Dzwonek skupiony (Campanula glomerata) nazywany też główkowatym to bylina należąca do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). W naturze można ją spotkać na terenie Azji i Europy, w tym również w Polsce, gdzie uznawana jest za gatunek rodzimy.

Roślina tworzy nad ziemią rozetę zielonych, szerokich, ogonkowych, sercowatych u nasady liści, spomiędzy których wyrasta wzniesiony, sztywny, gruby, czterokanciasty, szorstko owłosiony, czerwono nabiegły pęd (wys. ok. 30-40/60 cm), pokryty nielicznymi, siedzącymi, niedużymi, lancetowatymi liśćmi.

Dzwonek skupiony kwitnie latem (od przełomu czerwca i lipca do września) na szczycie pędu rozwijają się dzwonkowate, jasnofioletowe kwiaty, zebrane w główkowaty kwiatostan. Niewielkie kępki kwiatów tworzą się też w kątach liści na pędzie. U odmian ozdobnych kwiaty są większe i mają ciekawsze kolory (biały, różowy, niebieski, ciemnofioletowy).

Po przekwitnieniu roślina tworzy liczne, drobne, ciemne nasiona.

Wymagania i uprawa

Dzwonek skupiony to jedna z łatwiejszych w uprawie bylin. Preferuje ciepłe, słoneczne lub półcieniste stanowiska oraz średnio żyzne, a nawet ubogie, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoża o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH, ale poradzi sobie także na każdej typowej glebie ogrodowej. Jest też całkowicie mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia.

Nie oczekuje też żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, choć po kwitnieniu warto ściąć jej pędy, dzięki czemu jesienią powtórzy kwitnienie, choć będzie ono słabsze. Ciecie pozwala też pozbyć się nieestetycznych pędów i zapobiega tworzeniu się nasion, osłabiających roślinę.

Dzwonek skupiony łatwo rozmnaża się dzięki podziemnym rozłogom lub przez podział. Może być też rozmnażany z nasion (daje samosiew), ale wtedy potomstwo może nie zachować cech odmianowych rośliny matecznej.

Zastosowanie

Dzwonek skupiony to nie tylko piękna, ale też uniwersalna roślina ozdobna. Znakomicie wygląda na dużych rabatach w grupie, ale może być też komponowany z wieloma innymi roślinami ozdobnymi jak np. szałwią omszonągailardią, nachyłkami i liliowcami.

Dobrze wygląda też w ogródkach żwirowych i na skalniakach. Idealnie nadaje się do uprawy w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i romantycznych, ale też w pojemnikach na balkonach i tarasach. Jej kwiaty nadają się też do cięcia.

Ze względu na tworzenie licznych nasion i rozłogów korzeniowych, dzwonek skupiony może być rośliną inwazyjną, dlatego należy mieć nad nim kontrolę.

Wybrane odmiany

  • 'Alba' - kwiaty białe
  • 'Caroline' - kwiaty liliowe z różowymi końcami płatków
  • 'Acaulis' - kwiaty ciemnofioletowe
  • 'Genti Twisterbell' - kwiatostany puszyste, kremowo-fioletowe
  • 'Emerald' – kwiaty błękitne


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: yibg/Pixabay, "Campanula glomerata 'Superba'"/FarOutFlora/CC BY 2.0