Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) należy do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). W środowisku naturalnym występuje w Brazylii. Porasta drzewa, utrzymując się na ich konarach z pomocą korzeni. W uprawie doniczkowej dorasta do 40-50 cm.

Tworzy rozety długich, grubych, ciemnozielonych liści pokrytych srebrnym nalotem. Zakwita tylko raz – później zamiera. Gwiazdkowate kwiaty najczęściej mają różową bądź fioletową barwę.

Wymagania i uprawa

Roślina na stanowiskach dzikich jest zasłonięta przez gęste poszycie drzew. Dociera do niej tylko światło rozproszone. We wnętrzu mieszkalnym warto stworzyć jej podobne warunki – bez bezpośredniego nasłonecznienia (choć echmei rzadko ono szkodzi). Może rosnąć w miejscach oddalonych od okna, a nawet w sprawdzi się w półcieniu, np. w łazience z oknem. Przez cały rok wymaga wysokiej temperatury: w sezonie wegetacyjnym 22-26ºC, zimą minimum 16ºC.

Echmeę sadzi się w przepuszczalnym podłożu. Można ją nawet uprawiać bez ziemi, na korze z dodatkiem mchu, jednak wtedy trzeba zadbać o częste nawadnianie. Podobnie jak inne bromeliowate podlewa się ją, wlewając wodę bezpośrednio do rozety liściowej. Jeśli echmea została posadzona w żyznym podłożu, przez pierwsze miesiące nie wymaga dokarmiania. Później można jej sporadycznie – kilka razy w roku – podać mocno rozcieńczone dawki nawozu, np. dla sukulentów. Dobrze reaguje na częste zraszanie.

Echmea jest krótkowieczną byliną – żyje zwykle kilka sezonów, po kwitnieniu stopniowo zamiera. Trzeba ją wtedy zastąpić nowym egzemplarzem, np. z odrostów korzeniowych.

Kwitnienie można przyspieszyć, układając przy roślinie ogryzki z jabłek. Uwalniający się z nich etylen pobudzi roślinę do wykształcenia kwiatu.

Zastosowanie

Echmea ze względu na niewielkie wymagania sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Najczęściej uprawia się ją tradycyjnie, w doniczce. Nadaje się także do tworzenia ogrodów wertykalnych. Niekiedy jest sadzona w terrarium. Jako że jest nieduża, sprawdzi się też w pokoju dziecięcym, sypialni lub łazience.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Allgau / GFDL / Link, Pixabay