Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
45
Do góry

Co posadzić obok tuj?

Tuje (czyli żywotniki) to wyjątkowo popularne iglaste krzewy. Ze względu na dużą ilość odmian różniących się wielkością, pokrojem i kolorem łusek, można je wykorzystywać w rozmaitych kompozycjach i sadzić obok bylin, pnączy, kwiatów sezonowych oraz krzewów iglastych czy liściastych. Z wysokich odmian tworzy się często żywopłoty, które stanowią świetne tło dla innych gatunków, a niskie tuje sprawdzają się jako jeden z elementów rabat. Zobacz, co posadzić obok tuj, aby stworzyć ciekawe ogrodowe zestawienie!

Tuje (Thuja) to dość mało wymagające rośliny, ale żeby dobrze i zdrowo rosły trzeba im zapewnić przede wszystkim odpowiednie warunki – słoneczne lub tylko częściowo zacienione stanowisko oraz podłoże żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Rośliny te, szczególnie młode okazy, trzeba regularnie podlewać. Aby cieszyły nas pięknym wyglądem, nie można zapomnieć też o nawożeniu (wiosną i jesienią).

Ze względu na zabarwienie łusek (różne odcienie zieleni lub koloru żółtego) tuje posadzone w ogrodzie wyglądają dość monotonnie. Ale bez wątpienia świetnie nadają się do odgrywania drugoplanowej roli w ogrodowych kompozycjach!

co posadzić obok tuj fot. welcomia Depositphotos

Fot. welcomia/Depositphotos

Soczysta zieleń tui to dużo lepsze tło dla roślin niż mur domu lub ogrodzenie.

Drzewa i krzewy ozdobne

Na tle żywopłotu z tui oraz obok pojedynczych okazów żywotników można tworzyć ciekawe kompozycje kolorystyczne, np.  wyeksponować kuliste, czerwonolistne berberysy (Berberis), zjawiskowe złociste i purpurowe perukowce (Cotinus), srebrzyste cyprysiki (Chamaecyparis) i karłowe odmiany świerków (Picea) o oryginalnych kształtach oraz wytrzymałe na suszę srebrzyste jałowce (Juniperus).

Dobrym towarzystwem dla tuj będą też gatunki zimozielone o ciekawym ulistnieniu, np. różne odmiany trzmieliny Fortune'a (Euonymus fortunei), kwitnące wczesną wiosną pierisy japońskie (Pieris japonica) lub wymagające zacisznego stanowiska ostrokrzewy (Ilex), które poza ciekawym ulistnieniem dekorują ogród kulistymi owocami.

co posadzić obok tuj – drzewa i krzewy ozdobne

Fot. iVerde, BespaliyA, elenathewise/Depositphotos

Zieleń tuj jest uniwersalna i można ją zestawić zarówno z gatunkami o purpurowych i żółtych liściach, jak i z tymi, które są szaroniebieskie czy wręcz białe.

Na zacisznym, ciepłym stanowisku w ogrodzie w miejscu częściowo zacienionym obok tuj można posadzić mało znane, ale bardzo efektowne kalmie szerokolistne (Kalmia latifolia), kwitnące pod koniec zimy oczary (Hamamelis) czy pięknotki (Callicarpa) o oryginalnych, fioletowych owocach.

Na słonecznym stanowisku przy tujach ładnie prezentować się będą kwitnące wczesną wiosną tamaryszki (Tamarix) i wczesne tawuły (Spiraea) lub ciekawe odmiany tawuły japońskiej o kolorowych liściach i różowych kwiatach, a także hortensje bukietowe i ogrodowe. Na słonecznej, ciepłej rabacie przy tujach dobrze wyglądać będą budleje przyciągające do ogrodu motyle oraz róże, które będą zdobić ogród od czerwca do późnej jesieni.

Obok ściany z wysokich odmian tuj można ładnie wyeksponować też wiele wysokich krzewów i niedużych drzew, takich jak bzy lilaki (Syringa vulgaris), kwitnące wczesną wiosną, niezwykle urokliwe magnolie (Magnolia), przebarwiające się na żółto jesienią brzozy (Betula), których białe pnie i pędy wyraźnie widać na tle ciemnej zieleni żywotników, a także klony palmowe o czerwonych liściach, sumaki o ciekawym pokroju, albo buki 'Purple Fountain' o wąskiej, kolumnowej koronie i purpurowych liściach.

Przy powojnikach można też sadzić niskie gatunki pnączy, takie jak powojniki (Clematis), wiciokrzewy (Lonicera) oraz pnące róże. Trzeba tylko pamiętać o tym, by pnączom zapewnić odpowiedniej wysokości podporę z drewna lub metalu.

co posadzić obok tuj – powojnik Jackmanii fot. iVerde

Fot. iVerde

Powojnik (Clematis) Jackmanii

Byliny w towarzystwie tuj

W zaciszu żywopłotu z tuj doskonale czuje się większość ogrodowych bylin. Na tle drobnych łusek tych roślin pięknie prezentują się byliny o ozdobnych blaszkach liściowych, takie jak kwitnące wiosną na różowo bergenie, różne odmiany funkii (Hosta), purpurowe i złociste żurawki (Heuchera) oraz delikatne przywrotniki (Alchemilla) oraz trawy ozdobne, które pięknie się prezentuję nie tylko pod koniec lata, ale także jesienią i zimą.

co posadzić obok tuj – byliny

Fot. iVerde,  Bronisław Dróżka/Pixabay

Obok tuj świetnie wyglądają byliny tworzące kępy oraz rośliny o ciekawej sylwetce i dużych kwiatach.

Warto też tworzyć pod tujami kompozycje z bylin kwitnących, zadarniających lub tworzących kępy, np. takich jak bodziszki (Geranium), liliowce (Hemerocallis), trzykrotki (Tradescantia), pysznogłówki (Monarda), jeżówki (Echinacea), jesienne astry, rudbekie czy kwitnące pod koniec sezonu rozchodnikowce okazałe. W pobliżu tuj, między kępami bylin wczesną wiosną mogą pojawić się wiosenne rośliny cebulowe, które ożywią ogród swoimi jaskrawymi kolorami. 

 

co posadzić obok tuj – ogród ziołowy

Fot. iVerde

Ciepły zakątek w ogrodzie można przeznaczyć na aromatyczny ogród ziołowy. Tuje posadzone od północy i wschodu będą chronić rośliny przed zimnym wiatrem.

Tuje w ogrodzie ziołowym

Na rabatach ziołowych, które zwykle mają szarozielone liście, w słonecznym stanowisku za parawanem ze strzyżonych tuj doskonale będą się czuły ciepłolubne zioła, takie jak lawenda wąskolistna, rozmaryn, szałwia, arcydzięgiel litwor, krwawnik, lebiodka pospolita, koper, lubczyk oraz majeranek.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: welcomia/Depositphotos


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (6)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu