3 główne zasady wykonywania rzeźb z roślin
- Podczas formowania roślin podstawą jest regularne przycinanie.
- Pierwsze cięcie wykonuje się zaraz po posadzeniu rośliny, przycinając ją na wysokość 20 cm, w celu rozkrzewienia młodego egzemplarza (dzięki temu roślina zagęści się w dolnej części, co jest szczególnie istotne w przypadku form o szerokiej postawie, a nie na tak zwanej nóżce).
- Drugi zabieg formujący należy wykonać dopiero wiosną następnego roku (nowe przyrosty skraca się wtedy o 1/3 długości).
Etapy wykonywania rzeźby z rośliny
1. WSTĘPNE FORMOWANIE: ZAGĘSZCZANIE
Pierwszym etapem formowania rośliny jest formowanie wstępne.
- Skracanie pędów podczas pierwszych kilku sezonów ma przede wszystkim zagęścić krzew, a ostateczny jego kształt uzyskuje się w następnych latach.
- Warto pamiętać, że na początku roślina jest mała i dopiero z czasem osiągnie kształt formy oraz zagęści się dzięki przycinaniu.
- Podczas cięcia formującego warto posiłkować się sznurkami, listewkami czy bambusowymi tyczkami. Można skorzystać z gotowych szablonów (metalowe, drewniane lub bambusowe stelaże lub inne metalowe formy, często w kształcie zwierząt, które mocuje się w doniczce, w której rośnie krzew). Szablony przydają się szczególnie do tworzenia bardziej skomplikowanych figur.
2. PRZYCINANIE KORONY: NADAWANIE KSZTAŁTU
Drugim stadium formowania pokroju krzewu jest przycinanie rosnącej korony, przy zachowaniu jej kształtu.
Drugim stadium formowania pokroju krzewu jest przycinanie rosnącej korony, przy zachowaniu jej kształtu.
- Stelaż warto założyć na roślinę dopiero po 2-3 latach.
- Jeżeli udało się nadać roślinie ostateczny wygląd, dla zachowania tej formy pędy można przycinać niemal tyle, ile urosły w ciągu roku.
- Podczas sezonu wegetacyjnego wykonuje się zazwyczaj trzy zabiegi formujące krzew – w maju, na przełomie czerwca i lipca oraz na przełomie sierpnia i września. Rośliny sadzone późnym latem lub jesienią przycina się dopiero na wiosnę.
- Drzewa iglaste można formować przez cały rok i nie zabezpiecza się ich ran, jeśli są gatunkami żywicującymi (sosna).
Podczas początkowego etapu formowania ciecie ma nadać roślinie przybliżony do planowanego kształt. | Po założeniu na roślinę stelaża przycina się tylko te pędy, które wystają poza ich obręb. |
|
Tekst: Małgorzata Cuch, anne-catherinedelattr/Pixabay