Hiacynt (Hyacinthus) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Ten kwiat cebulowy pochodzi z Azji mniejszej, z obszarów Turcji i Palestyny.

Nazwa "hiacynt" pochodzi od mitycznej postaci Hyacinthusa, którego bóg słońca – Apollo, darzył szczególną sympatią. W wyniku wypadku podczas zawodów rzucania dyskiem Hyacinthus został śmiertelnie ranny. Z jego krwi wyrosły kwiaty, które nazwano jego imieniem.

Rośliny wytwarzają równowąskie, krótkie liście i osiągają z kwiatami do 30 cm. Hiacynty są cenione za pachnące, dzwonkowate kwiaty w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, łososiowym, różowym, czerwonym, fioletowym lub niebieskim. Są one zebrane w efektowne kwiatostany (grona) i pojawiają się w kwietniu, maju. Utrzymują się przez ok. 2 tygodnie.

Cebule hiacyntów mogą mieć wiele kolorów – białe, brązowawe, czerwone, a nawet fioletowe.

Wymagania i uprawa

Roślina ma niewielkie wymagania w stosunku do gleby (nie może być ona jednak kwaśna i bardzo wilgotna!). Preferuje podłoże żyzne o odczynie obojętnym oraz stanowisko słoneczne lub półcieniste. Nie lubią wiatrów i dużych mrozów, dlatego wybierajmy dla nich miejsca zaciszne.

Cebule wysadza się do gruntu we wrześniu na głębokość kilkunastu centymetrów (piętka powinna być skierowana ku dołowi). Pod koniec czerwca należy je wykopać, osuszyć i przechowywać w suchym, ciemnym, chłodnym miejscu.

Hiacynty pędzone z cebul

Hiacynty mogą być pędzone i zdobić domy w styczniu i lutym (a nawet w Święta Bożego Narodzenia). Cebule sadzi się do doniczek z piaszczystym podłożem we wrześniu lub październiku. Następnie przykrywa się je centymetrową warstwą piasku, podlewa i umieszcza w chłodnym (do 20oC) ale jasnym miejscu. Tak spędzają kolejnych 6–8 tygodni.

Na doniczkę z kiełkującymi cebulami nakłada się papierowy stożek i czeka na pąki kwiatowe. Kwiatostan po przekwitnięciu należy ściąć. Roślinę nadal się podlewa. Gdy liście zaschną, cebulę wyjmuje się z ziemi, czyści i przechowuje w suchym miejscu, a we wrześniu – wysadza do ogrodu.

Zastosowanie

Hiacynty można sadzić na rabatach, szczególnie na ich obwódki. Wyglądają wspaniale w zestawieniu z innymi wiosennymi kwiatami cebulowymi. Sadzone w donicach w domu stają się źródłem koloru i zapachu w okresie, gdy zieleń za oknem jeszcze śpi.

Zdjęcia tytułowe: iBulb, Samuel Stone/Pixabay