Logo
Logo

Przycinanie tui – kiedy, jak i czym to zrobić? | Krok po kroku + FILM

Tuje czyli żywotniki przycinamy głównie po to, aby nadać im odpowiedni kształt i utrzymać ich rozmiar. Aby robić to poprawnie warto znać podstawowe zasady dotyczące tego zabiegu. Dowiedz się, jak i kiedy prawidłowo przycinać te krzewy iglaste, by ich nie osłabić czy też nie uszkodzić! 

Spis treści
Jaki jest najlepszy termin na cięcie tui? Ile razy w roku trzeba przycinać tuje? Co zrobić z gałązkami po przyciętych tujach? Jak mocno ciąć tuje? Jak dużo można wyciąć? Jakie narzędzia będa pomocne podczas cięcia tui? Jak ciąć tuje krok po kroku? Zobacz film!

Kiedy przycinać tuje? Przestrzegaj terminów!

Tuje (łac. Thuja) znane także jako żywotniki to jedne z najpopularniejszych roślin iglastych sadzonych w polskich ogrodach. Pomimo sporego grona przeciwników, wciąż są chętnie sadzone w ogrodach, zwłaszcza w postaci żywopłotów. Gęsto posadzone rośliny szybko rosną i już po kilku sezonach wymagają intensywnego przycięcia. Warto sprawdzić, jak robić to dobrze, ostrymi narzędziami i w odpowiednim terminie.

Częstotliwość przycinania tui zależy od odmiany i przeznaczenia danego krzewu. Tuje rosnące w żywopłocie oraz te przeznaczone na rzeźby ogrodowe przycinamy 2-3 razy w sezonie, a rośliny wolnorosnące przycinamy znacznie rzadziej – tutaj zasadą jest właściwie tylko to, że cięcie wykonujemy wtedy, gdy urosną do zbyt dużych rozmiarów (zwykle raz na dwa lata).

Zasady ustalania terminów cięcia:

 • Pierwsze cięcie przeprowadzamy dopiero na wiosnę, w następnym roku od posadzenia.
 • Przycinamy tylko rośliny, które przekroczyły wysokość 1,5 metra (wyjątkiem są odmiany karłowe iglaków przeznaczone na niskie żywopłoty).
 • Tuje przycina się od końca marca do sierpnia – 2-3 razy w ciągu sezonu.
 • Pierwsze cięcie w sezonie wykonujemy, gdy nabrzmiewają młode pąki – przed rozpoczęciem właściwej wegetacji, co przypada na drugą połowę marca lub początek kwietnia.
 • Kolejne cięcie przeprowadzamy w czerwcu, gdy ciemnieją młode przyrosty.
 • Ostatni raz tuje najlepiej przycinać w sierpniu.
 • Zbyt późne przycięcie pędów może sprawić, że młode gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą!


Jak przycinać tuje? Proste zasady

Przycinanie żywotników nie jest ciężkie. Mają one miękkie, często delikatne pędy, co sprawia, że nie musimy wkładać w ten zabieg wiele siły. Najważniejsze w sposobie cięcia tuj jest oczywiście długość, o którą skracamy pędy.

Zasady cięcia:

 • Podczas wiosennego cięcia (marzec-kwiecień) skracamy pędy o około 1/3 - 1/2 długości.
 • Tak samo postępujemy podczas letniego cięcia (w czerwcu).
 • Na wiosnę usuwamy także wszystkie martwe gałązki.
 • Cięcie sierpniowe (ostatnie) ma za zadanie pomóc w rozkrzewianiu się tuj – pędy skracamy o 1-2 cm.

Czym przycinać tuje? Odpowiednie narzędzia

W zależności od rozmiarów rośliny oraz od zasobności naszego portfela możemy zaopatrzyć się w różne narzędzia do cięcia. Niskie krzewy możemy przycinać ręcznym sekatorem, wyższe – nożycami do gałęzi.

Do wygodnego przycinania większych krzewów i młodych żywopłotów warto zaopatrzyć się w bardzo wygodny i łatwo już dostępny w sklepach sprzęt elektryczny – np. akumulatorowe nożyce do cięcia.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Yganko/Depositphotos

Dowiedz się więcej o cięciu innych roślin ogrodowych:
Dzień z życia ogrodnika amatora / YouTube


Autor
Przycinanie tui – kiedy, jak i czym to zrobić? | Krok po kroku + FILM
Przycinanie tui – kiedy, jak i czym to zrobić? | Krok po kroku + FILM
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Piotrek z Katowic

16-01-2021 22:57

No właśnie - Gość Sx123 poruszyła temat tui na cmentarzu. A właśnie ten temat mnie interesuje. Chciałem przyciąć tuje za grobami moich rodziców aby nie osiągnęły tak wysokich rozmiarów jak to widzę przy innych pomnikach. Problem jest w tym, że chciałem to zrobić w styczniu ...

Gość Sx123

03-03-2020 05:55

Widziałam niedawno na cmentarzu stare tuje. Podobno zostały zasadzone po II Wojnie. To są już okazałe drzewa! Nikt ich nigdy nie przycinał i teraz mają pokaźne rozmiary. Wydaje mi się, ze tuje przycinane - rosną jak gęste krzewy, a nieprzycinane - mają ładny pień (zwykle pojedynczy) ...

Gość Jan

02-03-2020 19:47

A czy można tui nie przycinać? Co będzie, jeśli nigdy ich nie przytnę? Urosną drzew?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (16)
Twoja strona ogrodu