Kiedy przycinać tuje? Przestrzegaj terminów!
Tuje (łac. Thuja) znane także jako żywotniki to jedne z najpopularniejszych roślin iglastych sadzonych w polskich ogrodach. Pomimo sporego grona przeciwników, wciąż są chętnie sadzone w ogrodach, zwłaszcza w postaci żywopłotów. Gęsto posadzone rośliny szybko rosną i już po kilku sezonach wymagają intensywnego przycięcia. Warto sprawdzić, jak robić to dobrze, ostrymi narzędziami i w odpowiednim terminie.
Częstotliwość przycinania tui zależy od odmiany i przeznaczenia danego krzewu. Tuje rosnące w żywopłocie oraz te przeznaczone na rzeźby ogrodowe przycinamy 2-3 razy w sezonie, a rośliny wolnorosnące przycinamy znacznie rzadziej – tutaj zasadą jest właściwie tylko to, że cięcie wykonujemy wtedy, gdy urosną do zbyt dużych rozmiarów (zwykle raz na dwa lata).
Zasady ustalania terminów cięcia:
- Pierwsze cięcie przeprowadzamy dopiero na wiosnę, w następnym roku od posadzenia.
- Przycinamy tylko rośliny, które przekroczyły wysokość 1,5 metra (wyjątkiem są odmiany karłowe iglaków przeznaczone na niskie żywopłoty).
- Tuje przycina się od końca marca do sierpnia – 2-3 razy w ciągu sezonu.
- Pierwsze cięcie w sezonie wykonujemy, gdy nabrzmiewają młode pąki – przed rozpoczęciem właściwej wegetacji, co przypada na drugą połowę marca lub początek kwietnia.
- Kolejne cięcie przeprowadzamy w czerwcu, gdy ciemnieją młode przyrosty.
- Ostatni raz tuje najlepiej przycinać w sierpniu.
- Zbyt późne przycięcie pędów może sprawić, że młode gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą!
Jak przycinać tuje? Proste zasady
Przycinanie żywotników nie jest ciężkie. Mają one miękkie, często delikatne pędy, co sprawia, że nie musimy wkładać w ten zabieg wiele siły. Najważniejsze w sposobie cięcia tuj jest oczywiście długość, o którą skracamy pędy.
Zasady cięcia:
- Podczas wiosennego cięcia (marzec-kwiecień) skracamy pędy o około 1/3 - 1/2 długości.
- Tak samo postępujemy podczas letniego cięcia (w czerwcu).
- Na wiosnę usuwamy także wszystkie martwe gałązki.
- Cięcie sierpniowe (ostatnie) ma za zadanie pomóc w rozkrzewianiu się tuj – pędy skracamy o 1-2 cm.
Czym przycinać tuje? Odpowiednie narzędzia
W zależności od rozmiarów rośliny oraz od zasobności naszego portfela możemy zaopatrzyć się w różne narzędzia do cięcia. Niskie krzewy możemy przycinać ręcznym sekatorem, wyższe – nożycami do gałęzi.
Do wygodnego przycinania większych krzewów i młodych żywopłotów warto zaopatrzyć się w bardzo wygodny i łatwo już dostępny w sklepach sprzęt elektryczny – np. akumulatorowe nożyce do cięcia.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Sergey + Marina / AdobeStock oraz Yganko / Depositphotos