Logo
Logo

Ph gleby w ogrodzie – co to jest i jak je zmienić?

Zastanawiasz się, co to jest pH gleby, jego zakres i jak je zmienić? Właśnie zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem i chcesz, aby Twoje rośliny rosły zdrowo i bujnie? Odkryj tajemnice odczynu pH gleby, który jest kluczowym wskaźnikiem kwasowości lub zasadowości Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak skutecznie zmienić pH, aby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu.

Spis treści
Co to pH gleby? Jak samemu sprawdzić pH gleby? Jak wygląda skala pH? Co to zakres pH? Jakie pH gleby dla różnych roślin? Jak łatwo zmienić pH gleby?

Co to pH gleby?

Odczyn pH jest wskaźnikiem kwasowości lub zasadowości gleby. Istotne jest poznanie, jaką kwasowość ma gleba w naszym ogrodzie, ponieważ w zbyt kwaśnej lub zbyt zasadowej ziemi niektóre składniki pokarmowe stają się dla roślin niedostępne, nawet jeśli znajdują się w podłożu!

Zestaw do badania pH gleby
Zestaw do badania pH gleby
Wykorzystuje się do sprawdzenia odczynu pH gleby w ogrodzie, na trawniku oraz doniczce. Sprawdzenie odczynu gleby (pH) daje możliwość dobrania odpowiedniego podłoża do posadzonej już rośliny lub do odpowiedniego dobrania rodzaju sadzonych roślin do właściwości gleby. Odczyn gleby (pH) jest istotnym czynnikiem wpływającym na jej żywotność oraz rozpuszczalność i dostępność wielu składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Optymalny współczynnik pH dla większości roślin waha się w granicach 5,0-7,0. Istnieją jednak takie gatunki, które wymagają gleby typowo kwaśnych np. Rododendron, borówka, niektóre iglaki. Uprawianie ich w glebie o niewłaściwym pH skutkuje słabym wzrostem i większą podatnością na choroby.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Zakres pH | Skala pH | Odczyn gleby

Zakres pH, to nic innego skala logarytmiczna, która mieści się w przedziale od 0 do 14, gdzie "0" odpowiada czystemu kwasowi solnemu, a "14" czystemu wodorotlenku sodu (najsilniejsza zasada). Dzięki niej możemy określić jaką kwasowość ma gleba, czyli:

  • < 4,5  – bardzo kwaśny
  • 4,6 - 5,5  – kwaśny
  • 5,6 - 6,5  – lekko kwaśny
  • 6,6 - 7,2  – obojętny
  • > 7,3  – zasadowy


Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Przeczytaj także
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

Jak łatwo zmienić pH gleby?

To jak zakwasić i odkwasić glebę w ogrodzie może być dość pracochłonnym zadaniem, które należy wykonać wcześniej niż przed samym sadzeniem roślin.

Glebę kwaśną należy traktować substancjami, które ją odkwaszą na tyle, by związki zawarte w ziemi mogły być przyswajane przez korzenie roślin. Taką glebę trzeba więc wapnować – kredą lub dolomitem.

Glebę, która jest zbyt zasadowa można łatwo zakwasić poprzez zastosowanie nawozu – siarczanu amonu.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: snarlingbunny / Pixabay

Autor
Ph gleby w ogrodzie – co to jest i jak je zmienić?
Ph gleby w ogrodzie – co to jest i jak je zmienić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)