Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
29
Do góry

Jak pielęgnować bromelie w domu?

Radosne, kolorowe, tropikalne i przykuwające wzrok niezwykłym wyglądem rośliny bromeliowate są jednymi z najbardziej egzotycznych gości w naszych domach. Bromelie (m.in. ananas, guzmania, frizea, echmea i oplątwa) wbrew pozorom są bardzo łatwe do uprawy. Dowiedz się, jak je pielęgnować.

Bromeliowate (Bromeliaceae) nazywane czasem ananasowatymi, a potocznie bromeliami, to rodzina bardzo różnorodna i kolorowa. Choć nie od razu ich stożkowate rozety liści i jaskrawo wybarwione przylistki wzbudziły zainteresowanie miłośników kwiatów, bowiem skupiono się na konkretnej roślinie dającej pyszne owoce – ananasie jadalnym.

W naturze występuje ponad 1600 gatunków bromeliowatych: małych i pokaźnych rozmiarów, wyrastających z koncentrycznie ułożonych liści. Z tego lejka wyrasta łodyga, ozdobiona pięknie kolorowymi przylistkami, a wśród nich pojawiają się niezwykłej urody kwiaty.

Pochodzą głównie z tropikalnych rejonów Północnej i Południowej Ameryki, gdzie rosną w zróżnicowanych warunkach. W naturze większość z nich (poza ananasem) rośnie na drzewach jako epifity, nie czerpiąc z nich substancji odżywczych i wody.

Jak uprawiać bromelie w domu

Ananas (ananas) również należy do rodziny bromeliowatych – współcześnie wyhodowano ananas doniczkowy, który jest typową, ozdobną rośliną domową. Np. odmiana 'Pacifico' ma piękne i ciekawe, czerwone owoce.

Najbardziej znane bromelie

Guzmania i frizea

Najbardziej znane gatunki to guzmania (Guzmania) i frizea (Frizea), które często są ze sobą mylone. Kwiat pierwszej przypomina fontannę, kwiatostan frizei jest zaś nieco płaski. Liście obydwu są gładkie i zwykle zielone, ale są też odmiany o wielobarwnym ulistnieniu. Te dwa gatunki spotykamy w różnych rozmiarach i o różnym kolorze kwiatów. Istnieją także botaniczne odmiany frizei, sprzedawane z uwagi na dekoracyjne paski na liściach.

Echmea

Jednym z najstarszych i najbardziej znanych przedstawicieli bromeliowatych jest echmea (Echmea). Ma ząbkowane liście, ale ostatnio jest dostępna całkiem młoda odmiana 'Promera' – o gładkich brzegach i z pięknym, różowym kwiatostanem.

Oprócz klasycznych, różowych roślin w sprzedaży są te o kwiatach białych, czerwonych, pomarańczowych i dwubarwnych.

Oplątwa

Inny przedstawicielem bromeliowatych do uprawy w domu jest oplątwa modra (Tillandsia cyanea) z różowym kłosem, na którym pojawiają się intensywnie niebieskie kwiaty.

Jak uprawiać bromelie w domu Jak uprawiać bromelie w domu
Jak uprawiać bromelie w domu Jak uprawiać bromelie w domu

Na co zwrócić uwagę, kupując bromelie?

 • Nie kupuj rośliny, jeśli kwiat zaczyna tracić kolor – oznacza to, że przekwita.
 • Szkodniki i choroby raczej omijają rośliny bromeliowate.
 • Uszkodzenia liści lub rozety wynikają z niewłaściwych warunków transportu, przechowywania bądź wystawienia na niską temperaturę. Bromeliowate potrzebują minimum 12-15°C podczas transportu, jeśli więc na zewnątrz jest chłodniej, wstaw roślinę, zanim dotrze do domu, np. w pudełko.
 • Sprawdź, czy roślina “nie pływa” w wodzie. Bardzo mokre podłoże albo mokre od wewnątrz foliowe opakowanie może spowodować wystąpienie choroby grzybowej.

Pielęgnacja bromelii

 • Stanowisko
  Ustaw roślinę w widnym, ciepłym miejscu, ale nie w pełnym słońcu. W letnie miesiące można ją przenieść na zewnątrz, zapewniając jej cień przez część dnia, by nie została poparzona przez słońce.
 • Podlewanie
  Rozety liści mają włoski i wypustki, którymi roślina pobiera wodę i substancje odżywcze. Dlatego w rozecie powinna być woda; podłoże tylko lekko podlewamy. Wodę w rozecie należy regularnie wymieniać. Roślinę można zraszać podczas kwitnienia.
 • Nawożenie
  By długo i obficie kwitła, zasilaj ją nawozem raz w miesiącu.
 • Po kwitnieniu
  Bromeliowate są monokarpiczne – roślina kończy życie po kwitnieniu. Do tego czasu tworzą się malutkie rośliny, które zakwitną po kilku latach.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Pomysły na ogród
Temat miesiąca
Pomysły na ogród
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Twoja strona ogrodu