Gatunki i odmiany
Dzwony, dzwonki i dzwoneczki
Dzwonki przyciągają nasz wzrok setkami drobnych kwiatów. Łacińska nazwa rodzajowa Campanula znaczy dosłownie dzwonek. Ten charakterystyczny kształt sprawia, że w każdym kraju kwiaty te nazywają się po prostu dzwonkami – np. ang Bellflower, niem. Glockenblume.
Większość z prawie 300 gatunków dzikorosnących dzwonków pochodzi z górskich rejonów Europu i terenów basenu Morza Śródziemnego ale kilkanaście z nich można spotkać także w Polsce. W Tatrach dziko rośnie dzwonek alpejski, a na łąkach całego kraju często spotykamy malutki dzwonek okrągłolistny nazywany polnym oraz wysoki dzwonek szerokolistny.
Poza nimi wiele gatunków dzwonków uprawia się w ogrodach. Wysokie idealnie nadają się na rabaty, łąki kwietnie i do ogrodów naturalistycznych, niskie są nieodzownym elementem ogrodów skalnych lub murków.
Jest też wiele niskich gatunków idealnych do uprawy w doniczkach, zarówno w domu jak i na zewnątrz. Na balkony i tarasy najlepiej nadają się dzwonek karpacki (C. carpatica), dzwonek drobny (C. cochlearifolia) oraz dalmatyński (C. portenschlagiana).
Fot. Chrissi Nerantzi/Freeimages |
Dzwonek w doniczce?
Uprawa domowych dzwonków
Domowe dzwonki uwielbiane były już przez nasze babcie, ale przez lata zostały nieco zapomniane. Na szczęście znowu są modne! Obecnie przeżywają swoją drugą młodość. Już od wczesnej wiosny można je kupić w każdej kwiaciarni, sklepie typu Dom i Ogród, a nawet w supermarkecie. Naprawdę trudno się oprzeć urodzie setek delikatnych dzwonków, zwłaszcza gdy stoją obok siebie po kilkadziesiąt sztuk.
Dzwonek równolistny (Campanula isophylla)
Ze wszystkich doniczkowych dzwonków najbardziej popularny i najlepiej przystosowany do uprawy w domu jest dzwonek równolistny (Campanula isophylla). Pochodzi z północnych Włoch (z Alp Liguryjskich) i dlatego często nazywany jest włoskim dzwonkiem lub włoskimi dzwoneczkami.
Fot. Flower Council Holland |
Ma lekko zwisające pędy, na których tworzy tak wiele kwiatów, że niemal nie widać spod nich liści (niektóre odmiany mają kwiaty średnicy do 3 cm). Chociaż jego naturalna pora kwitnienia przypada na okres od lipca do września, to dzięki specjalnej sterowanej uprawie szklarniowej można go kupić praktycznie w dowolnym terminie, choć najbardziej popularny jest wczesną wiosną.
Niebieskie, fioletowe, białe i różowe kwiatki dzwonków mogą wydawać się nieco chłodne jednak ich pastelowa kolorystyka idealnie nadaje się do stworzenia romantycznej atmosfery. Pasują niemal do każdego stylu i wystroju. Doskonale odnajdują się w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach oraz tych o charakterze rustykalnym, rozświetlając je i wprowadzając radość i energię. To wręcz idealne rośliny dla osób ceniących harmonię, spokój i elegancję. Największym powodzeniem cieszą się te o kwiatach niebieskich (odmiana 'Mayii' i 'Stella Blue') oraz białych ('Alba' i 'Stella White').
Wymagania
Co dzwonki lubią najbardziej?
Dzwonek równolistny jest bardzo łatwy w uprawie i nie wymaga od nas szczególnej pielęgnacji. Jednak aby kwitł długo i obficie musimy znaleźć dla niego chłodne miejsce i odpowiednio o niego dbać.
Temperatura
Roślin nie należy ustawiać w przeciągu gdyż mogą wtedy zrzucić kwiaty, a nowe nie rozwiną się z pąków. Temperatura nie powinna przekraczać 15 ºC. Jeśli będzie wyższa roślina szybko przekwitnie.
Światło
Nie ustawiajmy ich w pełnym słońcu, gdyż wolą światło rozproszone, a nawet lekki półcień. W ostrym popołudniowym słońcu ich delikatne liście mogą ulec poparzeniu. Latem dobrze się czują na lekko zacienionym balkonie lub tarasie.
Pielęgnacja
Podlewamy je umiarkowanie, nie dopuszczając do przesychania ziemi. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne ale nie mokre. Od kwietnia do sierpnia zasilajmy je płynnym nawozem do roślin kwitnących.
Fot. Flower Council Holland |
Większość dzwonków można uprawiać na zewnątrz, a nawet wkopać na stałe do ziemi w ogrodzie, jednak dzwonek równolistny jest wrażliwy na mróz i powinien spędzić zimę w jasnym pomieszczeniu w temperaturze powyżej 8-10 ºC przy ograniczonym podlewaniu.
Dzwonki z powodzeniem możemy uprawiać przez 2-3 lata, jednak z czasem pędy drewnieją, roślina traci swój zwarty pokrój i znacznie słabiej kwitnie – wtedy warto wymienić ją na nową lub rozmnożyć latem przez sadzonki z pędów wierzchołkowych.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland
Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl |