Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie tuj?
Tuje (Thuja) to dość mało wymagające rośliny, ale żeby dobrze i zdrowo rosły trzeba im zapewnić przede wszystkim odpowiednie warunki – słoneczne lub tylko częściowo zacienione stanowisko oraz podłoże żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Rośliny te, szczególnie młode okazy, trzeba regularnie podlewać. Aby cieszyły nas pięknym wyglądem, nie można zapomnieć też o nawożeniu (wiosną i jesienią).
Fot. welcomia/Depositphotos Soczysta zieleń tui to dużo lepsze tło dla roślin niż mur domu lub ogrodzenie. |
Drzewa i krzewy ozdobne
Na tle żywopłotu z tui oraz obok pojedynczych okazów żywotników można tworzyć ciekawe kompozycje kolorystyczne, np. wyeksponować kuliste, czerwonolistne berberysy (Berberis), zjawiskowe złociste i purpurowe perukowce (Cotinus), srebrzyste cyprysiki (Chamaecyparis) i karłowe odmiany świerków (Picea) o oryginalnych kształtach oraz wytrzymałe na suszę srebrzyste jałowce (Juniperus).
Dobrym towarzystwem dla tuj będą też gatunki zimozielone o ciekawym ulistnieniu, np. różne odmiany trzmieliny Fortune'a (Euonymus fortunei), kwitnące wczesną wiosną pierisy japońskie (Pieris japonica) lub wymagające zacisznego stanowiska ostrokrzewy (Ilex), które poza ciekawym ulistnieniem dekorują ogród kulistymi owocami.
Fot. iVerde, BespaliyA, elenathewise/Depositphotos Zieleń tuj jest uniwersalna i można ją zestawić zarówno z gatunkami o purpurowych i żółtych liściach, jak i z tymi, które są szaroniebieskie czy wręcz białe. |
Na zacisznym, ciepłym stanowisku w ogrodzie w miejscu częściowo zacienionym obok tuj można posadzić mało znane, ale bardzo efektowne kalmie szerokolistne (Kalmia latifolia), kwitnące pod koniec zimy oczary (Hamamelis) czy pięknotki (Callicarpa) o oryginalnych, fioletowych owocach.
Na słonecznym stanowisku przy tujach ładnie prezentować się będą kwitnące wczesną wiosną tamaryszki (Tamarix) i wczesne tawuły (Spiraea) lub ciekawe odmiany tawuły japońskiej o kolorowych liściach i różowych kwiatach, a także hortensje bukietowe i ogrodowe. Na słonecznej, ciepłej rabacie przy tujach dobrze wyglądać będą budleje przyciągające do ogrodu motyle oraz róże, które będą zdobić ogród od czerwca do późnej jesieni.
Obok ściany z wysokich odmian tuj można ładnie wyeksponować też wiele wysokich krzewów i niedużych drzew, takich jak bzy lilaki (Syringa vulgaris), kwitnące wczesną wiosną, niezwykle urokliwe magnolie (Magnolia), przebarwiające się na żółto jesienią brzozy (Betula), których białe pnie i pędy wyraźnie widać na tle ciemnej zieleni żywotników, a także klony palmowe o czerwonych liściach, sumaki o ciekawym pokroju, albo buki 'Purple Fountain' o wąskiej, kolumnowej koronie i purpurowych liściach.
Przy powojnikach można też sadzić niskie gatunki pnączy, takie jak powojniki (Clematis), wiciokrzewy (Lonicera) oraz pnące róże. Trzeba tylko pamiętać o tym, by pnączom zapewnić odpowiedniej wysokości podporę z drewna lub metalu.
Fot. iVerde Powojnik (Clematis) Jackmanii |
Byliny w towarzystwie tuj
W zaciszu żywopłotu z tuj doskonale czuje się większość ogrodowych bylin. Na tle drobnych łusek tych roślin pięknie prezentują się byliny o ozdobnych blaszkach liściowych, takie jak kwitnące wiosną na różowo bergenie, różne odmiany funkii (Hosta), purpurowe i złociste żurawki (Heuchera) oraz delikatne przywrotniki (Alchemilla) oraz trawy ozdobne, które pięknie się prezentuję nie tylko pod koniec lata, ale także jesienią i zimą.
Fot. iVerde, Bronisław Dróżka/Pixabay Obok tuj świetnie wyglądają byliny tworzące kępy oraz rośliny o ciekawej sylwetce i dużych kwiatach. |
Warto też tworzyć pod tujami kompozycje z bylin kwitnących, zadarniających lub tworzących kępy, np. takich jak bodziszki (Geranium), liliowce (Hemerocallis), trzykrotki (Tradescantia), pysznogłówki (Monarda), jeżówki (Echinacea), jesienne astry, rudbekie czy kwitnące pod koniec sezonu rozchodnikowce okazałe. W pobliżu tuj, między kępami bylin wczesną wiosną mogą pojawić się wiosenne rośliny cebulowe, które ożywią ogród swoimi jaskrawymi kolorami.
Fot. iVerde Ciepły zakątek w ogrodzie można przeznaczyć na aromatyczny ogród ziołowy. Tuje posadzone od północy i wschodu będą chronić rośliny przed zimnym wiatrem. |
Tuje w ogrodzie ziołowym
Na rabatach ziołowych, które zwykle mają szarozielone liście, w słonecznym stanowisku za parawanem ze strzyżonych tuj doskonale będą się czuły ciepłolubne zioła, takie jak lawenda wąskolistna, rozmaryn, szałwia, arcydzięgiel litwor, krwawnik, lebiodka pospolita, koper, lubczyk oraz majeranek.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: welcomia/Depositphotos