Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
487
Okazje

Przycinanie tui – kiedy, jak i czym

Tuje czyli żywotniki przycinamy głównie po to, aby nadać im odpowiedni kształt i utrzymać ich rozmiar. Aby robić to poprawnie warto znać podstawowe zasady dotyczące tego zabiegu.

Dowiedz się, jak i kiedy prawidłowo przycinać te krzewy iglaste, by ich nie osłabić czy też nie uszkodzić! 

 

Kiedy przycinać tuje?

Częstotliwość przycinania tuj (łac. Thuja) zależy od odmiany i przeznaczenia danego krzewu. Tuje rosnące w żywopłocie oraz te przeznaczone na rzeźby ogrodowe przycinamy 2-3 razy w sezonie, a rośliny wolnorosnące przycinamy znacznie rzadziej – tutaj zasadą jest właściwie tylko to, że cięcie wykonujemy wtedy, gdy urosną do zbyt dużych rozmiarów (zwykle raz na dwa lata).

Zasady ustalania terminów cięcia:

 • Pierwsze cięcie przeprowadzamy dopiero na wiosnę, w następnym roku od posadzenia.
 • Przycinamy tylko rośliny, które przekroczyły wysokość 1,5 metra (wyjątkiem są odmiany karłowe iglaków przeznaczone na niskie żywopłoty).
 • Tuje przycina się od końca marca do sierpnia – 2-3 razy w ciągu sezonu.
 • Pierwsze cięcie w sezonie wykonujemy, gdy nabrzmiewają młode pąki – przed rozpoczęciem właściwej wegetacji, co przypada na drugą połowę marca lub początek kwietnia.
 • Kolejne cięcie przeprowadzamy w czerwcu, gdy ciemnieją młode przyrosty.
 • Ostatni raz tuje najlepiej przycinać w sierpniu.
 • Zbyt późne przycięcie pędów może sprawić, że młode gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą!

Jak przycinać tuje?

Przycinanie żywotników nie jest ciężkie. Mają one miękkie, często delikatne pędy, co sprawia, że nie musimy wkładać w ten zabieg wiele siły. Najważniejsze w sposobie cięcia tuj jest oczywiście długość, o którą skracamy pędy.

Zasady sposobu cięcia:

 • Podczas wiosennego cięcia (marzec-kwiecień) skracamy pędy o około 1/3 - 1/2 długości.
 • Tak samo postępujemy podczas letniego cięcia (w czerwcu).
 • Na wiosnę usuwamy także wszystkie martwe gałązki.
 • Cięcie sierpniowe (ostatnie) ma za zadanie pomóc w rozkrzewianiu się tuj – pędy skracamy o 1-2 cm.

Czym przycinać tuje?

W zależności od rozmiarów rośliny oraz od zasobności naszego portfela możemy zaopatrzyć się w różne narzędzia do cięcia. Niskie krzewy możemy przycinać ręcznym sekatorem, wyższe – nożycami do gałęzi.

Do wygodnego przycinania większych krzewów i młodych żywopłotów warto zaopatrzyć się w bardzo wygodny i łatwo już dostępny w sklepach sprzęt elektryczny – np. akumulatorowe nożyce do cięcia.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Yganko/Depositphotos

Dowiedz się więcej o cięciu innych roślin ogrodowych:
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Piotrek z Katowic

16-01-2021 22:57

No właśnie - Gość Sx123 poruszyła temat tui na cmentarzu. A właśnie ten temat mnie interesuje. Chciałem przyciąć tuje za grobami moich rodziców aby nie osiągnęły tak wysokich rozmiarów jak to widzę przy innych pomnikach. Problem jest w tym, że chciałem to zrobić w styczniu ...

Gość Sx123

03-03-2020 05:55

Widziałam niedawno na cmentarzu stare tuje. Podobno zostały zasadzone po II Wojnie. To są już okazałe drzewa! Nikt ich nigdy nie przycinał i teraz mają pokaźne rozmiary. Wydaje mi się, ze tuje przycinane - rosną jak gęste krzewy, a nieprzycinane - mają ładny pień (zwykle pojedynczy) ...

Gość Jan

02-03-2020 19:47

A czy można tui nie przycinać? Co będzie, jeśli nigdy ich nie przytnę? Urosną drzew?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT