Logo
Logo
378
Do góry

Przycinanie tui – jak, czym i kiedy

Przycinanie pozwala trzymać rośliny w ryzach i nadać im odpowiedni kształt. Dowiedz się, jak i kiedy przycinać tuje (żywotniki). Prezentujemy krótki poradnik o przycinaniu tych pięknych iglastych krzewów.


Planujesz założenie trawnika, a może chcesz zregenerować zniszczoną murawę?
Oryginalna trawa SAMOzagęszczająca gwarantuje uzyskanie pięknego i trwałego efektu na lata.


Po co przycinać tuje?

Tuje czyli żywotniki przycinamy głównie po to aby nadać im odpowiedni kształt i utrzymać ich rozmiar, jednak częstotliwość przycinania zależy od odmiany i przeznaczenia. Tuje rosnące w żywopłocie oraz te przeznaczone na rzeźby ogrodowe przycinamy 2-3 razy w sezonie. Rośliny wolnorosnące (solitery) nie wymagają tak częstego przycinania. Cięcie wykonujemy jedynie wtedy, gdy urosną do zbyt dużych rozmiarów.

Kiedy przycinać tuje?

Pierwsze cięcie przeprowadzamy dopiero na wiosnę – po roku od posadzenia. Przycinamy tylko rośliny, które przekroczyły wysokość 1,5 metra.

  • Tuje przycina się od końca marca do sierpnia – 2-3 razy w ciągu sezonu.
  • Pierwsze cięcie przeprowadzamy na wiosnę, kiedy nabrzmiewają młode pąki (przed rozpoczęciem wegetacji, w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia),
  • Kolejne cięcie przeprowadzamy latem gdy ciemnieją młode przyrosty (w czerwcu).
  • Ostatni raz tuje możemy przycinać w sierpniu, jednak zbyt późne przycięcie pędów może sprawić, że młode gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

Jak przycinać tuje?

  • Podczas wiosennego cięcia (marzec/kwiecień) skracamy pędy o około 1/3 - 1/2 długości. Tak samo postępujemy podczas letniego cięcia (w czerwcu).
  • Na wiosnę usuwamy także wszystkie martwe gałązki.
  • W sierpniu przycinamy tuje po raz ostatni skracając pędy o 1-2 cm, dzięki temu będą się intensywnie krzewić.
  • Później już nie przycinamy pędów, aby mogły dobrze zdrewnieć przed zimą.

Czym przycinać tuje?

W zależności od rozmiarów rośliny oraz od zasobności naszego portfela możemy zaopatrzyć się w różne narzędzia do cięcia. Niskie krzewy możemy przycinać ręcznym sekatorem, wyższe – nożycami do gałęzi.

Nożyce akumulatorowe do cięcia gałęzi, fot. Gardena
Fot. Gardena

Do wygodnego przycinania większych krzewów i młodych żywopłotów warto zaopatrzyć się w sprzęt mechaniczny, np. akumulatorowe nożyce do cięcia.

Warto znać zasady cięcia innych roślin ogrodowych:


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Gardena


Warto przeczytać

Komentarze

Gość Piotrek z Katowic

16-01-2021 22:57

No właśnie - Gość Sx123 poruszyła temat tui na cmentarzu. A właśnie ten temat mnie interesuje. Chciałem przyciąć tuje za grobami moich rodziców aby nie osiągnęły tak wysokich rozmiarów jak to widzę przy innych pomnikach. Problem jest w tym, że chciałem to zrobić w styczniu ...

Gość Sx123

03-03-2020 05:55

Widziałam niedawno na cmentarzu stare tuje. Podobno zostały zasadzone po II Wojnie. To są już okazałe drzewa! Nikt ich nigdy nie przycinał i teraz mają pokaźne rozmiary. Wydaje mi się, ze tuje przycinane - rosną jak gęste krzewy, a nieprzycinane - mają ładny pień (zwykle pojedynczy) ...

Gość Jan

02-03-2020 19:47

A czy można tui nie przycinać? Co będzie, jeśli nigdy ich nie przytnę? Urosną drzew?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (12)
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu