Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Co posadzić obok tuj? | Lista roślin

Tuje (czyli żywotniki) to wyjątkowo popularne iglaste krzewy. Ze względu na dużą ilość odmian różniących się wielkością, pokrojem i kolorem łusek, można je wykorzystywać w rozmaitych kompozycjach i sadzić obok bylin, pnączy, kwiatów sezonowych oraz krzewów iglastych czy liściastych. Z wysokich odmian tworzy się często żywopłoty, które stanowią świetne tło dla innych gatunków, a niskie tuje sprawdzają się jako jeden z elementów rabat. Zobacz, co posadzić obok tuj, aby stworzyć ciekawe ogrodowe zestawienie!

Spis treści
Jakie rośliny dobrze wyglądają obok tuj? Tuje w zestawieniu z drzewami i krzewami Tuje w zestawieniu z bylinami Tuje w zestawieniu z ziołami

Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie tuj?

Tuje (Thuja) to dość mało wymagające rośliny, ale żeby dobrze i zdrowo rosły trzeba im zapewnić przede wszystkim odpowiednie warunki – słoneczne lub tylko częściowo zacienione stanowisko oraz podłoże żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Rośliny te, szczególnie młode okazy, trzeba regularnie podlewać. Aby cieszyły nas pięknym wyglądem, nie można zapomnieć też o nawożeniu (wiosną i jesienią).

Ze względu na zabarwienie łusek (różne odcienie zieleni lub koloru żółtego) tuje posadzone w ogrodzie wyglądają dość monotonnie. Ale bez wątpienia świetnie nadają się do odgrywania drugoplanowej roli w ogrodowych kompozycjach!

co posadzić obok tuj fot. welcomia Depositphotos

Fot. welcomia/Depositphotos

Soczysta zieleń tui to dużo lepsze tło dla roślin niż mur domu lub ogrodzenie.

Drzewa i krzewy ozdobne

Na tle żywopłotu z tui oraz obok pojedynczych okazów żywotników można tworzyć ciekawe kompozycje kolorystyczne, np.  wyeksponować kuliste, czerwonolistne berberysy (Berberis), zjawiskowe złociste i purpurowe perukowce (Cotinus), srebrzyste cyprysiki (Chamaecyparis) i karłowe odmiany świerków (Picea) o oryginalnych kształtach oraz wytrzymałe na suszę srebrzyste jałowce (Juniperus).

Dobrym towarzystwem dla tuj będą też gatunki zimozielone o ciekawym ulistnieniu, np. różne odmiany trzmieliny Fortune'a (Euonymus fortunei), kwitnące wczesną wiosną pierisy japońskie (Pieris japonica) lub wymagające zacisznego stanowiska ostrokrzewy (Ilex), które poza ciekawym ulistnieniem dekorują ogród kulistymi owocami.

Szukasz oryginalnej ozdoby do ogrodu i kochasz naturę? Te rzeźby grają i tańczą na wietrze
Przeczytaj także
Szukasz oryginalnej ozdoby do ogrodu i kochasz naturę? Te rzeźby grają i tańczą na wietrze

co posadzić obok tuj – drzewa i krzewy ozdobne

Fot. iVerde, BespaliyA, elenathewise/Depositphotos

Zieleń tuj jest uniwersalna i można ją zestawić zarówno z gatunkami o purpurowych i żółtych liściach, jak i z tymi, które są szaroniebieskie czy wręcz białe.

Na zacisznym, ciepłym stanowisku w ogrodzie w miejscu częściowo zacienionym obok tuj można posadzić mało znane, ale bardzo efektowne kalmie szerokolistne (Kalmia latifolia), kwitnące pod koniec zimy oczary (Hamamelis) czy pięknotki (Callicarpa) o oryginalnych, fioletowych owocach.

Na słonecznym stanowisku przy tujach ładnie prezentować się będą kwitnące wczesną wiosną tamaryszki (Tamarix) i wczesne tawuły (Spiraea) lub ciekawe odmiany tawuły japońskiej o kolorowych liściach i różowych kwiatach, a także hortensje bukietowe i ogrodowe. Na słonecznej, ciepłej rabacie przy tujach dobrze wyglądać będą budleje przyciągające do ogrodu motyle oraz róże, które będą zdobić ogród od czerwca do późnej jesieni.

Obok ściany z wysokich odmian tuj można ładnie wyeksponować też wiele wysokich krzewów i niedużych drzew, takich jak bzy lilaki (Syringa vulgaris), kwitnące wczesną wiosną, niezwykle urokliwe magnolie (Magnolia), przebarwiające się na żółto jesienią brzozy (Betula), których białe pnie i pędy wyraźnie widać na tle ciemnej zieleni żywotników, a także klony palmowe o czerwonych liściach, sumaki o ciekawym pokroju, albo buki 'Purple Fountain' o wąskiej, kolumnowej koronie i purpurowych liściach.

Przy powojnikach można też sadzić niskie gatunki pnączy, takie jak powojniki (Clematis), wiciokrzewy (Lonicera) oraz pnące róże. Trzeba tylko pamiętać o tym, by pnączom zapewnić odpowiedniej wysokości podporę z drewna lub metalu.

co posadzić obok tuj – powojnik Jackmanii fot. iVerde

Fot. iVerde

Powojnik (Clematis) Jackmanii

Byliny w towarzystwie tuj

W zaciszu żywopłotu z tuj doskonale czuje się większość ogrodowych bylin. Na tle drobnych łusek tych roślin pięknie prezentują się byliny o ozdobnych blaszkach liściowych, takie jak kwitnące wiosną na różowo bergenie, różne odmiany funkii (Hosta), purpurowe i złociste żurawki (Heuchera) oraz delikatne przywrotniki (Alchemilla) oraz trawy ozdobne, które pięknie się prezentuję nie tylko pod koniec lata, ale także jesienią i zimą.

Jakie narzędzia przydadzą się do wiosennych prac w ogrodzie? Oto niezbędnik do pielęgnacji roślin
Przeczytaj także
Jakie narzędzia przydadzą się do wiosennych prac w ogrodzie? Oto niezbędnik do pielęgnacji roślin

co posadzić obok tuj – byliny

Fot. iVerde,  Bronisław Dróżka/Pixabay

Obok tuj świetnie wyglądają byliny tworzące kępy oraz rośliny o ciekawej sylwetce i dużych kwiatach.

Warto też tworzyć pod tujami kompozycje z bylin kwitnących, zadarniających lub tworzących kępy, np. takich jak bodziszki (Geranium), liliowce (Hemerocallis), trzykrotki (Tradescantia), pysznogłówki (Monarda), jeżówki (Echinacea), jesienne astry, rudbekie czy kwitnące pod koniec sezonu rozchodnikowce okazałe. W pobliżu tuj, między kępami bylin wczesną wiosną mogą pojawić się wiosenne rośliny cebulowe, które ożywią ogród swoimi jaskrawymi kolorami. 

 

co posadzić obok tuj – ogród ziołowy

Fot. iVerde

Ciepły zakątek w ogrodzie można przeznaczyć na aromatyczny ogród ziołowy. Tuje posadzone od północy i wschodu będą chronić rośliny przed zimnym wiatrem.

Tuje w ogrodzie ziołowym

Na rabatach ziołowych, które zwykle mają szarozielone liście, w słonecznym stanowisku za parawanem ze strzyżonych tuj doskonale będą się czuły ciepłolubne zioła, takie jak lawenda wąskolistna, rozmaryn, szałwia, arcydzięgiel litwor, krwawnik, lebiodka pospolita, koper, lubczyk oraz majeranek.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: welcomia/Depositphotos

Autor
Co posadzić obok tuj? | Lista roślin
Co posadzić obok tuj? | Lista roślin
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)