Pielęgnacja roślin formowanych
Przede wszystkim odpowiednie podlewanie i nawożenie
Podlewanie jest istotne dla prawidłowego wzrostu roślin. Oprócz regularnego nawadniania warto wykonać zabiegi, dzięki którym gleba będzie dłużej utrzymywała wilgotność. Warto więc wyściółkować podłoże korą lub wysypać żwirem.
Nawożenie sprzyja wzrostowi i krzewieniu się roślin (mocne krzewienie jest szczególnie istotne w przypadku krzewów formowanych), wykonuje się je wczesną wiosną oraz na przełomie czerwca i lipca. Zaleca się regularne nawożenie gleby (na przykład Azofoską lub jednorazowe środkami o powolnym działaniu, np. Pokon lub Osmocote).
Przesadzanie i odpowiednia przestrzeń dla roślin
W przypadku roślin pojemnikowych przesadzanie ich do większych donic powinno być wykonywane systematycznie, aby rośliny nie miały zbyt małej ilości miejsca na korzenie. Należy też dbać o to, by cała formowana roślina miała wokół siebie odpowiednio dużo przestrzeni na zdrowe rozrastanie się i cyrkulację powietrza.
Ważna ochrona przed mrozem i śniegiem
Pielęgnacja w okresie zimy jest istotna w przypadku roślin, które rosną w gruncie bądź trzymane są przez cały rok na tarasie. Krzewy formowane są mniej odporne na niską temperaturę, a wszelkie deformacje pokroju psują ich dekoracyjność. Należy zatem zabezpieczyć je przed mrozem, osłaniając ich koronę.
Iglaki o pokroju kolumnowym narażone są ponadto na złamanie gałęzi przez zalegający na nich śnieg, dlatego w okresie obfitych opadów, biały puch należy strząsać z roślin. Rozłamaniu pędów wysokich krzewów kolumnowych zapobiegnie także ich związanie.
Wyjątkowe bonsai i ich wymagania
Pielęgnacja bonsai – miniaturowe formy roślin mają nieco większe wymagania niż ich odpowiedniki rosnące w naturalnych warunkach, chociaż odporność na uszkodzenia mechaniczne w pewnej mierze zależy od właściwego uformowania bonsai.
Trzeba pamiętać, by rośliny bonsai w pojemnikach, zimujące na dworze lub na tarasie, chronić przed mrozem, a podczas cieplejszych dni – podlewać. Ich korony należy ponadto zabezpieczyć przed wiatrem.
Przycinanie tui – kiedy, jak i czym to zrobić?
Zasady formowania drzew owocowych
Topiary, czyli rośliny formowane
Narzędzia do cięcia roślin
Podczas tworzenia rzeźb roślinnych liczy się zręczność i znajomość narzędzi. Młode, miękkie pędy krzewów można przycinać nożycami ręcznymi, lecz zdrewniałe i grubsze gałązki lepiej usuwać za pomocą sekatora.
Nożyce ręczne
Są odpowiednie do kształtowania z roślin skomplikowanych form i przycinania żywopłotów formowanych. Przydadzą się także do precyzyjnego cięcia iglaków. Nożyce ręczne wystarczą do formowania żywopłotu o niewielkich rozmiarach, jednak wraz z jego wzrostem mogą być niewystarczające.
Nożyce elektryczne umożliwiają łatwiejsze i mniej czasochłonne formowanie pojedynczych roślin w geometryczne kształty.
Nożyce dwustronne
Pozwalają na wykonywanie ruchów w przód i wstecz, przeznaczone są do strzyżenia żywopłotów do wysokości klatki piersiowej człowieka (w przypadku nożyc jednostronnych zęby tnące znajdują się tylko po jednej stronie, a dwustronnych – po obydwu).
Do przycinania żywopłotu na dużej wysokości niezastąpione są nożyce na wysięgniku, które umożliwiają pracę bez konieczności korzystania z drabiny.
Sekatory
- ręczne – najlepsze do iglaków,
- elektryczne i spalinowe – umożliwiają szybką pracę, jednak polecane są dla osób, które mają doświadczenie w pracy tymi narzędziami (można łatwo zniszczyć nimi krzew lub się skaleczyć).
1, 3 – Lekkie i poręczne nożyce akumulatorowe do przycinania krzewów. Czas ich ładowania zwykle jest bardzo krótki; 2 – Sekator akumulatorowy nie musi być podłączany za pomocą kabla, dzięki czemu praca jest wygodniejsza; 4 – Sekator ręczny umożliwia przycinanie grubszych gałązek. |
Tekst: Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: RonPorter/Pixabay