Logo
Logo

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata)

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiatostany, rozety liściowe
 • Gleba: lekka
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: kępy
 • Wysokość: 40-50 cm
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza
 • Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) należy do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). W środowisku naturalnym występuje w Brazylii.

  Echmea wstęgowata jest epifitem (tak samo jak storczyki) i w naturze rośnie na konarach drzew przytwierdzając się do nich korzeniami. W uprawie doniczkowej dorasta do 40-50 cm.

  Roślina tworzy rozety ozdobnych, długich, grubych, ciemnozielonych liści pokrytych srebrnym nalotem, który często układa się w nierówne, poprzeczne pręgi. Echmea zakwita tylko raz – później zamiera. Gwiazdkowate kwiaty zebrane w imponujący, różowy kwiatostan najczęściej mają barwę różową bądź fioletową.

  Echmea jest krótkowieczną byliną – żyje zwykle kilka sezonów, po kwitnieniu stopniowo zamiera. Trzeba ją wtedy zastąpić nowym egzemplarzem, np. z odrostów korzeniowych.

  Wymagania i uprawa

  Roślina na stanowiskach dzikich jest zasłonięta przez gęste poszycie drzew. Dociera do niej tylko światło rozproszone. We wnętrzu mieszkalnym warto stworzyć jej podobne warunki – bez bezpośredniego nasłonecznienia (choć echmei rzadko ono szkodzi). Może rosnąć w miejscach oddalonych od okna, a nawet sprawdzi się w półcieniu. Przez cały rok wymaga wysokiej temperatury – w sezonie wegetacyjnym 22-26 ºC, zimą minimum 16 ºC.

  Echmeę sadzi się w przepuszczalnym podłożu. Można ją nawet uprawiać bez ziemi, na korze z dodatkiem mchu (jak oplątwy), jednak wtedy trzeba zadbać o częste nawadnianie.

  Podobnie jak inne bromeliowate podlewa się ją, wlewając wodę bezpośrednio do rozety liściowej.

  Jeśli echmea została posadzona w żyznym podłożu, przez pierwsze miesiące nie wymaga dokarmiania. Później można jej sporadycznie – kilka razy w roku – podać mocno rozcieńczone dawki nawozu, np. dla sukulentów. Dobrze reaguje na częste zraszanie.

  Zastosowanie

  Echmea ze względu na niewielkie wymagania sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Najczęściej uprawia się ją tradycyjnie, w doniczce. Nadaje się także do tworzenia ogrodów wertykalnych. Niekiedy jest sadzona w terrarium. Jako że jest nieduża, sprawdzi się też w pokoju dziecięcym, sypialni lub łazience.

  Ciekawostki

  Kwitnienie echmei wstęgowatej można przyspieszyć, układając przy roślinie ogryzki z jabłek. Uwalniający się z nich etylen pobudzi roślinę do wykształcenia kwiatu!


  Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Allgau / GFDL / Link, Pixabay

   
  Powiązane tematy

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl