Logo
Logo

Kupiłaś hiacynty w supermarkecie? Jak o nie dbać, by pięknie kwitły, pachniały... i nie więdły?

Już są! W tym roku te wiosenne kwiaty pojawiły się w sklepach już na początku stycznia. Hiacynt doniczkowy, bo o nim mowa, przyciąga wzrok swoimi barwnymi kwiatostanami i urzeka intensywnym zapachem. Ale czy warto go kupić w sklepie (supermarkecie)? Jak rozpoznać zdrową roślinę i co zrobić, by cieszyć się nią jak najdłużej? W tym artykule przybliżymy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o doniczkowych hiacyntach.

Czy warto kupić hiacynt z supermarketu?

To pytanie, które zadaje sobie wielu miłośników roślin i dekoracji wnętrz, zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy te kwiaty pojawiają się na półkach sklepowych w dużych ilościach. Hiacynty oferowane w supermarketach przyciągają uwagę swoimi intensywnymi barwami i zapachem, będąc często w pełni rozkwitnięte lub tuż przed kwitnieniem. Ich wizualna atrakcyjność sprawia, że są doskonałym wyborem dla osób chcących szybko i bez większego wysiłku wprowadzić wiosenny akcent do swojego domu.

Kolejnym atutem hiacyntów z supermarketów jest ich cena. Są one zazwyczaj dostępne w przystępnych cenach, co sprawia, że stanowią atrakcyjną opcję dla osób poszukujących ekonomicznych sposobów na ożywienie swojego otoczenia. Dodatkowo, łatwość dostępu do tych roślin w miejscach, które odwiedzamy na co dzień, jak supermarkety, czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Można je nabyć podczas codziennych zakupów, co jest wygodne i oszczędza czas.

ogród na co dzień / YouTube


Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Przeczytaj także
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

Jednakże, warto pamiętać, że hiacynty z supermarketów mogą mieć ograniczoną żywotność w porównaniu do tych kupowanych w specjalistycznych centrach ogrodniczych. Często są one hodowane w warunkach mających na celu jak najszybsze kwitnienie, co może wpływać na ich dalszy rozwój i trwałość. Dlatego, decydując się na zakup hiacynta w supermarkecie, warto zwrócić uwagę na stan rośliny, aby upewnić się, że jest zdrowa i dobrze rozwinięta.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając hiacynta doniczkowego, istnieje kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie zdrową i pięknie kwitnącą roślinę. Oto najważniejsze kryteria, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

 1. Stan rośliny: Wybieraj hiacynty z zielonymi, zdrowymi liśćmi i mocnymi, nienaruszonymi kwiatostanami. Unikaj roślin z więdnącymi liśćmi lub oznakami chorób.
 2. Faza kwitnienia: Rośliny tuż przed rozkwitem będą cieszyć oko dłużej niż te w pełnym rozkwicie.
 3. System korzeniowy: Sprawdź, czy doniczka nie jest przepełniona korzeniami, co może wskazywać na to, że hiacynt jest w niej zbyt długo.


Doniczkowe hiacynty w sklepie zaczynają kwitnąć
Fot. Grafvision / Adobe Stock
Hiacynty są często sprzedawane w sklepach już zimą, ponieważ dzięki sterowanej uprawie szklarniowej (i procesowi wymuszenia kwitnienia) mogą zakwitać wcześniej niż w naturalnym cyklu, co pozwala cieszyć się ich pięknem i zapachem wiosny nawet w mroźne, zimowe dni, wprowadzając odrobinę wiosennej świeżości do wnętrz.

Jak dbać, by hiacynt wyglądał i pachniał pięknie jak najdłużej?

Aby Twój hiacynt doniczkowy zachwycał pięknym wyglądem i intensywnym zapachem przez jak najdłuższy czas, istotne jest stosowanie się do kilku zasad pielęgnacji. Poznaj proste, ale skuteczne sposoby na utrzymanie zdrowia i witalności tej wiosennej rośliny.

 1. Stanowisko: Hiacynty preferują jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsca. Zbyt dużo słońca może spowodować szybsze więdnięcie kwiatów.
 2. Podlewanie: Podlewaj umiarkowanie, utrzymując ziemię lekko wilgotną, ale unikaj przelania.
 3. Temperatura: Idealna temperatura dla hiacyntów to około 18-22°C. Unikaj skrajnych temperatur i przeciągów.
 4. Nawożenie: Podczas kwitnienia możesz zastosować delikatne nawożenie dla kwiatów doniczkowych, aby wspomóc roślinę.

Po przyniesieniu hiacynta ze sklepu do domu, umieść go w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu i podlewaj umiarkowanie, utrzymując ziemię lekko wilgotną. Unikaj przeciągów i zbyt wysokich temperatur, aby zapewnić roślinie optymalne warunki do dalszego kwitnienia i wzrostu.
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
Przeczytaj także
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych

Co zrobić z hiacyntem doniczkowym po kwitnieniu?

Po kwitnieniu hiacynta doniczkowego, masz kilka opcji, aby zadbać o roślinę i przygotować ją do kolejnego sezonu kwitnienia. Oto kroki, które możesz podjąć:

 • Pozwól liściom zaschnąć naturalnie: Po przekwitnięciu hiacynta, ważne jest, aby pozwolić liściom zaschnąć naturalnie. Liście nadal fotosyntetyzują i dostarczają energii cebuli, co jest kluczowe dla przyszłego kwitnienia. Kontynuuj podlewanie i nawożenie rośliny, aż liście zaczną żółknąć i więdnąć. 

 • Przycinanie liści: Gdy liście całkowicie zaschną, możesz je przyciąć u nasady. Pamiętaj, aby nie robić tego zbyt wcześnie, ponieważ roślina potrzebuje czasu na zgromadzenie wystarczającej ilości energii w cebuli.

 • Przechowywanie cebuli: Po przycięciu liści, wyjmij cebulę z doniczki i oczyść ją z ziemi. Następnie przechowuj cebulę w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, np. w piwnicy lub w szafie, aż do następnego sezonu sadzenia. Idealna temperatura przechowywania to około 17-20°C.

 • Sadzenie na zewnątrz: Jeśli masz ogród, możesz również przesadzić cebulę hiacynta na zewnątrz. Najlepszy czas na to to jesień, przed pierwszymi przymrozkami. Wybierz słoneczne lub półcieniste miejsce z dobrze przepuszczalną glebą. Sadź cebule na głębokość około 10-15 cm i w odstępach co najmniej 10 cm od siebie.

 • Ponowne użycie w doniczce: Jeśli chcesz ponownie wyhodować hiacynta w doniczce, możesz przechować cebulę i ponownie ją posadzić w doniczce w późnym lecie lub na początku jesieni. Pamiętaj, aby użyć świeżej ziemi do kwiatów i zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu.

Pamiętaj, że hiacynty doniczkowe często są traktowane jako rośliny jednorazowe, ponieważ ich ponowne kwitnienie w domowych warunkach może być trudniejsze i mniej spektakularne niż pierwsze. Jednak z odpowiednią pielęgnacją i cierpliwością, możesz cieszyć się kwitnieniem hiacyntów również w kolejnych latach.

Kwitnący hiacynt z supermarketu
Fot. Андрей Журавлев / Adobe Stock
Hiacynty oferowane w supermarketach są zazwyczaj w pełni rozkwitnięte lub tuż przed kwitnieniem, co sprawia, że są atrakcyjne wizualnie i idealne do natychmiastowego umieszczenia w domu jako dekoracja. Są stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla wielu miłośników roślin.

Jakie problemy mogą się pojawić w uprawie hiacynta w doniczce? Jak reagować?

Uprawa hiacynta w doniczce może napotkać kilka typowych problemów, które wymagają odpowiedniej reakcji. Oto najczęstsze z nich wraz z zaleceniami, jak sobie z nimi radzić:

 1. Gnicie cebuli:

  • Przyczyna: Zbyt intensywne podlewanie lub słaba drenaż w doniczce.
  • Rozwiązanie: Zapewnij umiarkowane podlewanie i dobry drenaż. Jeśli cebula zaczyna gnić, wyjmij ją z ziemi, oczyść z uszkodzonych części i posadź ponownie w świeżej, dobrze przepuszczalnej ziemi.

 2. Więdnięcie liści i kwiatów:

  • Przyczyna: Zbyt mało wody, nadmierna ekspozycja na słońce, lub przeciągi.
  • Rozwiązanie: Regularnie podlewaj roślinę, utrzymując ziemię lekko wilgotną. Umieść hiacynt w miejscu z rozproszonym światłem i unikaj przeciągów.

 3. Żółknięcie liści:

  • Przyczyna: Nadmierne podlewanie, zbyt intensywne światło słoneczne lub niedobory składników odżywczych.
  • Rozwiązanie: Zmniejsz częstotliwość podlewania, przenieś roślinę w miejsce z mniej intensywnym światłem i zastosuj delikatne nawożenie.

 4. Brak kwitnienia:

  • Przyczyna: Niewłaściwe warunki przechowywania cebuli przed posadzeniem, zbyt mała ilość światła lub zbyt wysoka temperatura.
  • Rozwiązanie: Przechowuj cebule w chłodnym, ciemnym miejscu przed posadzeniem. Zapewnij roślinie wystarczająco dużo światła i unikaj umieszczania jej w zbyt ciepłym miejscu.

 5. Choroby:

  • Przyczyna: Zbyt wilgotne środowisko lub zainfekowana gleba.
  • Rozwiązanie: Zapobiegaj, utrzymując umiarkowaną wilgotność i dobry drenaż. W przypadku wykrycia choroby, usuń chore części rośliny i zastosuj odpowiedni fungicyd.

 6. Szkodniki:

  • Przyczyna: Zbyt ciepłe i wilgotne warunki mogą przyciągać szkodniki.
  • Rozwiązanie: Regularnie sprawdzaj roślinę pod kątem obecności szkodników. W przypadku wykrycia, użyj łagodnych środków owadobójczych lub domowych metod, takich jak mydło ogrodnicze.

Pamiętaj, że odpowiednia profilaktyka i regularna obserwacja rośliny są kluczowe w zapobieganiu większości problemów. Utrzymywanie właściwego reżimu podlewania, zapewnienie odpowiedniego światła i temperatury oraz dbałość o stan gleby mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów w uprawie hiacynta doniczkowego.

Hiacynty z supermarketów mogą być doskonałym wyborem dla osób szukających szybkiej i niedrogiej metody na wprowadzenie wiosennego klimatu do swojego domu. Są one piękne, łatwo dostępne i zazwyczaj niedrogie, ale należy pamiętać o potencjalnych ograniczeniach dotyczących ich trwałości i dalszego rozwoju. Wybierając hiacynt, warto zatem zwrócić uwagę na jego stan i kondycję, aby cieszyć się jego pięknem jak najdłużej.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: OlgaKorica, elena_siberia / Adobe Stock

Autor
Kupiłaś hiacynty w supermarkecie? Jak o nie dbać, by pięknie kwitły, pachniały... i nie więdły?
Kupiłaś hiacynty w supermarkecie? Jak o nie dbać, by pięknie kwitły, pachniały... i nie więdły?
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny