różowych roślin w sprzedaży są te o kwiatach białych, czerwonych, pomarańczowych i dwubarwnych.

Inny przedstawicielem bromeliowatych do uprawy w domu jest oplątwa modra (Tillandsia cyanea) z różowym kłosem, na którym pojawiają się intensywnie niebieskie kwiaty.

bromelie fot. Flower Council Holland bromelie fot. Flower Council Holland

Na co zwrócić uwagę, kupując bromelie?

 • Nie kupuj rośliny, jeśli kwiat zaczyna tracić kolor – oznacza to, że przekwita.
 • Szkodniki i choroby raczej omijają rośliny bromeliowate.
 • Uszkodzenia liści lub rozety wynikają z niewłaściwych warunków transportu, przechowywania bądź wystawienia na niską temperaturę. Bromeliowate potrzebują minimum 12–15° C podczas transportu, jeśli więc na zewnątrz jest chłodniej, wstaw roślinę, zanim dotrze do domu, np. w pudełko.
 • Sprawdź, czy roślina “nie pływa” w wodzie. Bardzo mokre podłoże albo mokre od wewnątrz foliowe opakowanie może spowodować wystąpienie choroby grzybowej.
bromelie fot. Flower Council Holland bromelie fot. Flower Council Holland

Uprawa i pielęgnacja

 • Stanowisko
  Ustaw roślinę w widnym, ciepłym miejscu, ale nie w pełnym słońcu. W letnie miesiące można ją przenieść na zewnątrz, zapewniając jej cień przez część dnia, by nie została poparzona przez słońce.
 • Podlewanie
  Rozety liści mają włoski i wypustki, którymi roślina pobiera wodę i substancje odżywcze. Dlatego w rozecie powinna być woda; podłoże tylko lekko podlewamy. Wodę w rozecie należy regularnie wymieniać. Roślinę można zraszać podczas kwitnienia.
 • Nawożenie
  By długo i obficie kwitła, zasilaj ją nawozem raz w miesiącu.
 • Po kwitnieniu
  Bromeliowate są monokarpiczne – roślina kończy życie po kwitnieniu. Do tego czasu tworzą się malutkie rośliny, które zakwitną po kilku latach.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland


Komentarze

To Cię zainteresuje
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Twoja strona ogrodu