Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), znany też jako gryszpan czy gryczpan, to gęsty krzew liściasty z rodziny bukszpanowatych (Buxaceae), który występuje naturalnie na obszarach zachodniej i południowej Europy. Jest jedną z najbardziej lubianych roślin przeznaczonych do formowania.
Ten wolno rosnący krzew (lub drzewo) i dorasta w zależności od odmiany od 2 do 5 metrów (czasem nawet do 8-10!). Jego pędy są na początku zielone i szarzeją stając się z czasem szarobrązowe. Liście, które są główną ozdobą rośliny, są zimozielone, małe, eliptyczne, błyszczące i usytuowane na pędzie nakrzyżlegle. Kwiaty bukszpanów są niepozorne, małe, żółtawe i bezpłatkowe. Ich zapach jest delikatny i przyjemny. Pojawiają się na roślinie w kątach liści, w marcu i kwietniu. Bukszpany należą do roślin miododajnych!
Bukszpan jest trujący – zawiera niebezpieczne dla zdrowia alkaloidy. Są one obecne w całej roślinie, ale zatrucia są zwykle spowodowane przez jego owoce.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa
Najlepsze stanowisko dla tych krzewów to półcień i cień, choć będą sobie też radzić w słońcu. Bukszpany mają małe wymagania co do gleby (w środowisku naturalnym spotyka się je na ziemiach kamienistych i gliniastych). Najlepiej jednak będą się czuć na glebach żyznych, bogatych w wapń i przepuszczalnych. Nie lubią mocnych susz, dlatego powinniśmy je od czasu do czasu podlewać, szczególnie latem.
Bukszpany nie są mrozoodporne. Należy je sadzić w miejscach osłoniętych przed wiatrami. Szczególnie młode krzewy mogą w naszym klimacie przemarzać i powinny być dokładnie okrywane na zimę.
Rośliny te świetnie znoszą cięcie i formowanie. Dobrze się zagęszczają, gdy dwukrotnie podczas sezonu wegetacyjnego skróci się ich pędy o 1/3 długości: pierwsze cięcie powinno nastąpić na początku wiosny, w marcu, a drugie w połowie lata.
Bukszpan wieczniezielony łatwo rozmnożyć, pobierając latem niezdrewniałe, zielone sadzonki. Samodzielne rozmnażanie jest szczególnie opłacalne w przypadku większych nasadzeń.
Zastosowanie
Bukszpany idealnie nadają się do tworzenia jednolitych żywopłotów. Są znanymi roślinami na obwódki rabat i nasadzeń. Od wieków były na równi z tujami i cisami najpopularniejszymi roślinami do zakładania formowanych żywopłotów i żywych figur ogrodowych.
Drewno bukszpanowe było niezwykle cenione przy wyrobie instrumentów i kloców rytniczych. Jest ciężkie, twarde i charakterystycznego koloru żółtawego.
Bukszpan od zawsze był znane ze swojego trującego ale też leczniczego działania – był powszechnie wykorzystywany w medycynie ludowej. Robiono z niego wywary i wyciągi, które miały pomagać na wiele chorób (nawet na łysienie!). Stosowano go zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie (na liszaje czy parchy). Ma stwierdzone działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne oraz wykazuje działanie przeciwnowotworowe.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Ciekawe odmiany
- 'Suffruticosa' – dorasta do 1 m wysokości i jest wyjątkowo gęsta; liście 1-2 cm; szczególnie polecana na niewysokie żywopłoty
- 'Handworthensis' – szybko rosnąca; duże liście; młode liście niebieskawe, brzegi blaszek liściowych lekko podwinięte
- 'Angustifolia' – podłużne i wąskie liście, gęsto rozmieszczone na łodydze
- 'Variegata' – o obrzeżach liści kremowych; średnio silny wzrost
- 'Bullata' – odmiana wielkolistna (liście 3-4 cm długości)
Zdjęcia: u_79qqozws, Kurios357 / Pixabay; iVerde; VikaZayc / FreeImages