Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
13
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jak wykonać rzeźbę roślinną?

Uformowanie rośliny w określony kształt jest długotrwałym procesem. W zależności od siły wzrostu danego krzewu może on trwać kilka sezonów, albo nawet 10 lat, lecz z pewnością warto czekać na efekt końcowy.

 

Podczas formowania roślin podstawą jest regularne przycinanie.

 • Pierwsze cięcie wykonuje się zaraz po posadzeniu rośliny, przycinając ją na wysokość 20 cm, w celu rozkrzewienia młodego egzemplarza (dzięki temu roślina zagęści się w dolnej części, co jest szczególnie istotne w przypadku form o szerokiej postawie, a nie na tak zwanej nóżce).

 • Drugi zabieg formujący należy wykonać dopiero wiosną następnego roku (nowe przyrosty skraca się wtedy o 1/3 długości).

Etapy wykonywania rzeźby z rośliny

1. WSTĘPNE FORMOWANIE: ZAGĘSZCZANIE
Pierwszym etapem formowania rośliny jest formowanie wstępne.

 • Skracanie pędów podczas pierwszych kilku sezonów ma przede wszystkim zagęścić krzew, a ostateczny jego kształt uzyskuje się w następnych latach.

 • Warto pamiętać, że na początku roślina jest mała i dopiero z czasem osiągnie kształt formy oraz zagęści się dzięki przycinaniu.

 • Podczas cięcia formującego warto posiłkować się sznurkami, listewkami czy bambusowymi tyczkami. Można skorzystać z gotowych szablonów (metalowe, drewniane lub bambusowe stelaże lub inne metalowe formy, często w kształcie zwierząt, które mocuje się w doniczce, w której rośnie krzew). Szablony przydają się szczególnie do tworzenia bardziej skomplikowanych figur.

2. PRZYCINANIE KORONY: NADAWANIE KSZTAŁTU
Drugim stadium formowania pokroju krzewu jest przycinanie rosnącej korony, przy zachowaniu jej kształtu.
 • Stelaż warto założyć na roślinę dopiero po 2-3 latach.

 • Jeżeli udało się nadać roślinie ostateczny wygląd, dla zachowania tej formy pędy można przycinać niemal tyle, ile urosły w ciągu roku.

 • Podczas sezonu wegetacyjnego wykonuje się zazwyczaj trzy zabiegi formujące krzew – w maju, na przełomie czerwca i lipca oraz na przełomie sierpnia i września. Rośliny sadzone późnym latem lub jesienią przycina się dopiero na wiosnę.

 • Drzewa iglaste można formować przez cały rok i nie zabezpiecza się ich ran, jeśli są gatunkami żywicującymi (sosna).

Jak wykonać rzeźbę roślinną
Jak wykonać rzeźbę roślinną
Podczas początkowego etapu formowania ciecie ma nadać roślinie przybliżony do planowanego kształt. Po założeniu na roślinę stelaża przycina się tylko te pędy, które wystają poza ich obręb.


Inne metody formowania krzewów

 • Przyginanie młodych pędów
  Gałęzie kieruje się w określoną stronę. Przyginanie pędów to także dobry sposób na maskowanie w krzewie miejsc przerzedzonych.

 • Szczepienie
  Na jednym pniu można zaszczepić nawet dwie różne odmiany, jedną pod drugą, łącząc gatunki o kontrastowym pokroju, np. zwisającą i kulistą.
 Tekst: Małgorzata Cuch, anne-catherinedelattr/Pixabay
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość AlinaBartos

02-11-2020 09:48

Przycinam swoje krzewy i iglaki sekatorem i nożycami z cellfast ale jeszcze nie jestem na poziomie artysty w strzyżeniu, raczej to są dość proste rzeczy jak wycinanie w kulę albo stożek ale jeszcze się nauczę robić coś bardziej ekstremalnego!

Gość MagdalenaW

16-09-2020 12:34

sekatorem nożycowym z cellfastu udało mi się zrobić niezłą rzeźbę z mojej roślinki. Za niedługo przymiezam się do wykonania kolejnego dzieła

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT