Hiacynt to popularna roślina cebulowa ceniona za pachnące, dzwonkowate kwiaty w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, łososiowym, różowym, czerwonym, fioletowym lub niebieskim.

Kwitnienie występuje w okresie od kwietnia do mają i trwa ok. 2 tygodni. Liście są równowąskie.

Roślina ma niewielkie wymagania w stosunku do gleby (nie może być ona jednak kwaśna i bardzo wilgotna). Preferuje podłoże żyzne o odczynie obojętnym oraz stanowisko słoneczne lub półcieniste i zaciszne.

Hiacynty uprawiane w ogrodzie

Hiacynty można sadzić na rabatach (także jako obwódki rabat). Są łatwe w uprawie. Cebule wysadza się do gruntu we wrześniu na głębokość kilkunastu centymetrów (piętka powinna być skierowana ku dołowi). Pod koniec czerwca należy je wykopać, osuszyć i przechowywać w suchym, ciemnym, chłodnym miejscu.

Zobacz także:

Hiacynty pędzone z cebul

Hiacynty pędzone z cebul zdobią domy w styczniu i lutym. Cebule sadzi się do doniczek z piaszczystym podłożem we wrześniu lub październiku. Następnie przykrywa się je centymetrową warstwą piasku, podlewa i umieszcza w chłodnym miejscu na 6–8 tygodni. Na doniczkę z kiełkującymi cebulami nakłada się papierowy stożek i czeka na pąki kwiatowe.

Kwiatostan po przekwitnięciu należy ściąć. Roślinę nadal się podlewa. Gdy liście zaschną, cebulę wyjmuje się z ziemi, czyści i przechowuje w suchym miejscu, a we wrześniu – wysadza do ogrodu.

Hiacynty pędzi się także w szklanych pojemnikach wypełnionych wodą (cebula nie może być jednak zanurzona, do wody powinny sięgać jedynie korzenie).

Stanowisko: jasne. Temperatura: do 20°C. Ziemia: lekko wilgotna.

Załóż ogród w Twoim ulubionym kolorze
żółty kwiat fot. Marisa04 - Pixabay.com
pomarańczowy kwiat fot. PublicDomainPictures
czerwony kwiat fot. Pezibear - Pixabay.com
różowy kwiat fot. Filio - Pixabay.com
niebieski kwiat fot. skeeze - Pixabay.com
biały kwiat fot. schuger - Pixabay.com
Kliknij na kolor i zobacz listę kwiatów.