Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) należy do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). W środowisku naturalnym występuje w Brazylii.

Echmea wstęgowata jest epifitem (tak samo jak storczyki) i w naturze rośnie na konarach drzew przytwierdzając się do nich korzeniami. W uprawie doniczkowej dorasta do 40-50 cm.

Roślina tworzy rozety ozdobnych, długich, grubych, ciemnozielonych liści pokrytych srebrnym nalotem, który często układa się w nierówne, poprzeczne pręgi. Echmea zakwita tylko raz – później zamiera. Gwiazdkowate kwiaty zebrane w imponujący, różowy kwiatostan najczęściej mają barwę różową bądź fioletową.

Echmea jest krótkowieczną byliną – żyje zwykle kilka sezonów, po kwitnieniu stopniowo zamiera. Trzeba ją wtedy zastąpić nowym egzemplarzem, np. z odrostów korzeniowych.

Wymagania i uprawa

Roślina na stanowiskach dzikich jest zasłonięta przez gęste poszycie drzew. Dociera do niej tylko światło rozproszone. We wnętrzu mieszkalnym warto stworzyć jej podobne warunki – bez bezpośredniego nasłonecznienia (choć echmei rzadko ono szkodzi). Może rosnąć w miejscach oddalonych od okna, a nawet sprawdzi się w półcieniu. Przez cały rok wymaga wysokiej temperatury – w sezonie wegetacyjnym 22-26 ºC, zimą minimum 16 ºC.

Echmeę sadzi się w przepuszczalnym podłożu. Można ją nawet uprawiać bez ziemi, na korze z dodatkiem mchu (jak oplątwy), jednak wtedy trzeba zadbać o częste nawadnianie.

Podobnie jak inne bromeliowate podlewa się ją, wlewając wodę bezpośrednio do rozety liściowej.

Jeśli echmea została posadzona w żyznym podłożu, przez pierwsze miesiące nie wymaga dokarmiania. Później można jej sporadycznie – kilka razy w roku – podać mocno rozcieńczone dawki nawozu, np. dla sukulentów. Dobrze reaguje na częste zraszanie.

Zastosowanie

Echmea ze względu na niewielkie wymagania sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Najczęściej uprawia się ją tradycyjnie, w doniczce. Nadaje się także do tworzenia ogrodów wertykalnych. Niekiedy jest sadzona w terrarium. Jako że jest nieduża, sprawdzi się też w pokoju dziecięcym, sypialni lub łazience.

Ciekawostki

Kwitnienie echmei wstęgowatej można przyspieszyć, układając przy roślinie ogryzki z jabłek. Uwalniający się z nich etylen pobudzi roślinę do wykształcenia kwiatu!


Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Allgau / GFDL / Link, Pixabay