Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jesienno-zimowe podlewanie roślin zimozielonych: Dlaczego musisz o tym pamiętać?

Zima to czas, kiedy nasze ogrody usypiają, ale czy na pewno wszystkie rośliny przechodzą w głęboki zimowy sen? Nie – rośliny zimozielone stanowią wyjątek, który wymaga szczególnej uwagi i troski. W tym artykule odkryjesz, jak podlewanie roślin zimozielonych jesienią i zimą może być kluczem do ich przetrwania. Poznaj sprawdzone metody, które pomogą Ci chronić te zielone skarby przed mrozem, suszą i innymi zimowymi wyzwaniami. Dowiedz się, na czym polega jesienno-zimowe podlewanie roślin zimozielonych oraz jak dużo wody trzeba dostarczyć w tym okresie.

Spis treści
Dlaczego nie można zapomnieć o podlewaniu roślin zimozielonych jesienno-zimową porą? Które rośliny trzeba podlewać? Jakie wymagają szczególnej uwagi? Jak prawidłowo podlewać rośliny zimozielone zimą?

Dlaczego rośliny zimozielone wymagają podlewania późną jesienią i zimą?

Rośliny zimozielone tracą wodę, która paruje z liści nawet zimą, kiedy wszystko wydaje się spać.

Rośliny zimozielone wymagają podlewania późną jesienią i zimą, ponieważ nadal prowadzą procesy życiowe, w tym transpirację, nawet gdy inne rośliny trwają w stanie spoczynku. Warto też wiedzieć, że suchy zimowy wiatr może zwiększać zapotrzebowanie na wodę.

Niebezpieczne jest też to, że gdy gleba zamarza, uniemożliwia korzeniom dostęp do wilgoci, dlatego regularne podlewanie w okresie przedzimowym pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia roślin zimozielonych i zapobiega ich uszkodzeniu przez mróz.

Jakie gatunki należy obficie podlewać i na co zwracać uwagę?

Wszystkie rośliny zimozielone należy obficie podlać jesienią, przed nadejściem mrozów. Musimy też zwrócić szczególną uwagę na osobniki rosnące w pojemnikach – nawet obfite jesienne deszcze mogą im nie wystarczać, ponieważ większość wody szybko "ucieka" poza doniczkę. Podlewanie tych roślin warto też powtarzać w środku zimy, w trakcie bezmroźnych dni.

Wśród gatunków szczególnie narażonych na brak wody zimą należą: rośliny iglaste, rododendronypierisy, ogniki szkarłatne, bukszpany, barwinki, trzmielina Fortune’a i inne.

Jak podlewać rośliny zimozielone późną jesienią, a jak zimą?

Podlewanie roślin zimozielonych późną jesienią jest kluczowe dla ich przetrwania zimowych miesięcy. W tym czasie, należy dostarczyć każdemu krzewowi lub drzewu około 30 litrów wody, najlepiej miękkiej – deszczówki lub wody odstanej. Używając konewki, można dokładnie kontrolować ilość wody, a utworzenie wokół rośliny wałka z ziemi lub kory zapobiegnie jej rozlewaniu się i zapewni, że woda dotrze tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – do korzeni. Dodatkowa warstwa kory jako ściółka nie tylko zatrzyma wilgoć, ale również ochroni system korzeniowy przed zimnem.

 

W okresie zimowym, kiedy gleba na powierzchni może być zmarznięta, rośliny zimozielone nadal transpirują, dlatego ważne jest, aby w cieplejsze dni, gdy temperatura wzrasta powyżej zera, dostarczać roślinom wodę, która będzie mogła przesiąknąć przez zmarzniętą warstwę gleby, docierając do głębszych, niezamarzniętych warstw, skąd rośliny będą mogły ją pobierać. Szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny w donicach, które mają ograniczony dostęp do wilgoci i są bardziej narażone na przesuszenie. Te rośliny powinny być podlewane regularnie, co 2-3 tygodnie, zawsze weryfikując, czy temperatura na zewnątrz pozwala na bezpieczne podlewanie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: DEWI-Stockphotos / Depositphotos oraz JamesDeMers / Pixabay

Autor
Jesienno-zimowe podlewanie roślin zimozielonych: Dlaczego musisz o tym pamiętać?
Jesienno-zimowe podlewanie roślin zimozielonych: Dlaczego musisz o tym pamiętać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl