Roślinne rzeźby ogrodowe
Cięcie to zabieg niezbędny w ogrodzie. Drzewa i krzewy przycinamy z wielu powodów – przede wszystkim aby usunąć chore lub obumarłe gałęzie, lub żeby odmłodzić i pobudzić rośliny do kwitnienia.
Istnieje jeszcze jeden, niezwykle istotny rodzaj cięcia roślin – formowanie! Dzięki niemu możemy tworzyć prawdziwe dzieła sztuki nazywane roślinnymi rzeźbami ogrodowymi. Te żywe formy spotykamy w ogrodach od wieków i od zawsze były jednoznaczne z szykiem i elegancją.
Rzeźby roślinne były spotykane na długo wcześniej niż znane wszystkim formowane roślinny z pałaców arystokracji XVIII wielu (np. Wersal). Rośliny strzyżone na kształt kuli, stożka czy sześcianu spotykane były już w starożytności i nazywano je topiarami – nazwa ta niedawno powróciła do codziennego słownika miłośników zieleni i często funkcjonuje w dzisiejszym ogrodnictwie.
Roślinne rzeźby ogrodowe dla każdego:
czyli rośliny formowane na balkonie i tarasie!
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć swoje własne rzeźby ogrodowe na balkonie czy tarasie. Nawet w bardzo niewielkiej przestrzeni możemy w końcu ustawić pojemniki z krzewami ozdobnymi. Koło naszego stolika i krzeseł dla zaproszonych gości doskonale będą się sprawdzać właśnie takie rośliny, które możemy przycinać nie dopuszczając, by się nadmiernie rozrosły. Przy okazji nadajmy im pięknego kształtu i stwórzmy topiary z prawdziwego zdażenia!
Gromadzenie roślin, które przez lata zachowają swój niewielki rozmiar, to dobra metoda dla kolekcjonerów ciekawych okazów (miniaturowych odmian iglaków, krzewinek czy nawet drzew liściastych), którzy w małym ogrodzie chcieliby zmieścić ich jak najwięcej.
![]() Fot. Bosch, Flower Council Holland |
Ogród pełen elegancji:
gdzie będą pasować roślinne rzeźby ogrodowe i od czego zacząć?
W ogrodach, w których dominują formy geometryczne, przystrzyżone rośliny, rosnące pojedynczo, w grupach, tworzące żywopłot lub zwarty szpaler, to podstawa i esencja kompozycji. Topiary i inne formowane rośliny idealnie wpasują się w ogrody nowoczesne zarówno umiejscowione blisko domu jak i w miejscach wyeksponowanych w oddaleniu – uzyskując efekt symetrycznej osi w ogrodzie, gdzie dodatkowo wykorzystamy rośliny formowane, stworzy prawdziwie elegancją przestrzeń.
Strzyżenie roślin można przeprowadzać samodzielnie lub kupić gotowe okazy, kształtowane wokół metalowych stelaży, w centrach ogrodniczych. W takiej żywej rzeźbie zawiera się zarówno piękno uzyskanego kształtu, jak i walory samej rośliny.
|
Sztuka japońska rzeźb ogrodowych:
podkreślenie naturalnego piękna roślin narzucaniem formy
Japończycy są niedoścignionym wzorem dla miłośników formowanych, roślinnych rzeźb ogrodowych. Dla ogrodów w stylu japońskim typowe są niewielkie rośliny, których pokrój upodabniany jest poprzez cięcie do wiekowych drzew.
Formy takich roślin są jednocześnie prowadzone tak, jak chce tego ogrodnik, lecz z drugiej strony mają za zadanie podkreślać piękne kształty roślin dając wrażenie, że takie właśnie stworzyła je natura.
![]() |
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło – Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: Bosh, poradnikogrodniczy.pl
Komentarze