Logo
Logo
43
Okazje

Pielęgnacja roślin cebulowych kwitnących wiosną

Rośliny cebulowe, kwitnące wiosną mogą być ozdobą każdego ogrodu. Warto tak dobrać gatunki, aby pięknymi kwiatami cieszyć się od połowy lutego, aż do czerwca. Dowiedz się: Kiedy sadzić cebule? Kiedy wykopywać? Jak je przechowywać?

 
Spis treści
Jesienne sadzenie cebulek Sadzenie cebulek kwiatowych Wykopywanie i przechowywanie cebulek Pomocne rady przy sadzeniu cebulek Najpopularniejsze rośliny cebulowe kwitnące wiosną Kalendarz pielęgnacji roślin cebulowych kwitnących wiosną

Jesienne sadzenie cebulek
Tulipany, hiacynty, narcyzy itd.

Rośliny cebulowe wyglądają wspaniale rozkwitając wiosną pod bezlistnymi jeszcze koronami dużych drzew. Gdy planujemy nasadzenie, należy unikać rozmieszczania cebul w rzędach czy okręgach, ponieważ wygląda to nienaturalnie – kwiaty cebulowe dobrze prezentują się w nasadzeniach naturalistycznych.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną należy sadzić od końca sierpnia, we wrześniu i październiku. Wybieramy dla nich stanowiska dobrze nasłonecznione lub lekko zacienione i zapewniamy im przepuszczalne i żyzne podłoże.

rośliny cebulowe kwitnące wiosną
wiosenne kwiaty cebulowe wiosenne rośliny cebulowe

Sadzenie cebulek kwiatowych
Podstawowe zasady

Źródło: Bricomarché z pasją / Youtube

 

Wykopywanie i przechowywanie cebulek
Kiedy, jak i gdzie trzymać

Na przełomie czerwca i lipca rośliny cebulowe kwitnące wiosną kończą wegetację i wchodzą w stan spoczynku. W tym okresie, pozostawienie cebul w glebie - w warunkach nadmiernej wilgotności i wysokiej temperatury, może powodować powstawanie zgnilizn. Wykopywanie pozwala na usunięcie chorych cebul oraz oddzielenie cebulek przybyszowych.

Cebule roślin kwitnących na wiosnę należy wykopywać pod koniec lipca - kiedy liście są już zaschnięte. Wyjątkiem jest przebiśnieg, którego cebule należy wykopać już w czerwcu. Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne wykopywanie nie jest wskazane. Warto wykopać kilka cebulek - na próbę. Jeśli łuski są zabarwione na ciemnobrązowo - można wykopać resztę cebul danego gatunku. Nie należy wykopywać białych cebulek.

Cebulki należy wykopywać bardzo ostrożnie, aby nie przyciąć ich łopatą. Wykopane cebule należy pozostawić do obeschnięcia na 2 - 3 tygodnie. Po tym czasie cebule należy oczyścić z ziemi, resztek liści i korzeni. W przypadku narcyzów nie usuwamy korzeni!

Cebulki roślin cebulowych kwitnących wiosną należy przechowywać w drewnianych skrzynkach wyłożonych gazetą. Pomieszczenie musi być przewiewne i suche. Najlepiej przechowywać cebule w temperaturze około 20 ºC. Nie należy przechowywać cebul w wilgotnych piwnicach. Nie należy także suszyć ich na słońcu, gdyż brązowe łuski szybko odpadają, a białe mięsiste łuski bardzo szybko przypalają się od promieni słonecznych.

Większość cebulek przechowuje się bez przykrycia. Wyjątek stanowią cebule przebiśniegów i szachownicy - należy je przykryć piaskiem lub suchymi trocinami.

Najwcześniej, bo już w połowie lutego zaczyna kwitnąć przebiśnieg i rannik. Kwitną niestety dość krótko, bo tylko do końca marca. Warto jednak sadzić cebule tych roślin, gdyż tworzą pięknie kwitnące kępy. Na początku marca kwitnie cebulica, krokus i tulipan.

Chwilę później, bo już od początku kwietnia kwitnie hiacynt, irys, narcyz i szafirek. Na przełomie kwietnia i maja kwitnie szachownica. Czosnek kwitnie od połowy kwietnia. Najpóźniej, bo dopiero w czerwcu zakwita pustynnik.

O czym pamiętać sadząc cebulki?
Pomocne rady

  • Cebule warto posadzić w plastikowych koszykach – dzięki temu łatwiej będzie je znaleźć podczas wykopywania.
  • Rośliny cebulowe kwitnące wiosną zimują w gruncie. Większość jest odpornych na mróz ale niektóre warto zabezpieczyć przed mrozem 5 cm warstwą torfu lub drobnej kory (np. hiacynty czy narcyzy).
  • Co roku należy wykopywać tulipany, hiacynty co 1-2 lata, narcyzy co 2-4 lata. Pozostałe należy wykopywać wtedy, gdy zaczną słabiej kwitnąć w wyniku ich nadmiernego zagęszczenia.
  • Warto pamiętać, aby cebulki dobrze opisać, co będzie pomocne przy planowaniu kolejnych nasadzeń.

Najpopularniejsze rośliny cebulowe kwitnące wiosną
Piękne kwiaty wiosny

Tulipan (Tulipa) Krokus (Crocus) Cebulica (Scilla)
Szafirek (Muscari) Rannik (Eranthis) Przebiśnieg (Galanthus),
Narcyz (Narcissus) Hiacynt (Hyacinthus) Szachownica (Fritillaria)
Irys (Iris) Czosnek (Allium) Pustynnik (Eremurus)

Kalendarz pielęgnacji roślin cebulowych kwitnących wiosną
Miesiąc po miesiącu

  II III IV V VI VII VIII IX X

CEBULICA

      K K K K     W W         S S  

CZOSNEK

            K K K W W W       S S  

HIACYNT

        K K K     W W         S S  

IRYS

        K K
K K K K           S S  

KROKUS

      K K         W           S S  

NARCYZ

        K K K K   W W W   S S      

PRZEBIŚNIEG

  K K K         W           S      

PUSTYNNIK

                K K       W S S    

RANNIK

  K K K           W           S S  

SZACHOWNICA

            K     W W     S S      

SZAFIREK

        K K K     W W         S S  

TULIPAN

      K K K K     W W W       S S  
LEGENDA K - kwitnienie
W - wykopywanie cebulek
S - sadzenie cebulek

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: iBulb

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (25)

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu