Niekropień właściwy (Adiantum capillus-veneris) do rodziny orliczkowatych (Pteridaceae). Paproć w środowisku naturalnym występuje w Europie, obu Amerykach i Afryce. W Polsce uprawia się ją głównie jako roślinę doniczkową.

Adiantum w dobrych warunkach może dorastać do 60cm wysokości. Tworzy luźne kępy pierzastych liści złożonych z drobnych, ząbkowanych na brzegach listków.

Wymagania i uprawa

Roślina ma dość duże wymagania i nie poleca się jej uprawiać osobom początkującym. Lubi miejsca lekko zacienione o dużej wilgotności powietrza. Nie znosi przestawiania. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne.

Nie można dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej – to prowadzi do szybkiego zamierania paproci. Zwykle podlewa się ją 2-3 razy w tygodniu (zależnie od stanowiska). Od wiosny do końca lata warto stosować specjalistyczne nawozy. Przesadzanie wykonuje się co kilka lat – najlepiej wiosną. Niekropień warto regularnie zraszać.

Niekropień źle reaguje na zanieczyszczenia powietrza – np.: z kuchenki gazowej lub papierosów.

Zastosowanie

Paproć uprawiana jest jako roślina doniczkowa. To dobra dekoracja słabiej oświetlonych pomieszczeń. Można uprawiać ją na parapecie (wystawy południowej) lub w pobliżu okna. Latem nadaje się do dekoracji balkonów, tarasów i drzwi wejściowych – o ile te miejsca są zacienione.

Zdjęcie: Marija Gajic/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons