Przycinanie tui – po co, jak i kiedy
Przycinanie pozwala trzymać rośliny w ryzach i nadać im odpowiedni kształt. Dowiedz się, jak i kiedy przycinać tuje (żywotniki). Prezentujemy krótki poradnik o przycinaniu tych pięknych iglastych krzewów.
Po co przycinać tuje?
Tuje czyli żywotniki przycinamy głównie po to aby nadać im odpowiedni kształt i utrzymać ich rozmiar, jednak częstotliwość przycinania zależy od odmiany i przeznaczenia. Tuje rosnące w żywopłocie oraz te przeznaczone na rzeźby ogrodowe przycinamy 2-3 razy w sezonie. Rośliny wolnorosnące (solitery) nie wymagają tak częstego przycinania. Cięcie wykonujemy jedynie wtedy, gdy urosną do zbyt dużych rozmiarów.
Kiedy przycinać tuje?
Pierwsze cięcie przeprowadzamy dopiero na wiosnę – po roku od posadzenia. Przycinamy tylko rośliny, które przekroczyły wysokość 1,5 metra.
- Tuje przycina się od końca marca do sierpnia – 2-3 razy w ciągu sezonu.
- Pierwsze cięcie przeprowadzamy na wiosnę, kiedy nabrzmiewają młode pąki (przed rozpoczęciem wegetacji, w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia),
- Kolejne cięcie przeprowadzamy latem gdy ciemnieją młode przyrosty (w czerwcu).
- Ostatni raz tuje możemy przycinać w sierpniu, jednak zbyt późne przycięcie pędów może sprawić, że młode gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą.
Jak przycinać tuje?
- Podczas wiosennego cięcia (marzec/kwiecień) skracamy pędy o około 1/3 - 1/2 długości. Tak samo postępujemy podczas letniego cięcia (w czerwcu).
- Na wiosnę usuwamy także wszystkie martwe gałązki.
- W sierpniu przycinamy tuje po raz ostatni skracając pędy o 1-2 cm, dzięki temu będą się intensywnie krzewić.
- Później już nie przycinamy pędów, aby mogły dobrze zdrewnieć przed zimą.
Czym przycinać tuje?
W zależności od rozmiarów rośliny oraz od zasobności naszego portfela możemy zaopatrzyć się w różne narzędzia do cięcia. Niskie krzewy możemy przycinać ręcznym sekatorem, wyższe – nożycami do gałęzi.
Do wygodnego przycinania większych krzewów i młodych żywopłotów warto zaopatrzyć się w sprzęt mechaniczny, np. akumulatorowe nożyce do cięcia. |
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Gardena
Komentarze