Prosty sposób na formowanie krzewów w kształt kuli i stożka | Sprawdź, jak to robić

sposób na formowanie krzewów w kształt kuli i stożka fot. Hannamariah Depositphotos

Pytanie czytelnika: Wielokrotnie spotykałem się z krzewami uformowanymi w kształt kuli czy stożka. Przyznam się, że sam chętnie spróbowałbym swych sił i ukształtowałbym kilka krzewów w podobny sposób. Proszę zatem o podanie najlepszych gatunków nadających się do tego typu zabiegów i instrukcji, jak wykonywać cięcie.

Posłuchaj
00:00
48
Spis treści
Jakie krzewy nadają się na kule i stożki? Czym najlepiej formować krzewy? Jak i kiedy przycinać ogrodowe krzewy?

Najlepsze krzewy na kule i stożki do ogrodu 

Strzyżone na kształt kuli, stożka czy sześcianu krzewy znane były już w Starożytności pod nazwą topiarów. Przez wieki wykorzystywane były w historycznych założeniach pałacowo-ogrodowych, a dziś są modne również we współczesnych ogrodach.

Najlepszymi gatunkami na pojedyncze rzeźby są: bukszpan, ligustr, trzmielina oraz cis.

Szablony do formowania krzewów

Można je formować w donicach lub bezpośrednio w gruncie. Zazwyczaj przybierają one formy geometryczne (kuli, stożka, sześcianu, piramidy, spirali) lub bardziej skomplikowane (postacie zwierząt i ludzi).

Pomocnymi materiałami przy nadawaniu form roślinom są sznurki, szablony, tyczki bambusowe i listewki. Do tworzenia bardziej skomplikowanych figur stosuje się metalowe, drewniane lub bambusowe stelaże, które mocuje się w ziemi nad roślinami.

Pierwsze cięcia mają za zadanie nadać przybliżony do zaplanowanego kształt krzewu Po 2-3 latach warto założyć na roślinę stelaż i przycinać tylko te pędy, które wystają poza jego obręb

Kiedy i jak formować krzewy?

Pierwsze cięcie wykonuje się zaraz po posadzeniu rośliny na wysokość 20 cm w celu zagęszczenia młodego krzewu. Drugi zabieg formujący powinien mieć miejsce dopiero wiosną następnego roku, kiedy skraca się ostatnie przyrosty o 1/3 długości. W momencie uzyskania zbliżonego do pożądanego kształtu rośliny, przycina się tylko pędy, które wychodzą poza obręb formy stelaża.

Podczas sezonu wykonuje się trzy zabiegi formujące krzew – w maju, na przełomie czerwca i lipca oraz pod koniec sierpnia. Ostatnie cięcie pobudzające nowe pędy do wzrostu musi zostać przeprowadzone odpowiednio wcześnie, aby nowe przyrosty zdążyły zdrewnieć i tym samym nie przemarzły podczas zimy.

W zależności od siły wzrostu danego krzewu, końcowy efekt cięć uzyskuje się po kilku sezonach. Istotne jest regularne przycinanie roślin, formy bardziej skomplikowane tnie się częściej, ale obcina się krótsze fragmenty gałązek.

Pierwsze ciecia mają za zadanie nadać przybliżony do zaplanowanego kształt krzewu. Po 2-3 latach warto założyć na roślinę stelaż i przycinać tylko te pędy, które wystają poza jego obręb.

Zdjęcia tytułowe: Hannamariah / Depositphotos, KeithJJ / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Bukszpan wieczniezielony Buxus sempervirens

Ligustr pospolity Ligustrum vulgare

Trzmielina Fortune'a Euonymus fortunei

Cis pospolity Taxus baccata

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści