Logo
Logo

Jak wykonać rzeźbę roślinną? | 2 etapy formowania krzewów

Uformowanie rośliny w określony kształt jest długotrwałym procesem. W zależności od siły wzrostu danego krzewu może on trwać kilka sezonów, albo nawet 10 lat, lecz z pewnością warto czekać na efekt końcowy.

Spis treści
O czym pamiętać zaczynając cięcie rzeźby roślinnej?
Jakie są 2 etapy formowania roślin w rzeźby?
Inne metody formowania rzeźb roślinnych

3 główne zasady wykonywania rzeźb z roślin

 • Podczas formowania roślin podstawą jest regularne przycinanie.

 • Pierwsze cięcie wykonuje się zaraz po posadzeniu rośliny, przycinając ją na wysokość 20 cm, w celu rozkrzewienia młodego egzemplarza (dzięki temu roślina zagęści się w dolnej części, co jest szczególnie istotne w przypadku form o szerokiej postawie, a nie na tak zwanej nóżce).

 • Drugi zabieg formujący należy wykonać dopiero wiosną następnego roku (nowe przyrosty skraca się wtedy o 1/3 długości).

Etapy wykonywania rzeźby z rośliny

1. WSTĘPNE FORMOWANIE: ZAGĘSZCZANIE
Pierwszym etapem formowania rośliny jest formowanie wstępne.

 • Skracanie pędów podczas pierwszych kilku sezonów ma przede wszystkim zagęścić krzew, a ostateczny jego kształt uzyskuje się w następnych latach.

 • Warto pamiętać, że na początku roślina jest mała i dopiero z czasem osiągnie kształt formy oraz zagęści się dzięki przycinaniu.

 • Podczas cięcia formującego warto posiłkować się sznurkami, listewkami czy bambusowymi tyczkami. Można skorzystać z gotowych szablonów (metalowe, drewniane lub bambusowe stelaże lub inne metalowe formy, często w kształcie zwierząt, które mocuje się w doniczce, w której rośnie krzew). Szablony przydają się szczególnie do tworzenia bardziej skomplikowanych figur.

2. PRZYCINANIE KORONY: NADAWANIE KSZTAŁTU
Drugim stadium formowania pokroju krzewu jest przycinanie rosnącej korony, przy zachowaniu jej kształtu.
 • Stelaż warto założyć na roślinę dopiero po 2-3 latach.

 • Jeżeli udało się nadać roślinie ostateczny wygląd, dla zachowania tej formy pędy można przycinać niemal tyle, ile urosły w ciągu roku.

 • Podczas sezonu wegetacyjnego wykonuje się zazwyczaj trzy zabiegi formujące krzew – w maju, na przełomie czerwca i lipca oraz na przełomie sierpnia i września. Rośliny sadzone późnym latem lub jesienią przycina się dopiero na wiosnę.

 • Drzewa iglaste można formować przez cały rok i nie zabezpiecza się ich ran, jeśli są gatunkami żywicującymi (sosna).

Podczas początkowego etapu formowania ciecie ma nadać roślinie przybliżony do planowanego kształt. Po założeniu na roślinę stelaża przycina się tylko te pędy, które wystają poza ich obręb.


Inne metody formowania rzeźb roślinnych

 • Przyginanie młodych pędów
  Gałęzie kieruje się w określoną stronę. Przyginanie pędów to także dobry sposób na maskowanie w krzewie miejsc przerzedzonych.

 • Szczepienie
  Na jednym pniu można zaszczepić nawet dwie różne odmiany, jedną pod drugą, łącząc gatunki o kontrastowym pokroju, np. zwisającą i kulistą.
 Tekst: Małgorzata Cuch, anne-catherinedelattr/Pixabay
Autor
Jak wykonać rzeźbę roślinną? | 2 etapy formowania krzewów
Jak wykonać rzeźbę roślinną? | 2 etapy formowania krzewów
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość AlinaBartos

02-11-2020 09:48

Przycinam swoje krzewy i iglaki sekatorem i nożycami z cellfast ale jeszcze nie jestem na poziomie artysty w strzyżeniu, raczej to są dość proste rzeczy jak wycinanie w kulę albo stożek ale jeszcze się nauczę robić coś bardziej ekstremalnego!

Gość MagdalenaW

16-09-2020 12:34

sekatorem nożycowym z cellfastu udało mi się zrobić niezłą rzeźbę z mojej roślinki. Za niedługo przymiezam się do wykonania kolejnego dzieła

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu