Logo
Logo

Hiacynt (Hyacinthus)

Hiacynt (Hyacinthus) | To urocze, cebulowe rośliny zachwycające nie tylko wyjątkowym wyglądem, ale również niezapomnianym zapachem. Hiacynty to prawdziwa magia wiosny, która może ozdobić Twój ogród w sposób wyjątkowy. Ich kształtne kwiatostany w odcieniach różu, białego, fioletu czy niebieskiego wprawiają w zachwyt każdego miłośnika zieleni. Dowiedz się, jakie są ich wymagania, jak je pielęgnować w ogrodzie i doniczce, by długo zdobiły swoje otocznie.
 • Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
 • Gleba: małe wymagania glebowe, żyzna, przepuszczalna, piaszczysta
 • Kolor kwiatów: ciemnoniebieskie, białe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, purpurowe, różowe, niebieskie, fioletowe, liliowe
 • Kwiatostan: grono
 • Kwiaty: dzwonkowate
 • Odczyn gleby: obojętna
 • Pokrój: wzniesiony
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: ok. 30 cm
 • Okres kwitnienia: I, II, III, IV, V
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba stale wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: skalniaki, rabaty, obwódki rabat, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Hiacynty pędzone – zimowe hiacynty w doniczkach Zastosowanie Ciekawostki Gdzie kupić?

  Hiacynt (Hyacinthus) to rodzaj bylin cebulowych należący do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Do rodzaju należy 30 gatunków roślin, które pochodzą ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego aż po południowo-zachodnią Azję. Obecnie w uprawach ozdobnych spotykamy niemal wyłącznie odmiany hiacynta wschodniego (H. orientalis).

  Jak wygląda hiacynt?

  Roślina wytwarzają mięsiste, błyszczące, równowąskie, krótkie liście, które osiągają do 30 cm wysokości. Gruby pęd kwiatostanowy dorasta do ok. 20 cm.

  Hiacynt kwitnie w kwietniu i maju. Kwiaty zebrane w efektowne kwiatostany (grona) utrzymują się przez ok. 2 tygodnie. Są średniej wielkości, dzwonkowate lub lejkowate i mają 6 lub więcej płatków (są pojedyncze lub pełne). Występują w bardzo wielu kolorach (białym, żółtym, pomarańczowym, łososiowym, różowym, czerwonym, fioletowym, niebieskim). Są znane i cenione za swój piękny, intensywny, słodki zapach.

  Cebula hiacynta jest duża, kulista i może mieć wiele kolorów (łuski okrywające mogą być białe, brązowawe, czerwone czy też fioletowe).

  Wymagania i uprawa

  Roślina ma niewielkie wymagania w stosunku do gleby. Preferuje podłoże próchnicze, lekkie, przepuszczalne, żyzne o odczynie obojętnym oraz stanowisko słoneczne lub półcieniste. Nie lubi wiatrów i dużych mrozów, dlatego wybierajmy dla niej miejsca zaciszne.

  Cebule sadzi się się do gruntu we wrześniu na głębokość kilkunastu centymetrów (10-15 cm) w odstępach 12-15 cm (zależnie od wielkości). Pod koniec czerwca można je wykopać, osuszyć i przechowywać w suchym, ciemnym, chłodnym miejscu, ale też często zostawia się je w ziemi.

  Hiacynt rozmnażamy przez podział cebuli oraz przez oddzielanie cebulek przybyszowych.

  Jak pielęgnować hiacynta?

  Regularne podlewanie jest kluczem do zdrowego wzrostu, ale ważne jest, aby unikać przelania. W okresie kwitnienia warto dostarczyć roślinie nawozów organicznych, które wspomogą jej rozwój. Po przekwitnięciu kwiatostan należy ściąć.

  Jak już wspomniano wcześniej, gdy liście zaschną, cebulę hiacynta można wyjąć z ziemi, oczyścić i przechowywać w suchym miejscu, aż do kolejnego jej sadzenia we wrześniu.

  Szkodniki i choroby hiacynta

  Do najczęstszych problemów hiacynta należą: plamy na liściach i łodygach spowodowane przez przymrozki, osłabienie łodyg i rzadkie kwiaty z powodu starzenia się cebul, zniekształcenie liści i zgnilizna cebul przez roztocza cebulowe oraz uszkodzenia przez gryzonie

  Szkodniki hiacyntów, które powodują osłabienie i żółknięcie roślin to mucha cebulowa narcyza i nicienie cebulowe (glebowe). Wśród chorób najczęstszą jest zgnilizna podstawy spowodowana przez grzyby.

  Aby chronić hiacynta przed tymi problemami, ważne jest regularne monitorowanie roślin, stosowanie odpowiednich środków ochrony oraz dbanie o odpowiednie warunki uprawy.

  Zimowe hiacynty w doniczkach | Hiacynty pędzone

  Pędzenie hiacyntów polega na przyspieszeniu ich naturalnej wegetacji w celu osiągnięcia wcześniejszego zakwitnięcia. Takie rośliny zdobią domy w styczniu i lutym (a nawet w Święta Bożego Narodzenia).

  Aby samodzielnie pędzić hiacynty, konieczne jest zakupienie cebul, które zostały wcześniej odpowiednio do tego przygotowane. Przy sadzeniu ich wierzchołki powinny nieznacznie wystawać ponad powierzchnię ziemi. Następnie przestawiamy je w chłodnym, ciemnym miejscu czasem podlewając. Mogą tak spędzić minimalnie 6, a maksymalnie 8 tygodni. Po tym czasie przenosi się je do mieszkania, gdzie zaczynają wegetację, a po około 14-16 dniach zaczynają kwitnąć.

  Jak dbać o hiacynty w doniczkach?

  Kwiatostan hiacynta w doniczce po przekwitnięciu należy ściąć. Roślinę nadal się podlewa. Gdy liście zupełnie zaschną, cebulę wyjmuje się z ziemi, czyści i przechowuje w suchym miejscu, aż do początku września, kiedy wysadzamy ją do ogrodu.

  Zastosowanie – gdzie sadzić hiacynty?

  Hiacynty to kwiaty o niezwykle intensywnym zapachu i barwnych, kształtnych kwiatostanach, które idealnie wpasowują się w różnorodne aranżacje ogrodowe. Najczęściej sadzone są w rabatach, gdzie tworzą kolorowe plamy wśród innych roślin. Doskonale komponują się z innymi wiosennymi kwiatami cebulowymi, takimi jak tulipany czy krokusy. Dla miłośników naturalnych kompozycji, hiacynty mogą być sadzone wśród traw i bylin, tworząc efekt dzikiego ogrodu. 

  Hiacynty mogą być również uprawiane w doniczkach na balkonach i tarasach, dzięki czemu miejsca te stają się bardziej przytulne i pachnące. Warto również pamiętać o pędzeniu hiacyntów w domu, co pozwala cieszyć się ich pięknem i aromatem w środku zimy.

  Ciekawostki o hiacyntach

  Nazwa "hiacynt" pochodzi od mitycznej postaci Hyacinthusa, którego bóg słońca – Apollo, darzył szczególną sympatią. W wyniku wypadku podczas zawodów rzucania dyskiem Hyacinthus został śmiertelnie ranny. Z jego krwi wyrosły kwiaty, które nazwano jego imieniem.

  Gdzie kupić cebule hiacyntów?

  W terminie sadzenia, który dla hiacyntów przypada późnym latem i jesienią, hiacynty możemy kupić w bardzo wielu punktach stacjonarnych – w centrach ogrodniczych, sklepikach ogrodniczych, kwiaciarniach jak i supermarketach. W sklepach internetowych, w których znajdziemy dużo pięknych odmian warto wymienić:

   

  Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl; zdjęcia: meegi / AdobeStock, ARTENS / AdobeStock; iBulb, Samuel Stone, Ralphs_Fotos / Pixabay

  Autor
  Hiacynt
  Hiacynt
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (16)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl