Logo
Logo

Nawożenie roślin mlekiem: jak i czy warto to robić?

Pytanie czytelnika: Słyszałam informację, że rośliny domowe można nawozić mlekiem. Czy warto to robić? Wydaje mi się, że takie bezpośrednie podlewanie roślin mlekiem może być szkodliwe... A jeśli nie, to jakie rośliny można nawozić mlekiem?

Spis treści
Czy rośliny można nawozić mlekiem? Jak nawozić mlekiem, by nie zaszkodzić? Zasady! Rośliny, które możemy nawozić mlekiem

Czy rośliny można nawozić mlekiem?

Tak, rośliny można nawozić (podlewać) mlekiem, a dokładniej – bardzo słabym roztworem wodnym mleka. To doskonały domowy sposób na naturalne i tanie nawożenie.

Mleko zawiera duże ilości wapnia i posiada też wiele innych cennych składników odżywczych co sprawiło, że ogrodnicy zainteresowali się nim jako nawozem. Okazuje się, że rozważne stosowanie tej naturalnej odżywki pełnej minerałów i witamin jest doskonałym sposobem na naturalne dokarmienie roślin (ale nie wszystkich – patrz ostatni akapit).

 
 
Źródło: Przepis na Ogród / YouTube


Zasady nawożenia mlekiem | Jak to robić, by nie zaszkodzić?

Używając mleka do nawożenia roślin należy pamiętać o kilku ważnych zasadach!

Podlewaj rośliny tylko rozcieńczonym mlekiem

Dlaczego nie podlewać roślin nierozcieńczonym mlekiem? Mleko to gęsta ciecz, która ma również sporą ilość tłuszczu (głównie nasycone kwasy tłuszczowe) w związku z tym może mieć ono szkodliwy wpływ na prawidłową cyrkulację wody i powietrza w podłożu. Dodatkowo mleko łatwo i szybko ulega popsuciu, czyli fermentacji, która zachodzi przy udziale bakterii beztlenowych – ich duża ilość również może negatywnie wpływać na system korzeniowy roślin.

Stężenie roztworu wodnego mleka do podlewania roślin powinno mieć ok. 5-10% (50-100 ml na 1 litr wody).

Po wypiciu mleka, nalej wody do butelki lub kartonu. Takim wodnym roztworem możesz podlewać rośliny. Nie zasilaj roślin nierozcieńczonym mlekiem ani nie rób tego zbyt często, bo im zaszkodzisz!

 
 

Nie zasilaj mlekiem zbyt często

Mleko jako nawóz dla roślin powinno się stosować nie częściej niż co 2-3 tygodnie, a najbezpieczniej raz w miesiącu. Zbyt częste stosowanie mleka może spowodować, że w podłożu zaczną się rozwijać grzyby i bakterie.

Nie nawóź mlekiem w czasie upałów

Nawożenie mlekiem, gdy w pomieszczeniu panują wysokie temperatury może sprawić, że mleko (nawet jego niewielkie ilości) zamiast rozłożyć się i utlenić, szybko skwaśnieje oraz będzie wydzielać nieprzyjemny zapach. Proces kwaśnienia mleka (w trakcie którego pH mleka staje się bardziej kwaśne) zachodzi przy udziale baterii, które przekształcają cukier laktozowy w kwas mlekowy. Takie mleko nie nadaje się do nawożenia!

 
 

Rośliny, które możemy nawozić mlekiem

Mleko ze względu na dużą ilość wapnia, może nie być odpowiednim nawozem dla niektórych roślin – powinno się nim podlewać tylko te rośliny, które tolerują wapniowe nawozy. Do nawożenia mlekiem nadają się rośliny domowe takie jak: aloesy, dzwonki, palmy doniczkowe, paprocie, sansewierie czy fikusy (figowce). Mleko nie nadaje się do zasilania roślin kwasolubnych.

Zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska

Autor
Nawożenie roślin mlekiem: jak i czy warto to robić?
Nawożenie roślin mlekiem: jak i czy warto to robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Tośka

06-07-2022 11:29

Tak - raz lub dwa razy w sezonie podlewam moje rośliny domowe bardzo mocno rozcieńczonym mlekiem i zauważyłam poprawę kondycji moich naprawdę starych egzemplarzy paproci złocistych. Polecam!

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_nawozenie_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI