Gailardia oścista to średnio wysoka bylina (należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Roślina ma pokrój wzniosły i krzaczasty. Ma sztywne i owłosione łodygi, z których wyrastają lancetowate liście - całobrzegie lub pierzaste. Kwiatostany to niezwykle barwne koszyczki (często dwukolorowe w barwach żółtej, pomarańczowej i czerwonej) o średnicy ok. 8 cm. Kwitnie od lipca do września.Roślina jest łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne i przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, lekko wilgotne gleby o dużej zawartości składników pokarmowych.

Gailardia dobrze znosi upały, suszę i może rosnąć w miejscach nieosłoniętych od wiatru. W czasie kwitnienia czasem potrzebuje podpór, gdyż łodygi mogą się łamać lub pokładać. Najwcześniej jest rozmnażana przez wysiew nasion wiosną - w maju lub kwietniu. Nawożenie można przeprowadzić dwukrotnie - wiosną i latem-tuż przed kwitnieniem. Przekwitnięte kwiaty warto usuwać, aby przedłużyć kwitnienie. Bylinę podcina się tuż nad ziemią przed zimą.

W ogrodzie gailardia ma zastosowanie przy tworzeniu barwnych rabat bylinowych i mieszanych. Najlepiej prezentuje się sadzona w grupie. To bardzo ciekawa roślina na kwiat cięty.

Polecane odmiany:

  • Bremen - o szkarłatnych kwiatach z żółtymi czubkami;
  • Kobolt - odmiana karłowa o kwiatach czerwonych z żółtymi obrzeżami;
  • Burgunder - o kwiatach czerwonych.