Echmea wstęgowata Aechmea fasciata

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
62
Dekoracyjność: kwiatostany, rozety liściowe
Gleba: lekka
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Pokrój: kępy
Wysokość: 40-50 cm
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) należy do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). W środowisku naturalnym występuje w Brazylii.

Echmea wstęgowata jest epifitem (tak samo jak storczyki) i w naturze rośnie na konarach drzew przytwierdzając się do nich korzeniami. W uprawie doniczkowej dorasta do 40-50 cm.

Roślina tworzy rozety ozdobnych, długich, grubych, ciemnozielonych liści pokrytych srebrnym nalotem, który często układa się w nierówne, poprzeczne pręgi. Echmea zakwita tylko raz – później zamiera. Gwiazdkowate kwiaty zebrane w imponujący, różowy kwiatostan najczęściej mają barwę różową bądź fioletową.

Echmea jest krótkowieczną byliną – żyje zwykle kilka sezonów, po kwitnieniu stopniowo zamiera. Trzeba ją wtedy zastąpić nowym egzemplarzem, np. z odrostów korzeniowych.

Wymagania i uprawa

Roślina na stanowiskach dzikich jest zasłonięta przez gęste poszycie drzew. Dociera do niej tylko światło rozproszone. We wnętrzu mieszkalnym warto stworzyć jej podobne warunki – bez bezpośredniego nasłonecznienia (choć echmei rzadko ono szkodzi). Może rosnąć w miejscach oddalonych od okna, a nawet sprawdzi się w półcieniu. Przez cały rok wymaga wysokiej temperatury – w sezonie wegetacyjnym 22-26 ºC, zimą minimum 16 ºC.

Echmeę sadzi się w przepuszczalnym podłożu. Można ją nawet uprawiać bez ziemi, na korze z dodatkiem mchu (jak oplątwy), jednak wtedy trzeba zadbać o częste nawadnianie.

Podobnie jak inne bromeliowate podlewa się ją, wlewając wodę bezpośrednio do rozety liściowej.

Jeśli echmea została posadzona w żyznym podłożu, przez pierwsze miesiące nie wymaga dokarmiania. Później można jej sporadycznie – kilka razy w roku – podać mocno rozcieńczone dawki nawozu, np. dla sukulentów. Dobrze reaguje na częste zraszanie.

Zastosowanie

Echmea ze względu na niewielkie wymagania sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Najczęściej uprawia się ją tradycyjnie, w doniczce. Nadaje się także do tworzenia ogrodów wertykalnych. Niekiedy jest sadzona w terrarium. Jako że jest nieduża, sprawdzi się też w pokoju dziecięcym, sypialni lub łazience.

Ciekawostki

Kwitnienie echmei wstęgowatej można przyspieszyć, układając przy roślinie ogryzki z jabłek. Uwalniający się z nich etylen pobudzi roślinę do wykształcenia kwiatu!


Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Allgau / GFDL / Link, Pixabay

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści