Logo
Logo

Jak zrobić domowy nawóz do paproci? 3 łatwe przepisy

Paprocie należą do najpopularniejszych, pozytywnie wpływających na otoczenie człowieka roślin doniczkowych. Aby jednak zdrowo i bujnie rosły, potrzebują właściwej pielęgnacji, w tym głównie nawadniania i nawożenia. Czy można samodzielnie przygotować odżywkę do paproci?

Spis treści
Zasilanie paproci herbatą i fusami po kawie Nawóz z bananów do paproci Węgiel drzewny do nawożenia paproci Jak stosować nawozy do paproci?

3 pomysły na domowe i naturalne nawozy do paproci

Paprocie są roślinami dość delikatnymi i wrażliwymi na działanie sztucznych, chemicznych nawozów, czy też środków ochrony roślin. W związku z tym bardzo łatwo o przenawożenie, co może negatywnie wpłynąć na kondycje i wygląd roślin. Z tego względu, gdy zajdzie potrzeba zastosowania środków ochrony roślin (np. pojawi się szkodnik lub choroba) albo zasilenia paproci, najbezpieczniej jest w pierwszej kolejności sięgnąć po nawozy naturalne.

Tego typu nawozy także można znaleźć w sprzedaży, ale bezpieczne i wspomagające paprocie odżywki możemy bardzo łatwo sporządzić też samodzielnie, przy użyciu dostępnych w każdej kuchni artykułów lub bioodpadów.

1. Zasilanie paproci herbatą i fusami po kawie

Bezpieczną i pozytywnie działającą na paprocie odżywką jest po prostu herbata lub zaparzone jej liście albo zużyte torebki po herbacie ekspresowej. Wystarczy po prostu zaparzyć niezbyt mocna herbatę (bez dodatku cukru) poczekać do ostygnięcia i od czasu do czasu podlewać nią rośliny. Podobnie można wykorzystać torebki po herbacie, które będą wzmacniać i nawozić roślinę, a jednocześnie mogą wchłaniać nadmiar wody z gleby. W tym przypadku, najkorzystniej jest jednak ułożyć zużyte torebki na spodzie doniczek przy przesadzaniu roślin. 
Dowiedz się więcej

Do nawożenia gleby w doniczce (np. w czasie przesadzania roślin) można użyć też zaparzonych, wykorzystanych liści herbaty albo fusów po kawie. Wymieszane z glebą (przynajmniej z jej wierzchnią warstwą) dobrze ją odżywiają i spulchniają, bez ryzyka przenawożenia rośliny.
Dowiedz się więcej

2. Nawóz z bananów do paproci

Bardzo dobrze na wzrost i wybarwienie paproci działa także odżywka przygotowana ze skórki banana, która dostarcza glebie dużo potasu i innych łatwo przyswajalnych składników odżywczych. Można wykorzystać ją jako nawóz na kilka sposobów. Można po prostu pokroić skórkę na mniejsze kawałki i ułożyć na dnie doniczek i dopiero napełnić je podłożem (rozkładając się będą powoli odżywiać zasilać glebę). Bananową odżywkę możemy także przyrządzić poprzez umieszczenie rozdrobnionych skórek w większym naczyniu i zalanie ich wodą. Następnie odstawiamy przygotowany preparat na co najmniej kilka dni, tak aby zaszła fermentacja. Po tym czasie, uzyskamy roztwór, którym możemy bezpośrednio podlewać rośliny lub rozcieńczać go w wodzie.
Dowiedz się więcej

Podobnie, w łatwy sposób można zasilać paprocie i inne kwiaty doniczkowe przy pomocy preparatów przygotowanych przez rozcieńczanie w wodzie mleka oraz drożdży spożywczych – zwierają wiele potrzebnych składników odżywczych (np. wapń).

3. Węgiel drzewny do nawożenia paproci

W przypadku roślin doniczkowych, w tym paproci dobrym sposobem naturalnego zasilania gleby jest wymieszanie jej z drobnymi kawałkami węgla drzewnego. Zawiera on bardzo wiele składników odżywczych, bezpiecznych dla roślin. Jeśli mamy więc do dyspozycji węgiel drzewny, wystarczy pokruszyć go na małe kawałki i zmieszać z podłożem w czasie przesadzania lub sadzenia paproci.
Dowiedz się więcej

Nawóz do paproci
Nawóz do paproci
Płynny koncentrat nawozowy zawierający składniki pokarmowe rozpuszczalne w wodzie odpowiednie dla paproci. Jego forma umożliwia szybką przyswajalność składników pokarmowych czyniąc go bardzo efektywnym. Zapewnia prawidłowy wzrost oraz wybarwienie liści. Nawóz zawiera makro i mikroskładniki pokarmowe.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak stosować nawozy do paproci?

Najbardziej intensywnie paprocie rozwijają się wiosną i latem (od marca do lipca), dlatego warto w tym czasie zasilać je nawet co tydzień. W drugiej części lata i wczesną jesienią wystarczy nawozić je raz na 2-3 tygodnie, natomiast w okresie jesienno-zimowym (spoczynku zimowego) lepiej wstrzymać nawożenie zupełnie.

Warto podlewać paprocie miękką (lub odstaną) wodą, a ponadto stosować od czasu do czasu wodę mineralną, pełną mikroelementów. Dodatkowo, bogata w łatwo przyswajalne składniki pokarmowe jest woda po ugotowaniu jajek lub warzyw – po ostudzeniu można stosować ją jako odżywkę do wielu roślin doniczkowych.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: kolaż – NewAfrica / Depositphotos oraz 652234 / Pixabay

Autor
Jak zrobić domowy nawóz do paproci? 3 łatwe przepisy
Jak zrobić domowy nawóz do paproci? 3 łatwe przepisy
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl