Przywrotnik miękki

Przywrotnik miękki Alchemilla molis fot. Agnieszka Żukowska

Przywrotnik miękki to jedna z ciekawszych bylin okrywowych o ozdobnych liściach i ładnych, żółtoseledynowych kwiatach polecana do obsadzania większych powierzchni w ogrodach przydomowych oraz zieleni miejskiej.

Posłuchaj
00:00
35
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

O roślinie

Przywrotnik miękki (Alchemilla mollis) naturalnie rośnie we wschodnich Karpatach, w Turcji i na Kaukazie. Przywrotnik miękki jest gęstą byliną o kępiastym pokroju. Dorasta do 30-45 cm wysokości. Tworzy okrągłe w zarysie, jasnozielone liście, które w początkowej fazie wzrostu są harmonijkowo pofalowane. Liście mają od 9 do 11 klap i od 8 do 15 cm średnicy. Klapy są półokrągłe, zachodzą na siebie brzegami. Brzeg blaszki liściowej jest ząbkowany. Cała roślina jest gęsto owłosiona.

Bardzo drobne, żółte kwiaty mają do 5 mm średnicy i są zebrane w groniaste kwiatostany wyniesione ponad liście na pędach kwiatostanowych. Rośliny kwitną od czerwca do lipca, wabią liczne owady zapylające.

Fot. Agnieszka Żukowska, Grzegorz Falkowski

Wymagania i pielęgnacja

Podczas deszczu pędy kwiatostanowe mają tendencję do pokładania się, ale nie wpływa to na obniżenie walorów ozdobnych roślin.

Roślina jest tolerancyjna w stosunku do gleby i nasłonecznienia, odporna na suszę, w pełni mrozoodporna. Sadzona na miejscach silnie nasłonecznionych wymaga wyższej wilgotności podłoża. Rośnie zdrowo, nie choruje i nie jest atakowana przez szkodniki.

przywrotnik miękki fot. Agnieszka Żukowska

Fot. Agnieszka Żukowska

Cechą charakterystyczną rośliny jest zdolność do długotrwałego utrzymywania kropli wody na powierzchni tarczowatych blaszek liściowych. Zjawisko to wygląda szczególnie efektownie wcześnie rano oraz wieczorem, gdy miękkie światło załamuje się na drobnych kropelkach.

Gdzie posadzić?

Przywrotnik miękki polecany jest do sadzenia na rabatach bylinowych i tworzenia kompozycji naturalistycznych. Najładniej prezentuję się w dużych grupach, wzdłuż ścieżek, nad brzegami zbiorników wodnych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na tarasach i balkonach.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Agnieszka Żukowska (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Przywrotnik Alchemilla

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści